jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۴۶۹۶ ۰۷ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۰:۳۹

یک مطالعه جدید که توسط محققان بخش تحقیقات بهداشتی زنان دانشگاه ییل آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که از نظر جنسیتی با یکدیگر متفاوتند، به گونه‌ای متفاوت علیه کروناویروس عمل می‌کنند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، این اختلافات ممکن است حساسیت به بیماری را در مردان افزایش دهد. به طور کلی این مطالعه نیاز به استراتژی‌های مختلف برای اطمینان از اینکه درمان‌ها و واکسن‌ها برای زنان و مردان به یک اندازه مفید است را نشان می‌دهد.

دانشمندان طی این مطالعه تضادهای زیادی را در نحوه واکنش سیستم ایمنی زنان و مردان به ویروس عامل کووید-۱۹ (کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲) شناسایی کردند. طی مطالعه اخیر محققان این موضوع که چرا مردان هنگامی‌که به این بیماری مبتلا می‌شوند بیشتر رنج می‌برند و وضعیتشان وخیم می‌شود را مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه دانشمندان نمونه‌های بینی، بزاق و خون از افراد گروه کنترل نشده که بیمار نبودند و بیماران مبتلا به این بیماری را جمع‌آوری کردند. آنها بیماران را در یک بازه زمانی مورد بررسی قرار دادند تا تفاوت سیستم ایمنی و واکنش‌های اولیه سیستم ایمنی در افرادی که از این بیماری بهبود می‌یابند و کسانی که بیماری آنها پیشرفت می‌کند یا به نوعی وضعیتشان وخیم می‌شود را مشاهده کنند.

محققان هنگام مقایسه بیماران زن و مرد، تفاوت‌های اساسی در پاسخ ایمنی در مراحل اولیه عفونت پیدا کردند. این تفاوت‌ها شامل سطوح بالاتر انواع مختلفی از پروتئین‌های التهابی به نام سیتوکین از جمله دو مورد شناخته شده به عنوان IL-۸ و IL-۱۸ در مردان بود.

سیتوکین‌ها به عنوان بخشی از واکنش ایمنی ذاتی بدن استفاده می‌شوند. آنها اولین ضدحمله عمومی برای حمله به عوامل بیماری‌زا محسوب می‌شوند. هنگام بروز عفونت، سلول‌های ایمنی به محل عفونت فراخوانده می‌شوند و باعث التهاب در بافت آسیب دیده می‌شوند که این راه آنها و به نوعی یک مانع فیزیکی در برابر پاتوژن مهاجم است تا بیمار بهبود یابد.

با این وجود در موارد وخیم کووید ۱۹، ایجاد بیش از حد سیتوکین‌ها، که به عنوان «طوفان سیتوکین» شناخته می‌شود، باعث تجمع مایعات در ریه‌ها می‌شود، بدن را از اکسیژن محروم می‌کند و به طور بالقوه باعث شوک، آسیب بافتی و عدم عملکرد صحیح اندام‌های مختلف می‌شود. غلظت‌های بالاتر سیتوکین زودتر در مردان سبب بروز زودتر این علائم در آن‌ها می‌شود. در مقابل، دانشمندان دریافتند که سلول‌های/لنفوسیت تی بدن زنان نسبت به سلول‌های تی بدن مردان قوی‌تر عمل می‌کنند.

لنفوسیت تی از انواع سلول‌های دستگاه ایمنی بدن است. دفاع اختصاصی بدن شامل ایمنی هومورال و ایمنی سلولی است. در ایمنی سلولی لنفوسیت‌های T (سلول‌های T) فعالیت دارند. لنفوسیت‌های T پس از اتصال به پادگِن (آنتی‌ژن) تکثیر پیدا می‌کنند و انواعی از سلول‌های T از جمله تعدادی T کشنده و تعدادی T خاطره به وجود می‌آورند. سلول‌های T کشنده به طور مستقیم به سلول‌های آلوده به ویروس و سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند و با تولید پروتئین خاص به نام پرفورین منافذی در این سلول‌ها به وجود می‌آورند و موجب مرگ آن‌ها می‌شوند. به همین علت این نوع از پاسخ ایمنی به «ایمنی سلولی» معروف است.

با گذشت زمان محققان دریافتند که پاسخ ضعیف لنفوسیت‌های تی در مردان منجر به وخیم شدن بیماری می شود. همچنین پاسخ لنفوسیت تی در مردان مسن به طور قابل توجهی بدتر از بیماران جوان مرد مبتلا بود. حال محققان اظهار کرده‌اند که درمانی که برای کووید-۱۹ توسعه داده می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که حتی با وجود این تفاوت‌ها قابلیت درمانی بیماران را داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

جهاد همچنان باقی است

جهاد همچنان باقی است

چهلمین سال است که مردم ایران آغاز یک دفاع را جشن می‌گیرند. هرچند جنگ، تلخی و سختی و سیاهی دارد، اما آغاز دفاع‌مقدس از 31شهریور شروع فصل جدیدی از جهاد و ایستادگی بود که ثمره آن، امروز مصونیت‌بخشی نظام در ساحات مختلف است.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر