jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۷۴۴۷۰ ۰۴ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۹

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز استفاده اورژانسی از پلاسمای خون بهبودیافتگان کووید-۱۹ برای درمان دیگر بیماران را صادر کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، سازمان غذا و داروی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پلاسما نباید به عنوان استاندارد جدید برای درمان کووید-۱۹ تلقی شود، ولی ممکن است شدت بیماری را در بیماران بستری شده کاهش دهد. تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهند پلاسمای خون بهبودیافتگان کووید-۱۹ حاوی پادتن ویروس کرونا است و می‌تواند نرخ زنده ماندن بیماران بستری شده را بهبود دهد.

FDA ابتدا قصد داشت مجوز استفاده اورژانسی از پلاسما را اوایل ماه جاری میلادی صادر کند، ولی وقتی مقامات بهداشتی به دلیل کمبود تحقیقات اطمینان دهنده نسبت به استفاده از این روش درمانی ابراز نگرانی کردند، این سازمان مجبور شد صدور مجوز استفاده اورژانسی را به تعویق بیندازد.

برخی خبرگزاری‌های آمریکا مدعی شده‌اند سازمان غذا و دارو تحت فشار دونالد ترامپ مجوز استفاده اروژانسی از پلاسما را صادر کرده است. ترامپ هفته گذشته در یک کنفرانس خبری تأخیر این سازمان در صدور مجوز را سیاسی خواند و آن را به مانع تراشی در روند توسعه دارو و واکسن کووید-۱۹ متهم کرد.

صدور مجوز استفاده اورژانسی از پلاسمای خون بهبودیافتگان کووید-۱۹ توسط FDA به معنی تأیید کامل آن توسط این سازمان نیست، ولی نشان می‌دهد به باور این سازمان مزایای این روش درمانی از عوارض آن بیشتر است. این سازمان پیشتر مجوز استفاده از داروی ضدویروسی Remdesivir برای درمان بیماران مبتلا به کرونا را صادر کرد.

استفاده از پلاسمای خون بهبودیافتگان برای درمان دیگر بیماران، یکی از روش‌های قدیمی برای درمان بیماری‌های عفونی است و از قرن نوزدهم برای درمان بیماری‌هایی همچون دیفتری، آنفلوانزا و آبله‌مرغان استفاده می‌شود.

هزاران نفر از مبتلایان به کرونا در آمریکا از طریق کارآزمایی‌های بالینی و مجوزهای اورژانسی موردی تحت نظارت سازمان و غذا و داروی این کشور با پلاسما تحت درمان قرار گرفته‌اند. حال با ارائه مجوز جدید توسط این سازمان برخی از موانع لجستیکی کنار رفته‌اند و دسترسی بیماران به این روش درمانی آسان‌تر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر