jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۷۴۴۵۲ ۰۴ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۲:۱۱

برخورددهنده هادرونی بزرگ پس از دو سال خاموش ماندن به خاطر تعمیرات و ارتقاء دوباره روشن خواهد شد تا به محققان در کشف اسرار علم فیزیک کمک کند. شتاب دهنده ذره‌ای جدید این برخورددهنده که Linac 4 نام دارد، در چند هفته اخیر آزمایش شده و پتانسیل تولید اشعه‌های بسیار پرقدرت را دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو. فعالیت‌های برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHC) دی ماه ۹۷ به منظور ارتقاء سیستم‌ها متوقف شد. این برخورددهنده پس از ارتقاء کامل سال ۲۰۲۶ روشن خواهد شد و با هفت برابر قدرت بیشتر قادر به جمع آوری حدوداً ده برابر داده بیشتر نسبت به قبل خواهد بود.


حال اولین مرحله آپگرید این برخورددهنده آغاز به کار کرده است. شتاب دهنده ذره‌ای جدید این سیستم به نام Linac 4 طی هفته‌های اخیر با موفقیت نصب و آزمایش شد. این دستگاه جایگزین شتابه دهنده ذره ای قبلی به نام Linac 2 می‌شود که به مدت ۴۰ سال در آزمایشگاه سرن (CERN) فعالیت می‌کرد.

مدل جدید بسیار پرقدرت است و ذرات را با حداکثر انرژی ۱۶۰ مگاالکترون ولت (MeV) به بوستر PS تزریق می‌کند که نسبت به Linac 2 (۵۰ مگا الکترون ولت) پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است. پس از تقویت، انرژی اشعه‌ها به ۲ گیگاالکترون ولت (GeV) می‌رسد که باز هم نسبت به توانایی Linac 2 (۱.۴ گیگاالکترون ولت) افزایش داشته است.

Linac 4 ماه جاری میلادی با شتاب کامل اشعه‌های کم انرژی یون‌های منفی هیدروژن آزمایش شد و قرار است اولین اشعه اواسط آذر ماه امسال به بوستر PS تزریق شود. آزمایش ارسال اولین اشعه‌ها به LHC در سپتامبر ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر