jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۷۴۳۷۱ ۰۳ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۹:۳۴

 به گزارش جام جم آنلاین به نقل از آی تی رسان، قراردادی در جهان موفق به تولید بیش از 1 میلیارد تراشه 7 نانومتری شده است. این رکورد در حالی به ثبت رسیده که از زمان آغاز تولید تراشه‌های 7 نانومتری کمی بیش از 2 سال گذشته است. چنین موفقیتی یک دستاورد قابل‌توجه است و کمپانی در اوایل هفته جاری این رویداد را جشن گرفت.


تعداد تراشه‌های تولید شده می‌تواند فضای 13 بلوک شهر منهتن را تحت پوشش قرار دهد. پیش‌تر در آوریل سال 2018 کمپانی تایوانی تولیدکننده نیمه‌هادی موسوم به TSMC فرآیند ساخت تراشه‌های 7 نانومتری را آغاز کرد. از آن زمان به بعد این شرکت اقدام به تولید تراشه‌های 7 نانومتری برای بیش از 100 محصول از ده‌ها مشتری مختلف نموده است. فهرست مشتریان TSMC شامل اسامی بزرگی در حوزه صنعت از جمله AMD، اپل، کوالکام و حتی هواوی (تا پیش از سپتامبر سال جاری) است.

برای مقایسه جالب است بدانید که اینتل؛ یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ تراشه هنوز به‌کارگیری فرآیند 7 نانومتری را آغاز نکرده است. این کمپانی با مشکلات متعددی در زمینه تولید تراشه‌های 7 نانومتری مواجه شده و بدین‌ترتیب عرضه این نیمه‌هادی‌ها تا اواخر سال 2022 یا اوایل 2023 به تعویق افتاده است. از سوی دیگر TSMC اکنون موفق شده تا درون هر یک از تراشه‌های 7 نانومتری خود حداقل 1 میلیارد ترانزیستور را بگنجاند. به‌عبارت دیگر کمپانی موفق به تولید بیش از 1 کوینتیلیون ترانزیستور 7 نانومتری شده است.

فناوری لیتوگرافی EUV معرفی شده همراه با جدیدترین نسل از تراشه‌های ساخت TSMC یکی از دلایل دستیابی کمپانی به چنین نقطه عطفی به‌شمار می‌رود. EUV مخفف نور ماوراءبنفش بی‌نهایت است که برای چاپ در مقیاس نانومتری به‌کار گرفته می‌شود. راه‌اندازی خط تولید انبوه این فناوری مشخصا با دشواری‌هایی همراه بود. با این‌حال یقینا TSMC هزینه چنین اقدامی را پرداخت نموده و این کمپانی اکنون بر روی تراشه‌های 5 نانومتری نیز کار می‌کند.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر