jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۴۳۳۶ ۰۲ شهريور ۱۳۹۹  |  ۲۰:۰۷

نتایج یک آزمایش بر روی جلبک‌های قهوه‌ای سواحل خلیج فارس نشان داد که عصاره این نوع جلبک خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و همچنین می‌تواند برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده شود.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، جلبک‌های موجود در محیط‌های دریایی از منابع زیستی ارزشمندی هستند که بهره‌برداری اقتصادی از آن‌ها می‌تواند صنایع جدیدی را ایجاد کند. جلبک‌های بزرگ دریایی بر اساس رنگدانه خود به سه گروه جلبک‌های سبز (کلروفیتا)، قرمز (ردوفیتا) و قهوه‌ای (فئوفیتا) تقسیم می‌شوند.

جلبک‌ های قهوه‌ای در سواحل جنوبی کشور به وفور یافت می‌شود. این نوع جلبک‌ها حاوی مواد زیستی بسیاری هستند و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های بیولوژیکی مثل فعالیت‌های ضدمیکروبی، ضد توموری و ضد التهابی دارند. به همین دلیل سمیرا شاه حسینی و معظمه کردجزی از پژوهشگران گروه فرآوری محصولات شیلاتی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، به همراه همکارانشان، اثر ضدباکتری و آنتی‌اکسیدانی عصاره جلبک قهوه‌ای را مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه، محققان مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران و گروه شیلات دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، نیز همکاری داشتند.

پژوهشگران برای انجام این آزمایش، جلبک‌ها را از منطقه بین جزر و مدی سواحل دریای عمان و خلیج فارس جمع‌آوری کردند. پس از انتقال به آزمایشگاه و شناسایی گونهِ، جلبک‌ها شستشو شدند و از آن‌ها، عصاره‌گیری انجام شد.

هفت گونه باکتری «استرپتوکوکوس اینیایی»، «یرسینیا راکری»، «آئروموناس هیدروفیلا»، «میکروکوکوس لوتئوس»، «استافیلوکوکوس اورئوس»، «سالمونلا تیفی‌موریوم» و «اشرشیا کلی» از دانشگاه تهران و انستیتو پاستور تهران خریداری شد.

تاثیر ضدباکتری این جلبک بر این باکتری‌ها مورد بررسی قرار گرفت. همچنین میزان این تاثیر با آنتی‌بیوتیک‌های اکسی‌تتراسایکلین، آموکسی‌سیلین و جنتامایسین مقایسه شد.

یافته‌های حاصل از بررسی خاصیت ضد باکتری عصاره این جلبک نشان داد که این عصاره توانایی مقابله با بیشتر این باکتری‌ها به غیر از «یرسینیا راکری» را دارد. البته خاصیت ضد باکتری این جلبک کم‌تر از آنتی‌بیوتیک‌های ذکر شده بود.

ارزیابی فعالیت آنتی‌اکسیدانی عصاره جلبک «S.tenerrimum» نشان داد که این عصاره فعالیت آنتی‌اکسیدانی کل، فنل کل، قدرت شلاته‌کنندگی، مهار رادیکال آزاد و سوپراکسید دارد.

نتایج این آزمایش تابستان سال جاری (۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی در فصل‌نامه «محیط‌ زیست جانوری» منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر