jamejamclick
کلیک گجت های همراه کد خبر: ۱۲۷۴۲۶۴ ۰۲ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۸

دبیر برگزاری هفته جهانی فضا با تشریح برنامه‌های سازمان فضایی ایران در این هفته، گفت: ایده‌های مرتبط با هفته فضا مورد حمایت قرار می‌گیرند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر،برنامه‌های هفته جهانی فضا را که همه ساله مانند سایر کشورها در ایران از ۱۳ تا ۱۹ مهرماه (۴ تا ۱۰ اکتبر) برگزار می‌شود تشریح کرد و گفت: اگرچه سالهای قبل هم بخشی از برنامه‌های ترویجی هفته جهانی فضا در بستر فضای مجازی برگزار می‌شد، اما امسال به لحاظ شرایط کرونا، تمامی برنامه‌های مرتبط با بزرگداشت این هفته بر بستر فضای مجازی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات همفکری و برنامه ریزی برای برگزاری هفته جهانی فضا، گفت: چند عنوان اصلی برای برگزاری برنامه‌های هفته جهانی فضا ذیل شعار امسال این هفته که «ماهواره ها زندگی را بهتر می کنند» است، ترتیب داده شده است.

ساخت فیلم مستند از خدمات و کاربردهای فناوری فضایی

مدیرکل روابط عمومی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه بخشی از برنامه‌های ترویجی هفته جهانی فضا در قالب تولید محتوای مستند از لایه بالادست حوزه فناوری فضایی تا لایه پایین دست زیست بوم این فناوری که خدمات و کاربردها هستند را شامل می‌شود، اظهار داشت: این مستندات مربوط به کاربردها و خدماتی از ماهواره‌ها می‌شود که در زندگی مستقیم مردم تاثیر دارند و بر مسائل اقتصادی و سهولت دسترسی به خدمات مورد نیاز مردم اثر می‌گذارند و اگر به نحو مطلوب تامین شوند باعث افزایش رضایتمندی شهروندی خواهند شد.

قربانی افزود: ساخت این مستندات به صورت برونسپاری به افرادی که سازوکار حرفه‌ای تولید مستند دارند، سپرده خواهد شد. قالب این مستندات علاوه بر فیلم، شامل موارد دیگری هم می‌شود.

دبیر هفته جهانی فضا با اشاره به اینکه بخش دیگری که هر سال در این رویداد دنبال می‌کنیم تدوین مجله تصویری در قالب کارهای هنری از جمله موشن گرافی و آلبوم عکس است، گفت: در این بخش عکاسان حرفه‌ای نجوم، فعالیت‌های خوبی دارند. بخش دیگری هم به برگزاری مسابقه و جشنواره اختصاص دارد که از سنین کودک و نوجوان تا دانشجو و حتی بزرگسالان را در برمی گیرد و برای شرکت در آن به زودی فراخوان اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: در این بخش عمده نگاهمان مربوط به لایه نوجوانان و کودکان است؛ آنهایی که ذهن‌های پویایی دارند و می‌توانند رویاپردازی کرده و ایده‌هایشان را در زمینه فضا به تصویر درآورده و برای ما بفرستند.

با ماهواره‌ها مکالمه کنید

قربانی با بیان اینکه بخش دیگری از برنامه‌های ترویجی هفته جهانی فضا در قالب مسابقات به نام «الو ماهواره» تدوین شده است، توضیح داد: همانطور که می‌دانیم تکنولوژی فضاپایه به سرعت رو به پیشرفت است، برای مثال با وجود اینکه در سال‌های گذشته در نسل سوم فناوری فضایی، ماهواره‌هایی با وزن‌های ۲۵۰ تا ۳۰۰ و یا ۵۰۰ کیلوگرم به فضا پرتاب می‌شد اما هم اکنون ماهواره‌ها به صورت منظومه‌ای و در ابعاد ۱۰*۱۰*۱۰ پرتاب می‌شوند و وظایف سنجش از دوری و ارتباطی یک ماهواره را تامین می‌کنند؛ این تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است.

وی اضافه کرد: ما در بخش «الوماهواره» از تمامی مردم می‌خواهیم در این فراخوان شرکت کرده و فرض کنند که می‌خواهند یک ارتباط مکالمه‌ای با یک ماهواره اپراتور داشته باشند؛ در این مسابقه مردم باید به ما بگویند که چه انتظاراتی از ماهواره دارند و چه خدماتی مورد درخواستشان است.

دبیر هفته جهانی فضا با بیان اینکه ممکن است بخشی از این انتظارات هم اکنون هم دایر باشد و مردم از آن بی اطلاع باشند و ما باید در قبال آن اطلاع رسانی کنیم، خاطرنشان کرد: ممکن است بخشی از این انتظارات هم یک رویا محسوب شود و ما آن را به بخش‌های تحقیقاتی (R&D ) منتقل خواهیم کرد. در این فراخوان هر فرد باید در حال صحبت با ماهواره از خود یک فیلم یک دقیقه‌ای بگیرد.

وی گفت: در تلاش هستیم که این مسابقه به صورت بین المللی نیز برگزار شود و از کشورهای دیگر هم در مجمع منطقه‌ای فضایی (اپسکو) و هم مجمع جهانی فضایی (کوپوس) خواستیم این فراخوان را در قالب مجمع منطقه‌ای و جهانی اعلام کنند و ما شرکت کننده خارجی نیز داشته باشیم و یا ایرانیان خارج از کشور هم بتوانند در این فراخوان مشارکت کنند.

مکالمه ۱۰ دقیقه‌ای با ایستگاه بین المللی فضایی

قربانی گفت: بخش دیگری از برنامه‌های هفته جهانی فضا مربوط به نشست‌های مجازی و وبینارهای گفتگو محور است که با حضور متخصصان داخلی و پژوهشگرهای دانشگاهی صورت می‌گیرد؛ البته برنامه ریزی شده که با همکاری و تعامل منطقه‌ای و بین المللی نقش آفرینان فضایی، با چند نفر از متخصصان فضایی ایرانی خارج از کشور هم گفتگو داشته باشیم و برنامه ریزی برای آن انجام شده است؛ در همین حال در تلاش هستیم تا با ایستگاه بین المللی فضایی نیز یک ارتباطی حدود ۱۰ دقیقه‌ای داشته و یک مکالمه مستقیم داشته باشیم.

 

ایده‌های مرتبط با هفته جهانی فضا حمایت می‌شوند

مدیر روابط عمومی سازمان فضایی ایران با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای حمایت از طرح‌ها و ایده‌های مرتبط با هفته جهانی فضا نیز گفت: سازمان فضایی خودش را مکلف به حمایت از طرح‌ها و ایده‌های مرتبط با فناوری فضایی در حد بضاعتش می‌داند؛ بر این اساس در پرتال سازمان فضایی در درگاه هفته جهانی فضا، فرم ثبت ایده قرار داده شده است.

وی گفت: بخش خصوصی، استارت‌آپها و شرکت‌های دانش بنیان و خلاق می‌توانند برای هفته جهانی فضا هر برنامه و یا پیشنهادی که دارند به نام خودشان ثبت و انتظاراتشان را از سازمان فضایی ایران اعلام کنند. ما نیز براساس این درخواست‌ها از این ایده‌ها حمایت می‌کنیم.

قربانی با بیان اینکه از اوایل هفته گذشته جلساتی را برای نامگذاری روزهای هفته جهانی فضا برگزار کردیم، ادامه داد: طبق روال و سنت قبل، برای هر روز هفته جهانی فضا یک جمله تدوین کرده و در قالب شعار برای آن روز، سعی می‌شود که برنامه‌های آن روز تحت الشعاع آن شعار باشد. امسال نیز این برنامه برقرار است.

وی افزود: سال گذشته روزهای هفته جهانی فضا به نام ۷ دانشمند ایرانی نامگذاری شد و امسال نیز با توجه به خدمات ماهواره‌ای ذیل و مرتبط با شعار جهانی، این نامگذاری صورت گرفته و تا هفته آینده اعلام عمومی می‌شود. در همین حال برنامه‌های قابل افتتاح و بهره برداری در هفته جهانی فضا به زودی اطلاع رسانی می‌شود.

به گزارش مهر، مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال به عنوان «هفته جهانی فضا»، درنظر گرفته شد. این هفته حد فاصل دو رویداد تاریخی فضایی یعنی پرتاب نخستین ماهواره جهان (اسپوتنیک) و امضای نخستین معاهده استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل است.

هدف از این کار، ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها روی زمین اعلام شده است.ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر