اخیرا اسنادی افشا شده‌اند که نشان می‌دهند گوگل اطلاعات برخی کاربران خاص شامل نام واقعی و آدرس آن‌ها را در اختیار مقامات قرار می‌دهد.
کد خبر: ۱۲۷۳۹۹۹

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، این افراد که دیگران را با خشونت تهدید می‌کنند یا دیدگاه‌های افراطی خود را به اشتراک می‌گذارند، اغلب با حزب راست تندرو در ارتباط هستند. این اسناد از «BlueLeaks» بدست آمده‌اند و هکرها با حمله سرورهای این کمپانی در تگزاس که توسط آژانس‌های قانونی و امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به آن‌ها دست پیدا کرده‌اند.

در این سرورها صدها هزار اسناد از بیش از ۲۰۰ سازمان در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰ قرار دارد. مدارک افشا شده توسط متخصصان امنیت سایبری مورد تایید قرار گرفته‌اند. این اسناد حاوی اطلاعات مشترکانی است که توسط «گروه تحقیقات جرایم سایبری» (CIG) امضا شده‌اند.

CIG اطلاعاتی مانند نام‌های واقعی، آدرس، شماره کارت اعتباری، جیمیل و ایمیل‌های بازیابی و آدرس آی‌پی را در اختیار مقامات قرار داده‌ و در برخی مواقع چندین کپی از کامنت افراد در پلتفرم‌های گوگل مانند یوتیوب نیز در میان اسناد به چشم می‌خورد که در آن‌ها تهدیداتی مانند نژادپرستی و اقدامات تروریستی وجود دارد.

در حالی که همکاری با مقامات قانونی برای حفظ امنیت جامعه یک اقدام مثبت محسوب می‌شود، برخی از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند که گوگل با این کار از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند. در تعدادی از پرونده‌ها، اطلاعات در اختیار مقامات قرار گرفته، اما گوگل کامنت‌ها را از پلتفرم‌های حذف نکرده است.


سخنگوی گوگل اعلام کرده:
«اگر باور داشته باشیم که می‌توانیم از مرگ یا صدمات جانی به افراد جلوگیری کنیم، احتمالا اطلاعات مربوطه را در اختیار یک آژانس دولتی قرار می‌دهیم. چنین اقدامی را در راستای قانون و سیاست‌های خود انجام می‌دهیم.»

در این پرونده‌ها نام صاحب یکی از کانال‌های یوتیوبی به چشم می‌خورد که اگرچه کانال او مسدود شده، اما کامنت‌های او در ویدیوبی مربوط به تیراندازی ال‌پاسو منتشر شده که در آن اعلام کرده باید کار مشابهی انجام دهد و اطلاعاتی درباره نحوه ساخت دستگاه‌های انفجاری قرار داده بود. این ویدیو پاک شده، اما همچنان کامنت‌های این فرد در ویدیوهای دیگر وجود دارد.

هنوز مشخص نیست گوگل به چه علتی این کامنت‌ها را حذف نمی‌کند و همچنین دقیقا نمی‌دانیم این غول دنیای فناوری با چه هدفی اطلاعات را در اختیار مقامات قرار می‌دهد. احتمالا گوگل مسئولیت خود را تنها ارائه اطلاعات به مقامات می‌داند و پس از این کار، دیگر اقدامی در رابطه با فرد موردنظر انجام نمی‌دهد. دیجیاتو

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها