jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۳۹۸۷   ۲۸ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۹:۴۲

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به احتمال افزایش شیوع کرونا در پاییز و زمستان، گفت: افزایش ذخایر پلاسمای بهبودیافتگان کووید ۱۹، عبور از موج احتمالی را آسان می سازد.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، بشیر حاجی بیگی افزود: سازمان انتقال خون در تلاش است تا از همین حالا با افزایش فراخوان‌های اهدای خون و دعوت از بهبودیافتگان کووید ۱۹ ذخایر خون و پلاسمای مورد نیاز را برای مقابله با موج‌های احتمالی شیوع بیماری کرونا افزایش دهد.

وی با یادآوری فرصت ارزشمند محرم و صفر برای اهدای خون و پلاسما، اظهار داشت: مردم ایران نذورات مختلفی انجام می‌دهند و از آنان خواستاریم که امسال نذر خون و پلاسما را در اولویت قرار دهند.

حاجی بیگی ادامه داد: خون به صورت معمول ۳۵ روز و پلاسما دست کم یک سال قابلیت نگهداری دارد و چنانچه مردم در ماه‌های محرم و صفر استقبال بیشتری از اهدای خون داشته باشند عبور از پاییز سخت کرونایی با تکیه بر ذخایر مناسب آسان می‌شود.

وی با یادآوری اینکه پروتکل‌های بهداشتی در ماه‌های محرم و صفر با جدیت بیشتری در مراکز اهدای خون اجرایی می‌شود، گفت: تب سنجی در بدو ورود، توزیع ماسک، کاهش دادن مسیرهای ورود و خروج به حداقل ممکن، ضدعفونی مراکز اهدای خون در هر شیفت کاری، فعال بودن سامانه نوبت دهی اینترنتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سالن‌های انتظار و ممنوعیت ورود افرادی که حضور آنان در بخش اهداکنندگان ضرورتی ندارد از جمله پروتکل‌های پیش بینی شده در مراکز اهدای خون است.

حاجی بیگی، امکان شستشوی دست‌ها با آب و صابون و محلول‌های ضدعفونی کننده در مراکز اهدای خون را فراهم برشمرد و گفت: نصب پوسترهای آموزشی، افزایش فاصله تخت‌ها و استفاده از پارتیشن‌های جداکننده در بخش‌های پذیرش از دیگر اقداماتی بوده است که در مراکز انتقال خون انجام شده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه کرونا یک بیماری تنفسی است و امکان سرایت از طریق اهدا یا تزریق خون را ندارد، خاطرنشان ساخت: مراکز انتقال خون تفاوت بسیاری با مراکز درمانی دارند و روزانه میزبان سالم‌ترین اقشار جامعه هستند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: تاکنون در کشور نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر بهبود یافته بیماری کووید ۱۹ وجود دارند که از این میزان ۶ هزار و ۴۶۰ نفر جهت اهدای پلاسما مراجعه کرده اند.

وی با بیان اینکه بر این اساس تاکنون دو درصد بهبود یافتگان کرونا جهت اهدای پلاسما مراجعه کرده اند، افزود: از این تعداد مراجعه کننده ۵ هزار و ۸۶ واحد پلاسما اهدا شده است.

حاجی بیگی تاکید کرد: بهبود یافتگان از کووید ۱۹ می‌توانند با حضور در ۲۴ مرکز انتقال خون در سراسر کشور و ستاد مرکزی سازمان انتقال خون ایران اهدای پلاسما را داشته باشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها