jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۳۹۶۴   ۲۸ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۴:۵۶

معاون وزیر بهداشت با اشاره به نزدیک بودن مراسم‌های عزاداری محرم افزود: هرگونه برگزاری مراسم در فضای سربسته مطلقاً ممنوع است و باید بدانیم که کوچک‌ترین غفلت ما باعث اوج‌گیری بیماری خواهد شد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس،‌ علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در ارتباط اینترنتی که با حضور جمعی از خبرنگاران برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه طی روزهای گذشته شاهد رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی توسط هموطنان بوده‌ایم و همین موضوع باعث شده که با شیب نزولی بیماری مواجه باشیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم این روند سیر نزولی کاهش پیدا کند، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که جدی گرفتن ویروس و رعایت پروتکل‌ها با کاهش مبتلایان و پایین آمدن آمار مرگ و میر ارتباط مستقیم دارد.زمانی که پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود دو هفته بعد شاهد افزایش تعداد مبتلایان و چند هفته بعد متأسفانه شاهد بالا رفتن آمار مرگ و میر هستیم.

رئیسی با بیان اینکه همچنان در برخی از استان‌ها وضعیت بیماری قرمز گزارش می‌شود اظهار داشت: خوشبختانه در برخی دیگر از شهرها شاهد کاهش روند بستری بیماران هستیم.

نظارت 7 هزار نفر بر روند برگزاری کنکور

وی با اشاره به موضوع برگزاری کنکور سراسری طی روزهای آینده اظهار داشت: باید به این نکته توجه کنیم که خانواده‌ةا نگرانی از بابت سلامت فرزندان نداشته باشند به دلیل اینکه 7 هزار نفر از همکاران من وظیفه نظارت بر اجرای پروتکل‌ةای بهداشتی را بر عهده دارند و امیدوارم کنکوری سالم را برگزار کنیم.

وی تأکید کرد: ایجاد اضطراب و نگرانی در فرزندان باعث خواهد شد که آنها از لحاظ روحی ضعیف شوند و آمادگی لازم را برای شرکت در کنکور نداشته باشند.

معاون وزیر بهداشت توصیه کرد: خانواده‌ها نیز از تجمع پشت در محل برگزاری کنکور خودداری کنند. ما نگرانیم که این موضوع باعث شیوع بیماری کرونا شود.

برگزاری مراسم در فضای سربسته مطلقاً ممنوع است

رئیسی با اشاره به نزدیک بودن مراسم‌های عزاداری محرم افزود: هرگونه برگزاری مراسم در فضای سربسته مطلقاً ممنوع است و باید بدانیم که کوچک‌ترین غفلت ما باعث اوج‌گیری بیماری خواهد شد.

وی توصیه کرد: طرح هر خانه یک حسینیه را باید اجرا کنیم و هموطنان تلاش کنند در منازل خود اقدام به عزاداری کنند و به این نکته توجه کنیم که اگر باعث شویم حتی یک نفر از عاشقان امام حسین (ع) تب کند ما مسؤول هستیم و باید کمک کنیم تا مراسم‌های عزاداری حسینی به بهترین نحو برگزار شود.

رئیسی در ادامه با اشاره به نزدیک بودن رسیدن فصل پاییز نیز افزود: در فصل پاییز ما شاهد بیماری آنفلوآنزا خواهیم بود که لازم است هموطنان در این فصل بیش از پیش رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک،‌ شست‌وشوی دست‌ها و رعایت فاصله‌ گذاری اجتماعی توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه برای برگزاری کنکور پروتکل‌های سختگیرانه به وزارت علوم ابلاغ شده است گفت: امروز با روسای دانشگاه‌های سراسر کشور جلسه داشتیم و این افراد را توجیه و هماهنگ کردیم.

۱۴۸ واکسن در دنیا درحال برررسی است​

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: ۱۴۸ واکسن در سطح دنیا در مرحله ابتدایی و پیش‌بالینی هستند. سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با واکسن کرونا به شرکت‌های تولید کننده اجازه داده به طور استثناء در مورد کووید ۱۹، فاز اول و دوم یا فاز دوم و سوم را ادغام کنند تا زمان کوتاه شود. ۶ واکسن در سطح دنیا هست که الان در فاز سوم هستند. روسیه این مراحل را به طور کامل طی نکرده و تاییدیه نگرفته است. تنها یک واکسن چینی کرونا برای یک سال مجوز گرفته است که فقط برای ارتش چین مورد استفاده قرار می گیرد، واکسن کرونای ایران در مرحله‌ای است که الان فاز حیوانی را شروع کردیم و در فاز یک و دو هستیم. روند ساخت واکسن اگر به درستی جلو برود آبان ماه سال آینده ممکن است واکسن کرونای ایرانی ساخته شود.

برخورد با هیأت‌های مذهبی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که در صورت برگزاری مراسم‌های مذهبی در فضای بسته چه اقدامی صورت خواهد گرفت؟ اظهار داشت: معتقدیم برای عزاداران حسینی نباید مجازات در نظر گرفته شود اما به که آگاهانه جان افراد را به خطر می‌اندازند توصیه می‌شود که به سخنان مراجع عالی قدر تقلید و مقام معظم رهبری توجه داشته باشند، مقام معظم رهبری نیز بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرده است.

وی افزود: برای هیأت‌های عزاداری که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند ساز و کاری تعیین شده است به طوری که در گام اول به بانی هیأت تذکر داده می‌شود، در مرحله بعد خدمات ارائه شده نظیر آب و برق هیأت قطع خواهد شد و در نهایت برخورد جدی‌تری صورت خواهد گرفت.

رئیسی افزود: لزوم برگزاری هیأت ثبت نام در سامانه بیرق است و باید در این سامانه ثبت نام کنند؛ توجه داشته باشید که ابتلای عمدی افراد به بیماری حرام است و افراد مبتلا باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا مبادا ناخواسته دلیل فوت سالمندان باشیم. متاسفانه برخی از افراد از روی جهل سخنانی را مطرح می‌کنند که به آنها نیز در خصوص پروتکل بهداشتی توصیه می‌شود به سخنان مقام معظم رهبری توجه کنند.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص تامین واکسن آنفلوانزا گفت: شرکت‌های ایرانی در حال تلاش برای تولید واکسن هستند و به ما علام کرده‌اند که از مهر یا آبان این واکسن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر