jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۸۲۷۰ ۱۶ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۸:۳۳

محققان توانستند گیرنده‌ های نوری تخریب‌ شده را با الهام از چشم مار و خفاش و با استفاده از پرتوهای نزدیک به مادون قرمز، مجددا فعال کنند و امیدوارند با توسعه این شیوه‌ درمانی بتوانند بینایی افرادی را که در اثر بیماری‌ های تخریب‌ کننده شبکیه نابینا شده‌اند، احیا کنند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، در جریان پیشرفت بیماری‌های تخریب کننده ‌گیرنده‌های نوری مانند دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زر چشم)،‌ گیرنده‌های نوری حساس به نور در کنار گیرنده‌ هایی که حساسیت خود را از دست داده‌اند، در شبکیه چشم باقی می‌مانند و ممکن است بیمار بینایی قسمت مرکزی شبکیه را از دست بدهد؛ اما بینایی سایر بخش‌های آن تغییر نکند.

اکنون محققان با الهام از ساختار چشم مار و خفاش‌، ‌راهکاری را یافتند که با استفاده از آن می‌توانند بینایی بخش تخریب شده شبکیه را بدون آسیب به سایر قسمت‌های آن بازیابی کنند.

این جانوران با استفاده از کانال‌های یونی حساس به گرما می‌توانند گرمای پرتوهای نزدیک به مادون قرمز را که از بدن طعمه آن‌ها خارج می‌شود، دریافت کنند و مغز آن‌ها این اطلاعات را در کنار اطلاعات بصری پردازش می‌کند تا دید بهتری از محیط اطراف به دست آورد.

محققان برای ایجاد قابلیت مشابه در شبکیه چشم انسان از یک سیستم دارای سه مولفه استفاده کردند.

مولفه اول در برگیرنده دی. ان. ای دست ورزی شده است تا کدهای ژنتیکی مربوط به کانال یونی حساس به گرما تنها در گیرنده‌های نوری توصیف شوند.

مولفه دوم، متشکل از نانومیله‌هایی از جنس طلاست که پرتوهای نزدیک به مادون قرمز را جذب می‌کنند.

مولفه سوم نیز نوعی آنتی بادی است که پیوند محکمی بین کانال حساس به گرما و نانومیله‌های طلایی برقرار می‌کند.

در آزمایشات اولیه روی موش‌هایی که دچار تخریب سلول‌های شبکیه بودند، مشخص شد این سیستم موجب تحریک گیرنده‌های نوری توسط پرتوهای نزدیک به مادون قرمز می‌شود و سیگنال دریافتی از این طریق، برای سلول‌های گانگلیونی شبکیه (RGC) ارسال می‌شود سپس محققان نشان دادند تحریک گیرنده‌های نوری، توسط‌ نورون‌های مغزی موش در غشای بینایی اصلی مغز دریافت می‌شود.

در مرحله بعد این سیستم روی سلول‌های شبکیه چشم انسان که در آزمایشگاه به صورت زنده نگهداری می‌شد، آزمایش و مشخص شد با استفاده از این سیستم ژن‌ درمانی سه مولفه‌ای، مدارهای بینایی انسان در اثر تابش پرتوهای نزدیک مادون قرمز فعال می‌شوند.

محققان مرکز چشم‌پزشکی بالینی و مولکولی بازل (IOB) سوئیس امیدوارند با توسعه این شیوه درمانی بتوانند بینایی افرادی را که در اثر بیماری‌های تخریب‌ کننده شبکیه نابینا شده‌اند، مجددا احیا کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر