jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۸۲۷۰ ۱۶ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۸:۳۳

محققان توانستند گیرنده‌ های نوری تخریب‌ شده را با الهام از چشم مار و خفاش و با استفاده از پرتوهای نزدیک به مادون قرمز، مجددا فعال کنند و امیدوارند با توسعه این شیوه‌ درمانی بتوانند بینایی افرادی را که در اثر بیماری‌ های تخریب‌ کننده شبکیه نابینا شده‌اند، احیا کنند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، در جریان پیشرفت بیماری‌های تخریب کننده ‌گیرنده‌های نوری مانند دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زر چشم)،‌ گیرنده‌های نوری حساس به نور در کنار گیرنده‌ هایی که حساسیت خود را از دست داده‌اند، در شبکیه چشم باقی می‌مانند و ممکن است بیمار بینایی قسمت مرکزی شبکیه را از دست بدهد؛ اما بینایی سایر بخش‌های آن تغییر نکند.

اکنون محققان با الهام از ساختار چشم مار و خفاش‌، ‌راهکاری را یافتند که با استفاده از آن می‌توانند بینایی بخش تخریب شده شبکیه را بدون آسیب به سایر قسمت‌های آن بازیابی کنند.

این جانوران با استفاده از کانال‌های یونی حساس به گرما می‌توانند گرمای پرتوهای نزدیک به مادون قرمز را که از بدن طعمه آن‌ها خارج می‌شود، دریافت کنند و مغز آن‌ها این اطلاعات را در کنار اطلاعات بصری پردازش می‌کند تا دید بهتری از محیط اطراف به دست آورد.

محققان برای ایجاد قابلیت مشابه در شبکیه چشم انسان از یک سیستم دارای سه مولفه استفاده کردند.

مولفه اول در برگیرنده دی. ان. ای دست ورزی شده است تا کدهای ژنتیکی مربوط به کانال یونی حساس به گرما تنها در گیرنده‌های نوری توصیف شوند.

مولفه دوم، متشکل از نانومیله‌هایی از جنس طلاست که پرتوهای نزدیک به مادون قرمز را جذب می‌کنند.

مولفه سوم نیز نوعی آنتی بادی است که پیوند محکمی بین کانال حساس به گرما و نانومیله‌های طلایی برقرار می‌کند.

در آزمایشات اولیه روی موش‌هایی که دچار تخریب سلول‌های شبکیه بودند، مشخص شد این سیستم موجب تحریک گیرنده‌های نوری توسط پرتوهای نزدیک به مادون قرمز می‌شود و سیگنال دریافتی از این طریق، برای سلول‌های گانگلیونی شبکیه (RGC) ارسال می‌شود سپس محققان نشان دادند تحریک گیرنده‌های نوری، توسط‌ نورون‌های مغزی موش در غشای بینایی اصلی مغز دریافت می‌شود.

در مرحله بعد این سیستم روی سلول‌های شبکیه چشم انسان که در آزمایشگاه به صورت زنده نگهداری می‌شد، آزمایش و مشخص شد با استفاده از این سیستم ژن‌ درمانی سه مولفه‌ای، مدارهای بینایی انسان در اثر تابش پرتوهای نزدیک مادون قرمز فعال می‌شوند.

محققان مرکز چشم‌پزشکی بالینی و مولکولی بازل (IOB) سوئیس امیدوارند با توسعه این شیوه درمانی بتوانند بینایی افرادی را که در اثر بیماری‌های تخریب‌ کننده شبکیه نابینا شده‌اند، مجددا احیا کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر