jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۷۹۱۶ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۳:۲۱

بسیاری جوانان در پی پیروی از مدهای روز هستند و طراحان لباس نیز از این علاقه استفاده می‌كنند و هر روز طرح جدیدی می‌زنند و مد تازه‌ای به بازار می‌آید. اما این شور و علاقه گویا تقریبا تا میانسالی اهمیت دارد؛ زیرا بعد از این دوره سنی، كمتر شاهد تحول و توجه هستیم.

title
در صورتی كه میانسالان و سالمندان نیز به لباس خاص و مناسب سن و شرایط خود احتیاج دارند و به تیپ و نوع لباس پوشیدن خود اهمیت می‌دهند. اگر افراد مسن، لباس مناسب شرایط‌شان را نیابند، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. لباس به‌عنوان یكی از عوامل مهم، برروحیه و روابط سالمند اثرگذار است. امروزه در بعضی از كشورهای پیشرفته این خلأ دیده شده و طراحان كوشیده‌اند بهترین ایده‌ها را برای پوشش سالمندان به بازار بیاورند.

ویژگی‌هایی كه لباس سالمندان باید داشته باشد:

بدون دکمه یا كم‌دکمه باشد. به دلیل ضعف عضلات انگشتان و در بعضی‌ها لرزش دست، بهتر است لباس سالمندان دکمه نداشته یا كم داشته باشد. فراموش نكنید دکمه‌ها بهتر است بزرگ باشد تا باز و بسته‌ كردن‌شان راحت‌تر انجام شود.

 ‌ لباس جنس نخی و پنبه‌ای داشته باشد. پارچه‌هایی كه مواد اكرلیك دارند مناسب نیست، چون هم آلرژی‌زا و هم گرم هستند. در ضمن بو می‌گیرند. لباس نخی و پنبه‌ای خنك است و هیچ‌گونه حساسیت پوستی به وجود نمی‌آورد.

 ‌ اندازه مناسب لباس انتخاب شود. لباس‌های تنگ و گشاد و خارج از اندازه، سالمند را در حركت با مشكل روبه‌رو می‌كند. اگر تنگ باشد با فشار آوردن بر عضلات، باعث درد و ناراحتی می‌شود و اگر گشاد باشد، ممكن است بین دست و پا بپیچد و تعادل فرد را به‌هم بزند و به زمین بیفتد. بهتر است دامن خانم‌ها تا میانه ساق پا باشد تا بهتر حركت كنند.

بهتر است شلوار‌ها یا دامن‌ها كمر كشی داشته باشند، زیرا بستن دکمه و زیپ و همچنین كمربند سخت است و حتی گاهی باعث آزار فرد در نشستن می‌شود. دکمه یا كمربند به كمر یا معده فشار می‌آورد و سالمند را كلافه می‌كند.

لباس‌های زیر نخی و برای بانوان بدون قزن یا بند باشد، زیرا در سالمندی پوست خشك است و با كمترین فشار یا كشیده شدن قزن یا بند، زخم ایجاد می‌شود كه برای بیماران دیابتی اصلا خوب نیست.

نوع كفش در سالمندان بسیار اهمیت دارد. كفش این گروه سنی باید بی‌پاشنه، سبك، راحت و بی‌بند باشد تا راحت و بدون كمك از پا درآید. اگر سالمندی به كفش بنددار علاقه دارد می‌توان مدلی با بندهای كشی خرید. بیماران دیابتی به این نكات باید توجه كنند چون اگر كفش پا را بزند و زخم ایجاد شود، خطرناك خواهد بود.

لباس باید مناسب فصل باشد. در هوای گرم از لباس سبك، رنگ روشن،‌ خنك و نخی استفاده شود و در سرما لباس گرم و پشمی. چون اگر لباس مناسب فصل نباشد به سرماخوردگی یا گرمازدگی می‌انجامد.

بهترین رنگ برای این گروه سنی، رنگ‌های روشن است. رنگ تیره باعث پایین آمدن خُلق فرد می‌شود. سالمندان باید رنگ روشن بپوشند تا بر روحیه‌شان تاثیر مثبت بگذارد.

بهتر است جنس لباس‌ سالمندان به گونه‌ای باشد كه چروك نشود، زیرا اتوكشی كاری سخت و خارج از حوصله‌شان است.

این گروه سنی باید جوراب‌های نخی‌ای بپوشند كه كش سفتی نداشته باشد؛ زیرا آنها بیشتر وقت روز را می‌نشینند و تحركی ندارند و همین باعث می‌شود پاها ورم كند. اگر كش جوراب سفت باشد باعث التهاب، درد و خواب‌رفتگی پاها خواهد شد. پوشیدن جوراب‌های نایلونی نیز باعث بروز قارچ و آلرژی می‌شود.

اگر از بازوهای شل و آویزان خجالت می‌كشند،‌ بهتر است لباس‌های آستین‌بلند بپوشند تا اعتماد به نفس‌شان بیشتر شود.

بهتر است بیرون از منزل لباس كاملا پوشیده به تن داشته باشند. زیرا هرگونه خراش یا آسیبی به پوست می‌تواند به درمان آزاردهنده و طولانی برای آنها منجر شود.
 
لیلا كامرانی - كارشناس ارشد روانشناسی / روزنامه جام جم
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر