jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۹۴۹ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۵

نتایج یک مطالعه در فنلاند نشان داد که ماسک‌ها روند شیوع کروناویروس را کند کرده و در صورت استفاده صحیح و همراه با سایر اقدامات احتیاطی مفیدند، اما نمی‌توانند به طور کامل شیوع آن را از بین ببرند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، مرکز تحقیقات فنلاند (VTT) نتیجه گرفته است که ماسک‌های پارچه‌ای تنها از فرد محافظت نمی‌کند بلکه می‌تواند از افراد دیگر در تماس با او محافظت کند.

محققان همچنین دریافتند که در زمینه جلوگیری از ویروس، ماسک پارچه‌ای چندین برابر نسبت به تجهیزات محافظتی حرفه‌ای نامرغوب‌تر عمل می‌کند.

مرکز تحقیقات فنلاند با آزمایش ماسک‌های پلی استری و نخی نتیجه‌گیری کرد که ماسک‌های پلی‌استری به دلیل مقاومت بیشتر در برابر آب و میزان تصفیه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصدی در مقایسه با ۲۰ تا ۳۰ درصدی ماسک‌های نخی، گزینه بهتری محسوب می‌شوند. هنوز هیچ مقایسه‌ای نسبت به تجهیزات حرفه‌ای صورت نگرفته است.

به گفته محققان فنلاندی، در حالی که ماسک‌های پلی استری را باید هر هشت ساعت یک بار تعویض کرد، این زمان برای ماسک‌های پارچه‌ای به ۱۰ دقیقه می‌رسد.

با این حال اگرچه پوشیدن روزانه ماسک به طور کامل خطر ابتلا به کرونا را از بین نمی‌برد، اما هنوز هم شمار کلی مبتلایان را کاهش می‌دهد.

محققان تاکید کردند که استفاده همگانی از ماسک می‌تواند کمکی برای بازگشایی زودتر جوامع باشد، اما بدون اقدامات احتیاطی دیگر مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، رعایت بهداشت دست‌ها، احتیاط کلی و آگاهی نسبت به این موارد نمی‌تواند مفید واقع شود.

طبق گفته‌های این محققان، ماسک‌ها می‌توانند در فضاهای عمومی شلوغ و پرازدحام مانند حمل و نقل عمومی، صف خرید و سالن‌های انتظار به ابزاری مفید تبدیل شوند.

یافته‌ها حاکی از آن است که به هنگام سرفه، عطسه و صحبت کردن قطرات زیادی از دهان افراد خارج می‌شود، استفاده ماسک‌ می‌تواند مانع از انتقال ویروس به دیگر افراد شود. مورد مهم دیگر انتخاب ماسکی است که تنفس را مختل نکند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر