jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۸۲۷ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۴:۰۱

گفته‌های ضد و نقیضی از این رابطه وجود دارد. این سندروم التهابی شدید در کودکان با کرونا ویروس رابطه دارد یا نگرانی از این مورد بی‌دلیل است؟ در این رابطه بخوانید.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، اطلاعات موجود در ایران نشان می‌دهد سندروم کاوازاکی در ایران اندک و خفیف گزارش شده است.

بنا بر گفته‌های مسئولان ستاد کرونا، این بیماری همواره در اواخر زمستان و اوائل بهار رخ می‌داده است اما همزمانی این سندروم با کرونا موجب نگرانی شده است.

در ایران آمار ابتلا به کاوازاکی افزایش نداشته است

این سندروم به خودی خود خطرناک نیست و به علت‌های ناشناخته ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است ویروس‌هایی مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی و سایر ویروس‌های را در پس زمینه خود داشته باشد.

نمی‌شود با قاطعیت گفت که سندروم کاوازاکی با کرونا ارتباطی داشته است اما ایران نیز همچنان نسبت به آن مطمئن نبوده است و با قطعیت سخن نگفته است. در ایران موارد ابتلا به سندروم کاوازاکی بیش از سال‌های گذشته اعلام نشده است، در حالی که در اروپا از رشد چند برابری آن سخن می‌گویند.

این سندروم خود را ابتلا به شکل تب نشان می‌دهد، تبی که بیش از ۵ روز ادامه دارد و شبیه مخملک است و تب‌بری به آن جواب نمی‌دهد.

این سندروم صورت و اندام‌ها را درگیر می‌کند و به تدریج خوب می‌شود. این سندروم در کودکان زیر ۵ سال ممکن است با توجه به التهابی بودن آن، به عروق قلب التهاب بدهد که اگر تشخیص ان به موقع باشد در اغلب مواقع بدون عوارض ماندگار، قابل درمان است.

کودکانی که سندروم کاوازاکی را تجربه می‌کنند ممکن است درد مفاصل و عضلانی را تجربه کنند. در کم‌تر از ۲۵ درصد نیز ممکن است به عروق قلب آن‌ها التهاب داده شود.

درمان آن با آسپرین و آی‌جی‌جی است که برای آن‌ها عوارضی ندارد. باید دقت کنیم که بین ۳ الی ۶ ماه پس از این سندروم واکسیناسیون انجام ندهیم تا دچار مسئله ایمنی کودکان نشویم.

مسئولان ستاد کرونا در این راستا گفته‌اند که نباید سندروم کاوازاکی را یک تظاهر عجیب و غریب از کرونا در کودکان تلقی کنیم.

در صورتی که پیوستگی بین کرونا و سندروم کاوازاکی وجود داشته باشد نیز موجب خطرناک‌تر شدن این بیماری نمی‌شود، زیرا ویروس‌ها ممکن است در پس زمینه این بیماری باشند و علتی برای خطرناک‌تر شدن کاوازاکی نیست.

مقامات بهداشتی سایر کشورها در مورد این ارتباط چه گفته‌اند؟

اما همچنان نگرانی از ارتباط بین کرونا و سندروم کاوازاکی در خارج از ایران ادامه دارد. مقام‌های سلامت ایالات متحده امریکا در مورد بیماری کاوازاکی اعتقاد دارند که با بیماری کووید ۱۹ ارتباط دارد و نسبت به آن هشدار دادند. این بیماری در کشو؟رهای اروپایی نیز گزارش شده است.

در ایالات متحده امریکا در حالی که ۱۰۰ مورد از این بیماری ثبت شده است، تا امروز ۳ نفر از این افراد جان خود را از دست داده‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده در حال بررسی شواهد ویروس کرونا هستند و به نظرشان هنوز مشخص نیست که این شرایط مختص کودکان باشد.

نگرانی مقامات به علت مسائل ایمنی بدن در دوره کنونی است. اغلب چهار الی شش هفته بعد از آلودگی به این سندروم، علائم بروز پیدا می‌کند و در این مدت پادتن در بدن بیماران تولید می‌شود.

بدن کودکان زودتر از بروز این بیماری آغاز به مبارزه می‌کنند، اما اکنون که نقص ایمنی وجود دارد چه؟ همچنین در ایتالیا با توجه به افزایش ده برابری سندروم کاوازاکی در کودکان نسبت به سال گذشته، شواهد موجود از ارتباط کووید ۱۹ و این سندروم التهابی گزارش شده است.

مورد یک پسر بچه ۹ ساله مارسی

مورد یک پسر بچه ۹ ساله اهل مارس، این روزها توجه همه را برانگیخته است. گاردین روز شنبه ۲۷ اردیبهشت مطلبی با این عنوان منتشر کرده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

این اتفاق نشان می‌دهد دنیا هنوز پاسخی قطعی پیدا نکرده است که این بیماری آیا در بین کودکان بالای ۵ سال دیده می‌شود و آیا این بیماری با کروناویروس ارتباط مستقیم دارد؟

در مورد پسر ۹ ساله مارسی گفته شده است که او در اثر بیماری کاوازاکی، سندروم التهابی مرتبط با کرونا درگذشته است.

پزشکان معالج این پسر فرانسوی گفته‌اند که او به علت تب مکرر در بیمارستان بستری شد و با توجه به علائم خفیف او را مرخص کردند. این پسر همان روز مجددا با علائم بیماری کاوازاکی به بیمارستان منتقل شد و پس از ۶ روز به علت سکته قلبی که باعث آسیب مغزی شد، درگذشت.

آزمایش خون این پسر نشان می‌دهد که با کرونا ویروس در تماس بوده است اما هیچ علائمی نداشته است. او به علت همین که آنچنان علائمی نداشت به خانه فرستاده شد. پزشک او اعلام کرده است که کودک پس از انتقال مجدد به بیمارستان، علائم کاوازاکی را نشان داد.

اعتقاد بر این است که ۱۴۴ فرد در فرانسه تا کنون با بیماری کاوازاکی تشخیص داده شده‌اند و آزمایش کرونای بیش از نیمی از آن‌ها مثبت بوده است.

افزایش این بیماری مدیر بهداشت عمومی فرانسه را نگران کرده است. بنابراین در پی شواهدی که فرانسه و ایتالیا، و همچنین ایالات متحده امریکا مطرح کرده‌اند، متخصصان در چنین شرایطی به کشورهایی که بیماری کرونا در آن‌ها اپیدمی شده است هشدار داده‌اند که احتمال شیوع بیماری کاوازاکی را پیش‌بینی کنند.

راه‌های تشخیص کرونا از سندروم کاوازاکی

راه‌های تشخیص کرونا از این سندروم وجود دارد. سندروم کاوازاکی موجب می‌شود که درهفته دوم پلاکت‌های بدن کودک را در حال افزایش قرار گیرد، در حالی که در کرونا چنین چیزی را نمی‌بینیم. مشکلات پوستی در کرونا نادر است در حالی که در کاوازاکی شدید است.

در کاوازاکی تغییرات زبان و لب داریم که در کرونا چنین چیزی وجود ندارد. در کاوازاکی یکی از علائم مهم مبتلایان تب است در حالی که در کودکان تب کرونا بسیار خفیف است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر