jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۶۴۷ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۰:۳۶

محققان برای نخستین بار موفق به حمله به سیستم تهاجمی باکتری ها و کنترل آنها با استفاده از نور شدند. این تحول زمینه را برای نابودی بسیاری از باکتری های خطرناک فراهم می کند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، کنترل سیستم تهاجمی باکتری ها با استفاده از نور باعث می شود روش تازه ای برای انتقال داروهای درمانی به باکتری ها و از کار انداختن آنها ابداع شود.

برخی باکتری ها برای تزریق مواد سمی خود به سلول های بدن از ابزاری سرنگ مانند استفاده می کنند. محققان موسسه مکس پلانک آلمان قبلا با کنترل این ابزار توانسته بودند از آن برای انتقال دارو به سلول های آسیب دیده استفاده کنند و حالا روشی جدید برای کنترل این سازوکار با استفاده از نور یافته اند.

این روش جدید که T3SS نام گرفته، بر روی باکتری های بیماری زایی مانند E. coli، Salmonella، Shigella، Yersinia و Pseudomonas با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

این باکتری ها عامل بسیاری از عفونت های خطرناک بیمارستانی هم هستند و موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن و گسترش عفونت می شوند. ایجاد درد، تب و حالت تهوع از جمله دیگر پیامدهای فعال شدن باکتری های مذکور در بدن است.

محققان با تاباندن نور بر روی باکتری های موذی با طول موجی خاص توانسته اند، فرایندهای مولکولی آنها را دستکاری کنند و پروتئین های مفید را به درون سلول های سرطانی تزریق کنند. پژوهشگران امیدوارند با تداوم استفاده از این روش درمانی بتوانند راهی تازه برای درمان انواع سرطان بیابند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر