jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۶۴۲ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۴:۱۶

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تونل‌هایی که در ورودی برخی سازمان‌ها یا فروشگاه‌ها به عنوان تونل ضدعفونی افراد ایجاد شده، نقشی در پیشگیری از کرونا ندارد و بی‌فایده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، مسعود مردانی روز جمعه در گفتگو با ایرنا درباره تونل های ضدعفونی که در ورودی برخی فروشگاه ها یا برخی سازمان ها برای افراد نصب شده، افزود: اینها فرعیات و کارهای بی فایده است که بعید می دانم موثر باشد و بی فایده هستند. معلوم نیست مایعی که در این تونل ها پاشیده می شود آب است یا محلول ضدعفونی کننده، اگر آب باشد که فایده ای ندارد و اگر محصول ضدعفونی حاوی الکل یا آب ژاول باشد هم تاثیر چندانی ندارد و حتی ممکن است ورود آن به دهان یا دستگاه تنفسی ضرر هم داشته باشد.

وی ادامه داد: این کارها فرعیات است و تا حدی جنبه تبلیغاتی دارد، متاسفانه برخی جاها اصل را فراموش کرده و به فرعیات می پردازند، اصل کار رعایت اصول بهداشت فردی شامل شست و شوی مداوم دست ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی است، استفاده از ماسک در اماکن عمومی مثل مترو لازم است، افرادی که علائم بیماری دارند نیز باید بیش از دیگران مراقب باشند که با عطسه یا سرفه بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

مردانی پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: با اینکه موارد بیمارستانی کرونا در بسیاری از استانها کاهش یافته است اما هنوز در اپیدمی کرونا هستیم و هر گونه غفلت و افزایش ترددها و کاهش فاصله گذاری اجتماعی می تواند دوباره باعث افزایش موارد این بیماری بشود و بیماری را شعله ور کند، برخی اقدامات ممکن است پیام غلطی به مردم بدهد، مثلا قرمز و سفید و زرد اعلام کردن شهرها ممکن است باعث افزایش مسافرت مردم به شهرهای به اصطلاح سفید بشود و افزایش تردد می تواند دستاوردهای قبلی را هم از بین ببرد.

عضو کمیته بیماری های عفونی وزارت بهداشت افزود: یک نمونه آن استان خوزستان است که قبلا می گفتند موارد بیماری و اپیدمی کرونا کم است اما بی توجهی به فاصله گذاری اجتماعی باعث شد اکنون این استان یکی از استانهای با بیشترین شیوع کرونا باشد.

وی گفته بود: در جاهایی که در گذشته تعداد کمتری از مردم به کرونا مبتلا شده اند، افراد کمتری هم آنتی بادی دارند و آسیب پذیرتر هستند و غفلت از فاصله گذاری ها می تواند، شیوع کرونا را در این مناطق بیشتر کند.

مردانی گفت: هنوز برآورد دقیقی از میزان ابتلای مردم به ویروس کرونا در کشور و در استانهای مختلف نداریم اما مطالعات آنتی بادی در تعدادی از بیمارستانها انجام شده و نشان داده که در برخی بیمارستانها بین ۶۰ تا ۷۰ درصد پرسنل به کرونا مبتلا شده و مصونیت پیدا کرده اند اما برآوردهای از سطح عمومی جامعه نداریم.

عصو کمیته کشوری بیماری های عفونی گفته بود: یک مطالعه خیلی وسیع به سرپرستی دکتر ملک زاده برای برآورد میزان شیوع و مصونیت افراد به کرونا در کشور در حال انجام است که هم در بین افراد عادی و هم وابستگان بیماران و هم پرسنل پزشکی انجام می شود و نشان می دهد که چند درصد به ویروس کرونا مبتلا شده اند. امیدواریم به زودی جواب آن منتشر می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر