jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۴۴۱ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۲:۰۳

ویتامین E بخوریم. سیر بخوریم. زنجبیل بخوریم. ویتامین C بخوریم... ویتامین C نخوریم! غذاهای سرد نخوریم. ویتامین E نخوریم و... از نخستین روز ورود كرونا به كشور، هزار و یك بخور و نخور به خورد هم داده‌ا‌یم! استناد همه ما هم فضای مجازی و دستورهایی بود كه به اسم این و آن دست به دست می‌شد.

title

یكی از مسائلی كه بحث جدی بر سر آن مطرح شد، مساله تاثیر یا عدم تاثیر مصرف ویتامین C، اعم از مكمل و مواد غذایی حاوی این ویتامین روی جلوگیری از ابتلا بود.

با دكتر كوروش جعفریان، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره «ویتامین C» گفت‌وگو كرده‌ایم كه در ادامه می‌خوانید.

«ویتامین C از بهترین آنتی‌اكسیدان‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.» دكتر جعفریان با ذكر این نكته تاكید می‌كند: این كه تصور كنیم مصرف ویتامین C بتواند به شكل ناگهانی با دوز بالا تاثیر شگفت‌انگیزی روی تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد، نادرست است.

درواقع سیستم ایمنی بدن باید همیشه فعال باشد تا بتواند در مقابل عوامل بیماری‌زا، مقاومت لازم را داشته باشد» او اضافه می‌كند: «در بحث ابتلا به بیماری به‌ویژه بیماری عفونی می‌توان گفت كمبود ویتامین C می‌تواند باعث اختلال در عملكرد سیستم ایمنی بدن شود. اما به این معنی نیست كه مصرف دوز بالای آن می‌تواند به‌طور ناگهانی تاثیر خاصی بر عملكرد سیستم ایمنی بدن بگذارد.

«این‌كه روزانه چند وعده میوه یا سبزی می‌خورید، مهم است» دكتر جعفریان در ادامه می‌گوید: اگر شخصی روزی سه واحد سبزی و دو واحد میوه تازه مصرف كند، نیازی به مصرف مكمل ویتامین C نخواهد داشت.

این متخصص تغذیه ادامه می‌دهد: ویتامین C نقش افزوده نداشته و باعث نمی‌شود سیستم ایمنی بدن به شكل خاص‌تری تقویت شود.

سرد و گرم درست نیست

حتما در چند ماه اخیر بارها شنیده‌اید كه ویروس كرونا، طبع سرد دارد و با خوردن مواد غذایی با طبع گرم، ویروس نابود خواهد شد.

یا این‌كه شنیده‌اید ویتامین C طبع را به سمت سردی برده و خوردن آن مناسب نیست. آیا این اظهارات درست است؟ دكتر جعفریان دراین باره می‌گوید: درست نیست. در مباحث پزشكی- تغذیه‌ای امروز، چیزی به اسم طبع سرد یا گرم مورد قبول نیست و وجود ندارد. بنابراین خوردن خوراكی‌هایی مانند زنجبیل، فلفل، سیر و... تاثیری در جلوگیری از ابتلا به بیماری كرونا ندارد. این متخصص تغذیه اضافه می‌كند: در علم، چیزی به اسم طبع سرد یا گرم نوعی ویروس یا بیماری نیز وجود ندارد. بنابراین به پیغام‌های این‌چنینی‌ كه به دست شما می‌رسد، اعتماد و اعتنا نكنید.

ویتامین C بیشتر برای بعضی‌ها

همان‌طور كه افراد عادی بدون مشكل یا زمینه خاص بیماری به مكمل یا مصرف بیش از اندازه ویتامین‌C نیاز ندارند، بعضی افراد به دلیل شرایط خاص، باید كمی بیشتر ویتامین C دریافت كنند.

دكتر جعفریان با این توضیح ادامه می‌دهد: افراد سیگاری به دلیل آسیبی كه دود به ریه‌های آنها وارد كرده است، باید مقدار بیشتری ویتامین C دریافت كنند؛ بیش از سه واحد سبزی یا دو واحد میوه روزانه. علاوه براین، ورزشكاران هم جزو گروه‌هایی هستند كه به ویتامین‌C بیشتری نیاز دارند. افرادی كه به هر دلیل برای آنها مصرف مكمل ویتامین C تجویز شده نیز در این گروه جای دارند.

دكتر جعفریان اضافه می‌كند: بنابراین افراد عادی، نیاز به مصرف بیش از اندازه ویتامین‌C ندارند.
بیماری كرونا، بیماری تازه‌ای است بنابراین تا به این ساعت نتیجه تحقیق خاصی روی تاثیر مصرف نوع خاصی از مواد غذایی برای جلوگیری از ابتلا به كرونا ارائه نشده است.

دكتر جعفریان در پایان تصریح می‌كند: بنابراین آنچه به‌عنوان مواد غذایی یا نوشیدنی ضدكرونا ارائه می‌شود، پایه و اساس علمی ندارد. تنها نسخه ما، تغذیه كامل و سالم برای ارتقای عملكرد سیستم ایمنی بدن است.

مهتاب خسروشاهی - گروه سلامت روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر