jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۲۳۶ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۷:۵۷

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقدند اگر فردی اسهال، حالت تهوع یا استفراغ دارد به این معنی نیست که مبتلا به کووید ۱۹ است اما عاقلانه است که توجه بیشتری به علائم خود در دوران همه‌گیری داشته باشد و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در مطلبی به این پرسش پاسخ داده‌اند که آیا ممکن است کووید ۱۹ علائم غیرتنفسی و تظاهرات گوارشی داشته باشد؟

در این مطلب آمده است: منابع مختلف، شایع‌ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ را تب، تنگی نفس و سرفه خشک بیان کرده‌اند. با این حال، برخی از بیماران ممکن است دچار علائم دیگری مانند گلودرد، گرفتگی و آبریزش بینی، درد شکم، تهوع و اسهال شوند.

برخی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹، علائم گوارشی به ویژه اسهال را به عنوان اولین علامت بیماری تجربه کرده‌اند. برخی از این بیماران علائم تنفسی را نیز تجربه کرده‌اند یا اصلا دچار علائم تنفسی نشده‌اند.

این یافته‌ها مهم هستند زیرا افراد فاقد علائم معمول کووید ۱۹ (مانند سرفه، تنگی نفس و تب) درست تشخیص داده نمی‌شوند و می‌توانند بیماری را به دیگران انتقال دهند.

با این وجود باید توجه داشت اگر چه مشکلات گوارشی به طور کلی شایع است ولی لزوما به معنی ابتلای فرد به کووید ۱۹ نیست.

پزشکان باید بدانند که علائم گوارشی ناگهانی در افرادی که احتمالا با افراد مبتلا به کووید ۱۹ در تماس بوده‌اند، حائز اهمیت است.

مطالعه‌ای که در اواخر ماه مارس در چین انجام شده است، نشان می‌دهد که از بین حدود ۲۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در سه بیمارستان در ووهان چین، حدود ۵۰ درصد، حداقل یک عارضه گوارشی را گزارش کرده‌اند.

در مطالعه دیگری نیز که در چین انجام شده است از بین ۲۰۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹، ۲۳ درصد تنها دارای علائم گوارشی، ۴۳ درصد تنها دارای علائم تنفسی و ۳۳ درصد دارای هر دو نوع علائم تنفسی و گوارشی بودند.

بیمارانی که دچار علائم گوارشی بودند. از اسهال به عنوان اولین علامت خود نام برده‌اند. یافته‌های این مطالعه نشان داده است بیمارانی که علائم گوارشی را (با علائم تنفسی یا بدون علائم تنفسی) تجربه کرده‌اند، در مقایسه با بیمارانی که فقط علائم تنفسی را تجربه کرده‌اند، زمان بیشتری را از ابتلا تا بهبودی تجربه می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر