jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۶۵۵ ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۴:۵۸

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به خدمات گسترده ماماها در مقابله با ویروس کرونا گفت: براساس غربالگری‌های صورت گرفته توسط ۱۲ هزار نفر ماما تاکنون ۲۵ میلیون بار از غربالگری‌ها توسط این قشر صورت گرفته است.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دکتر شهلا خسروی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران با اشاره به این که پنجم ماه می مصادف با ۱۶ اردیبهشت توسط سازمان جهانی بهداشت روز جهانی مامایی نامگذاری شده است، گفت: در واقع این نام گذاری به منظور تجلیل از خدمات ماماها صورت گرفته است.

وی ضمن تبریک این روز به تمام ماماها در خصوص خدماتی که این قشر در جریان اپیدمی کرونا در کشور ارائه دادند گفت: با شیوع این بحران کاربری برخی بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران کرونایی تغییر پیدا کرد و ماماهایی که در این بیمارستان‌ها حضور داشتند به صورت داوطلبانه در همان جا مانده و از بیماران کرونایی مراقبت کردند. از سوی دیگر بیمارستان‌هایی به شکل مشخص در حوزه زایمان فعال بودند که ماماها نیز به شکلی اختصاصی با وجود بار کاری بالا در آن جا فعالیت می‌کردند و خوشبختانه توانستند این موضوع را به شکل مناسبی مدیریت کنند. بزرگترین نقش ماماها تریاژ مادران باردار علامت دار یا مشکوک به کرونا بود تا آنها را از سایر مادران جدا کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: بخشی از نیروهای ما در حوزه درمان نیروهای طرحی هستند و با وجود این که این طرح در مامایی اجباری نیست اما نیروهای طرحی بدون آن که طرح خود را لغو کنند در بیمارستان‌ها حضور داشتند تا به مراقبت از مادران باردار بپردازند. همچنین علاوه بر رسیدگی‌هایی که در بیمارستان برای مادران باردار صورت می‌گرفت پیگیری بیماران ترخیص شده نیز از جمله اقداماتی بود که ماماها انجام می‌دادند.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی تاکید کرد: مهمترین وظیفه در غربالگری کرونا برعهده نیروهای بهداشت بود و در این زمینه ۱۲ هزار ماما به عنوان مراقب سلامت حدود ۲۵ میلیون غربالگری را انجام دادند.

وی با اشاره به این که ماماها در تماس با خون و ترشحات مادر باردار مبتلا به کرونا ممکن است به این ویروس مبتلا شوند، گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته تاکنون ۵۰۰ مادر باردار کرونایی در بیمارستان‌ها بستری شده و ۲۰۰ مادر باردار نیز به شکل سرپایی به بخش‌های درمانی مراجعه کرده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد مبتلایان و فوتی‌های نیروهای مامایی در بحران کرونا تصریح کرد: حدود ۲۴۰ ماما به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و براساس آخرین اطلاع ما حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر آنها در بیمارستان‌ها بستری هستند و متاسفانه ۳ نفر در حوزه مامایی جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی در خصوص مشکلاتی که در زمینه تایید نسخ نوشته شده توسط ماماها وجود دارد، تصریح کرد: ماما می‌تواند براساس شرح وظایف مصوب خود در وزارت بهداشت اقدام به تجویز برخی داروها و خدمات برای بیمار کند. در صورتی که قرار باشد نسخه‌ای که ماما می‌نویسند در دفترچه بیمه نوشته شود از آن جایی که خدمات مامایی تحت پوشش بیمه قرار ندارد، این نسخ که در دفترچه‌های بیمه هستند باید به تایید پزشک متخصص برسند.

وی در خصوص تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مامایی تصریح کرد: در حال حاضر در دانشگاه‌های بخش دولتی سالانه حدود ۱۲۵۰ ورودی مامایی داریم که همین تعداد نیز فارغ التحصیل می‌شوند. البته موضوع در دانشگاه آزاد کمی متفاوت است؛ در بخش کارشناسی مامایی دانشگاه آزاد در سال ۹۸ حدود ۴ هزار نفر فارغ التحصیل شدند که با توجه به کنترل‌هایی که قرار است بر ورودی‌های مامایی این دانشگاه انجام شود، این رقم طی دو تا سه سال آینده نصف خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع بیکاری فارغ التحصیلان مامایی اظهار کرد: مشکل بیکاری معمولا در تمام رشته‌ها وجود دارد و ما در حوزه بیکاری ماماها در بخش دولتی سعی کرده‌ایم با توجه به نیازمان دانشجو پذیرش کنیم؛ البته این در حالی است که ماماها می‌توانند در بخش خصوصی نیز فعالیت داشته باشند و در صورتی که بتوانیم مدیریت این موضوع را به خوبی پیش ببریم تعداد ماماهای بیکار بسیار کم خواهد بود. البته نباید فراموش کنیم که موضوع جذب نیروی کار یک موضوع بین بخشی است. موضوع جذب نیروی انسانی کار آسانی نیست و برای نیروهای مورد نیاز چه در بخش مامایی و چه در سایر بخش‌ها قرارداد ۸۹ روزه نوشته شده است.

خسروی در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد نوزادان مبتلا به کرونا گفت: تاکنون ۲۰ نوزاد مبتلا به کرونا گزارش شده است، البته این موضوع که کرونا از مادر به جنین منتقل می‌شود، همچنان جای بحث دارد. همکاران ما ۶۰۰ هزار مادر باردار را دو بار غربالگری کردند تا از شیوع این بیماری جلوگیری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر