jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۶۵۰ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۵

بهترین راه آموزش، تقویت هوش و حواس ششگانه در کودکان کم سن و سال انجام بازی‌ است. هر یک از بازی‌ها باید بتواند در کنار سرگرم کردن و ایجاد هیجان در کودک، به تقویت توانایی‌های او نیز کمک کند. با هم ساخت و انجام چند بازی جذاب و هیجان‌انگیز در خانه، برای کودکان حدود سه سال را بیاموزیم.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، یکی از جذاب ترین بازی‌ها برای تمام گروه‌های سنی از کودک تا بزرگسال، حل پازل است. حالا که امکان رفتن به فروشگاه و خرید بازی‌های جدید نیست، خودتان دست به کار شوید و پازل خانگی بسازید.

برای این کار به چند جعبه خالی کبریت یا مکعب شبیه به آن نیاز دارید. برای کودکان حدود سه سال ساختن یک پازل ۹ قطعه مناسب است. پس ۹ عدد جعبه کبریت یا مکعب را کنار هم قرار دهید و روی آن را چسب مایع یا چسب ماتیکی بزنید. یک تصویری کارتونی تهیه کنید.

اگر فرزند محصل دارید می‌توانید از جلد دفترهای کارتونی او که مصرف شده است استفاده کنید. تصویر را روی جعبه‌ها بچسبانید و بعد از خشک شدن، جعبه‌ها را با تصاویر چسبیده شده روی آن با کاتر از هم جدا کنید. حالا کودک شما یک بازی فکری و جذاب دست‌ساز دارد.

شکار در بطری

بازی‌های خلاقانه و ابداعی همیشه جذاب هستند. بیایید با هم یک بازی هیجان‌انگیز برای کودکان خود درست کنیم، بازی که قرار است هوش آنها را تقویت کند.

برای ساخت این بازی به یک جعبه مقوایی شبیه به جعبه پیتزا نیاز دارید که حدود ۲ سانتی متر لبه داشته باشد و البته چند در فلزی نوشابه یا نوشیدنی و یک آهنربای قوی.

ابتدا باید یک دستگیره برای قرار دادن آهنربا روی آن پیدا کنید. مسواک کهنه انتخاب خوبی است. آهنربا را روی آن بچسبانید تا کودک بتواند آهنربا را به راحتی در دست بگیرد. حالا وسط جعبه را به اندازه عبور یک در بطری برش دهید و درها را داخل جعبه بریزید.

از کودک خود بخواهید آهنربا را زیر جعبه بگیرد و درهای بطری را با کمک آهنربا از سوراخ ایجاد شده پایین بکشد و آنها را شکار کند. این بازی را می‌توانید به شکل مسابقه میان کودکان همسن نیز انجام دهید.

حرکت در میان خانه‌ های رنگی

خوب است یک بازی پر جنب و جوش جدید هم به لیست بازی‌ها اضافه کنیم. برای انجام این بازی نیاز به ۹ کاغذ رنگی و چسب نواری رنگی داریم. یک قسمت از کف خانه که امکان چسباندن چسب نواری روی آن هست را انتخاب کنید.

با چسب یک مربع سه در سه متر درست کنید و آن را به ۹ قسمت تقسیم کنید. هرکدام از کاغذهای رنگی را در یکی از خانه‌ها قرار دهید. صفحه بازی آماده است.

فرض کنیم رنگ آبی و قرمز کنار هم قرار دارند. از کودک خود بخواهید پاهای خود را در خانه آبی بگذارد، بعد در حالی که پاها روی خانه آبی مانده، به او بگویید دست‌هایش را در خانه قرمز قرار دهد.

حالا به او توضیح دهید که باید پایش را در خانه مثلا سبز بگذارد و این بازی ادامه دارد. این بازی علاوه بر اینکه توانایی حرکتی را در او رشد می‌دهد، به تقویت هوش و رنگ شناسی کودک نیز کمک می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر