jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۶۴۲۱۱ ۳۰ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۳:۴۵

سنتز ماده موثره دارویی فاویپیراویر و حد واسط‌های آن که در بهبود بیماری کرونا موثر است، در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با موفقیت انجام شد.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، سعید بلالایی استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی گفت: داروی فاویپیراویر با نام تجاری آویگان اولین بار توسط یک شرکت ژاپنی به عنوان داروی آنفلوآنزا عرضه شد.

وی افزود: بررسی های انجام شده در ژاپن و چین نشان داده است این ماده دارویی بر روی ویروس کووید ۱۹ (کرونا) هم عملکرد موثری دارد.

استاد دانشکده شیمی این دانشگاه همچنین ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا و نیاز جدی کشور به روش های موثر درمانی، سنتز ماده موثره دارویی فاویپیراویر هدف گذاری شد.

رییس پژوهشکده شیمی پیتید ادامه داد: من به همراه فارغ التحصیلان توانمند شاغل در پژوهشکده شیمی پپتید (علی نیکبخت و حمید رضا صحبتی) پس از اعلام آمادگی برای انجام این طرح، از روز ۱۴ اسفند تحقیقات خود را در ارتباط با تهیه حدواسط ها و همچنین سنتز ماده موثره دارویی مورد نظر در پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی آغاز کردیم و پس از تلاش فراوان، ماده موثره دارویی فاویپیراویر و کلیه حدواسط های مربوطه سنتز شد و آنالیز تمام مواد سنتز شده با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در آزمایشگاه قاسم پور در پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی صورت گرفت.

محققان ایران داروی موثر بر کرونا را سنتز کردند (+عکس)

بلالایی در خصوص مسیر سنتز و همچنین حدواسط های سنتز شده گفت: دانش فنی تهیه ماده موثره دارویی فاویپیراویر و همچنین حدواسط های مربوطه به یک شرکت تولید کننده مواد اولیه دارویی منتقل شده است.

استاد دانشکده شیمی این دانشگاه از کمک های موثر دفتر ریاست جمهوری، دانشگاه شهید بهشتی، مسئولین دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و تلاش شبانه روزی علی نیکبخت، حمید رضا صحبتی، کامران امیری، فرزاد نجاتی فر تقدیر و تشکر کرد.

وی خاطر نشان کرد: با تخصیص امکانات مناسب برای پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و با توجه به پتانسیل بسیار خوب دانش آموختگان توانمند، این پژوهشکده قادر به تامین نیاز صنایع دارویی کشور برای داروهای نوین و با ارزش افزوده بالا خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر