ویروس کرونا؛ روسیه مرزهایش با چین را بست

بعد از گزارش اولین مورد ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در فیلیپین و هند، دولت روسیه دستور داد مرزهای این کشور با چین بسته شود.
کد خبر: ۱۲۴۶۰۵۰
ویروس کرونا؛ روسیه مرزهایش با چین را بست

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، شیوع نوع جدید و کُشنده «کرونا ویروس» در چین همچنان ادامه داشته و شهروندان کشورهای بیشتری هر روز به آن مبتلا می‌شوند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کشورهای فیلیپین و هند امروز (پنجشنبه) اولین مورد ابتلا به این ویروس جدید را در کشورهایشان گزارش کردند.

دولت دهلی‌نو اعلام کرد یک دانشجوی هندی که مشغول تحصیل در دانشگاه ووهان بود و بعد از شیوع نوع جدید ویروس کرونا به این کشور بازگردانده شده بود، آلوده شده و آزمایش ابتلا به این ویروس در او مثبت بوده است.

بر این اساس، یک مقام دولتی هند که خواست نامش فاش نشود، گفت بازگرداندن اتباع هندی (که بیشترشان در چین دانشجو هستند) از ووهان فکر خوبی نبود اما افزایش فشار عمومی باعث شد دولت این مسئله را بپذیرد.

گفته می‌شود شیوع این نوع ناشناخته از ویروس کرونا، در روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ و از طریق مواد غذایی غیرقانونی فروخته شده در یک بازار در شهر ووهان آغاز شده است.

رویترز در خبر دیگری نوشت مسئولان درمانی فیلیپین نیز امروز از ثبت اولین مورد ابتلا به این ویروس جدید و مرگبار خبر دادند.

بر این اساس یک زن چینی 38 ساله که در تاریخ بیست‌ویکم ژانویه از شهر ووهان به فیلیپین وارد شده بود مبتلا به این ویروس است اما هنوز هیچ علائمی از خود نشان نداده است.

این بیمار در حال حاضر در یک بیمارستان دولتی قرنطینه شده است.

علی‌رغم اینکه میزان خطر و احتمال همه‌گیر بودن (پاندمیک) این ویروس هنوز مشخص نشده، مسئولان چینی می‌گویند این ویروس در دوره نهفتگی خود نیز مسری است؛ دوره‌ای که حدس می‌زنند از یک تا ۱۴ روز به طول بیانجامد.


شبکه «راشاتودی» هم گزارش داد مرزهای روسیه با چین از امروز به دستور «میخائیل میشوستین» نخست‌وزیر این کشور بسته شدند، تا از سرایت این ویروس به داخل روسیه اجتناب شود.

بر این اساس، میشوستین در این دستور اجرایی، از تمام نهادها و مسئولان از جمله «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه خواست تمام اقدامات لازم برای ممانعت از سرایت ویروس جدید به این کشور را انجام دهند.

به نوشته خبرگزاری «اینترفکس» وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که از تاریخ سی‌ام ژانویه ۲۰۲۰ (امروز) صدور الکترونیک روادید برای اتباع چینی جهت ورود به این کشور متوقف شده است.

بر این اساس، وزارت خارجه روسیه همچنین از اتباع این کشور خواست به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا، شدیداً از سفر به چین خودداری کنند مگر اینکه کار بسیار ضروری داشته باشند.

پیشتر گزارش شده بود این ویروس جدید، که شیوع آن از شهر «ووهان» در استان «هوبِی» چین شروع شد، تا کنون ۱۷۰ نفر را در این کشور به کام مرگ کشانده و ۷۸۰۰ نفر (که از این تعداد ۷۷۱۱ نفر در چین هستند) را در سراسر جهان مبتلا کرده است.

با این حال دولت چین می‌گوید، اطمینان دارد که می‌تواند خطر سرایت این ویروس از طریق مسافران هواپیماها را به حداقل برساند و دلیل آن را نیز تعداد کم مبتلایان در کشورهای خارجی عنوان کرد.

این ادعا در حالی است که حداقل ۱۰۸ نفر در کشورهای خارجی به این ویروس مبتلا شدند.

به نوشته رویترز، «ژو تائو» رئیس اداره هواپیمایی کشوری چین در نشست خبری گفت شرکت‌های خطوط هوایی خارجی که پروازهایشان به این کشور را لغو کرده یا کاهش دادند، اکنون با تغییراتی در بازار [سرمایه] مواجه شدند.


معترضان در کره جنوبی به تصمیم دولت برای بازگرداندن اتباع این کشور که در ووهان حضور دارند، امروز به سمت «چین یونگ» وزیر ایمنی و کشور و دیگر مسئولان کره جنوبی که قصد داشتند با صحبت کردن آنها را آرام کنند، تخم مرغ پرتاب کردند.

رویترز در خبر دیگری نوشت، حدود ۷۰۰ تبعه کره جنوبی در شهر ووهان حضور دارند که دولت این کشور قصد دارد با استفاده از پروازهای اختصاصی آنها را برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس جدید کرونا، به کشور بازگرداند.

دولت سئول قصد دارد افرادی را که از چین باز می‌گرداند، دو هفته در تاسیسات قرنطینه نگاه دارد اما این موضوع هم معترضان را راضی نکرده و به مسدود کردن مسیر منتهی به تاسیسات قرنطینه ادامه می‌دهند.

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) دسته‌ای کلی از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

این ویروس جدید که هنوز از سوی سازمان‌های مانند بهداشت جهانی یا سی.دی. سی نامی برای آن انتخاب نشده، علایمی شبیه به ذات الریه دارد اما سرعت وخامت آن بیشتر است، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها