jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۹۵۷۶   ۳۱ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بخش هایی از منطقه حفاظت شده خائیز خوزستان برای اجرای یک طرح گردشگری به بخش خصوصی واگذار شده است

فروش محیط زیست متری 1200 تومان!

جذب سرمایه داران برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و ایجاد رونق اقتصادی از این طریق در سراسر کشور، یکی از اهداف و آمال وزارتخانه گردشگری و البته دولت‌های وقت پس از انقلاب در کشورمان بوده و هست، اما قرار نبود و نیست که این مهم به هر بهایی صورت گیرد؛ از جمله واگذاری منابع ارزشمند طبیعی به ثمن‌بخس به برخی دوستان یا حتی غیردوستان به بهانه ایجاد و توسعه مجموعه‌های گردشگری؛ اتفاقی که نمونه‌اش مدتی پیش در منطقه حفاظت شده خائیز شهرستان بهبهان خوزستان افتاد و واکنش‌های منفی بسیاری به‌دنبال داشت.

بخشی از این منطقه حفاظت شده که زیستگاه حیات وحش نیز هست، با بهای بسیار اندک به بخش خصوصی واگذار شده بود، که با مخالفت طبیعت دوستان این واگذاری و ادامه اجرای طرح به‌طور موقت، متوقف شد و اینک وکیل مدافع سمن‌های محیط‌زیستی خوزستان از روشن شدن ابعاد جدیدی از پرونده اجرای طرح گردشگری در منطقه حفاظت شده تنگ خائیز خبر می‌دهد.
محمد داسمه در گفت‌وگویی که با فارس داشت و روز جمعه منتشر شد، به نامه‌ای که سه سال پیش در خصوص مشخصات منطقه مورد نظرِ ایجاد منطقه نمونه گردشگری در محدوده تنگ تکاب خائیز به مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی خوزستان نوشته شده، اشاره کرده و گفته: در این نامه اشاره شده است که بر اساس بازدید انجام گرفته از سوی کارشناسان اداره امور اراضی، ملک مورد نظر شامل اراضی ماهوری و نسبتاً مرتفع و سنگلاخی و فاقد سابقه کشت و زرع با شیب حدود ۶۰ درصد است.
به گفته وکیل سمن‌های محیط‌زیستی خوزستان، اراضی مورد نزاع به نام کاربری اراضی باغی در سال ۱۳۱۵ به ثبت رسیده و باید طبق قانون ۱۳۴۱ قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع کشور، جزو اموال عمومی محسوب شود و متعلق به دولت است ولو این‌که قبل از آن تاریخ افرادی آن را تصرف کرده باشند و دارای سند مالکیت باشد. به همین منظور بر طبق قانون، مدیر کل منابع طبیعی خوزستان باید طبق آیین نامه اجرایی و از طریق قانون و سند ارائه شده از سوی مدعی اقدام کند و با توجه به تبصره ۳ ماده ۶ آیین نامه اجرایی قانون تملک اراضی اختلافی موضوع ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها نسبت به این‌که این اراضی جزء مستثنیات اعلام شده، اعتراض کند، چون این زمین‌ها مشخصه‌های ملی را دارد.
داسمه با اشاره به صدور درخواست بررسی به مراتب سازمان بازرسی کل کشور، دادستان حقوق عامه و مدیر کل حراست و آبخیزداری خوزستان می‌گوید: بدیهی است به منظور اعاده منابع طبیعی، باید هرچه سریع تر تکلیف اراضی اختلافی روشن و در این زمینه اقدام شود.
ارزش‌گذاری طبیعت به قیمت بلیت مترو
همه اینها که وکیل مدافع سمن‌های محیط‌زیستی خوزستان می‌گوید یعنی این‌که این اراضی یعنی زمین‌های طرح گردشگری تنگ تکاب جزو اموال ملت و بیت المال است و نمی‌توان به این راحتی و با بهای متری 1200 تومان به غیر بخشید. اتفاقی که اواخر مرداد ماه امسال رسانه‌ای شد و با انتشارش از سوی دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان، نماینده این استان و امام جمعه موقت بهبهان به این طرح واکنش نشان دادند.
این واکنش‌ها پس از آن روی داد که هژیر کیانی، دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان در نامه‌ای خطاب به شورای حفاظت از حقوق بیت المال اعلام کرد که زمین‌های طرح گردشگری تنگ تکاب که چندی پیش با شکایت شبکه تشکل‌های محیط‌زیستی خوزستان متوقف شد، با ارزش معادل یک بلیت مترو (1200تومان) واگذار شده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین طواف، امام‌جمعه جوان شهرستان بهبهان آن هنگام در خطبه نماز جمعه از تلاش برخی از افراد برای شروع مجدد طرح گردشگری مذکور خلاف قانون، سخن گفت و آن‌را راهی برای پول به جیب زدن و ساخت ویلا برای برخی افراد خواند.
هدایت‌ا... خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی نیز با انتشار توییتی در مورد تنگ تکاب و منطقه حفاظت شده خائیز نوشت: تنگ تکاب و منطقه حفاظت شده خائیز زیستگاه پلنگ،کل و بز وحشی، کاراکال، کبک، تیهو و.... است و با طرح‌هایی مانند شهرک گردشگری این زیستگاه غنی در خوزستان نابود می‌شود.
خواستار محاکمه عوامل هستیم
طیبه سیاوشی، نماینده تهران در مجلس نیز یکی دیگر از مخالفان اجرای طرح گردشگری تنگ تکاب بود که 30 مرداد امسال، در نامه‌ای خطاب به ریاست قوه قضاییه با درخواست ابطال مجوز شهرک گردشگری تنگ تکاب خواستار محاکمه عوامل متخلف مرتبط با این طرح شد. در بخشی از نامه‌ای که او به رئیس قوه قضاییه نگاشت، علاوه بر تاکید بر غیرقانونی بودن طرح، آمده است: همچنین فنس کشی صورت گرفته و ساخت و ساز احتمالی موجب از بین رفتن یکپارچگی منطقه حفاظت شده می‌شود و موجب افزایش ساخت و سازهای مشابه و رقابت منفی دیگر مالکان در 96 هکتار مابقی باعث در منطقه تنگ تکاب می‌شود و همانطور که دادستان محترم عمومی و انقلاب کهگیلویه تصریح کردند: این طرح برخلاف قوانین محیط‌زیستی و موجب تخریب غیرقابل جبران به محیط‌زیست و این زیستگاه می‌شود. و همچنین در صدور مجوز تغییر کاربری آن فساد مشهود است به طوری که هر متر مربع این اراضی را متری 1200 تومان ارزشگذاری کردند. با عنایت به تمامی موارد مطروح فوق تقاضای صدور دستور جهت ابطال این مجوز و توقف هر گونه عملیات مخرب زیست محیطی و برخورد با متخلفان مورد استدعاست.
خلاف قانون نیست !
اما عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط‌زیست یک هفته قبل تر و در جریان یک نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره موافقت سازمان محیط‌زیست برای فعالیت طرح گردشگری تنگ تکاب در یک منطقه حفاظت شده گفته بود: انجام این طرح خلاف قانون نیست چرا که این منطقه جزء مستثنیات محسوب می‌شود و دلیلی برای توقف آن وجود ندارد، البته به نحوه ساخت و سازها ایراد وارد شده بود که با اصلاح آن مجددا از سر گرفته خواهد شد.
طرح گردشگری تنگ تکاب با شکایت شبکه تشکل‌های محیط‌زیستی خوزستان حدود سه ماه پیش متوقف شده بود، محمد داسمه، وکیل مدافع شبکه تشکل‌های محیط‌زیستی خوزستان در آن زمان نقض قوانین محیط‌زیستی را دلیل توقف این طرح عنوان کرده و به خبرگزاری فارس گفته بود زمین‌های ارزشمند این منطقه حفاظت شده (یعنی هر 32 هکتار آن) با قیمت هر متر مربع ۱۲۰۰ تومان در سال ۹۷ در کمیسیون تقویم اراضی زراعی و باغی ارزشگذاری شده‌اند، در حالیکه طبق قانون این زمین‌ها باید به قیمت روز ارزش‌گذاری می‌شدند که 300 هزار تومان برآورد شده است.
داسمه علت قیمت‌گذاری پایین بر روی زمین‌های طرح تنگ‌تکاب را فشارهای برخی مدیران از سوی کمیسیون تقویم املاک و اراضی عنوان کرده است.
همه نهادها پشت ما بودند
البته فرخ کدخدا، مالک و مجری طرح منطقه نمونه گردشگری تنگ‌تکاب هم دفاعیات خود را دارد. کدخدا پیش از این درمورد جزئیات طرح گفته این طرح طبق یک فرآیند کاملا قانونی و با اخذ تمامی مجوزهای لازم از ادارات و سازمان‌ها و کارگروه‌های اختصاصی از جمله سازمان محیط‌زیست در استان و تهران آغاز شده است.
به گفته مجری این طرح قرار بود طرح گردشگری تنگ تکاب در 32 هکتار زمین تاسیس شود که تقریبا در 15درصد از کل اراضی در نظر گرفته شده، ابنیه‌سازی شود و بیش از ده هکتار آن فضای جنگلی و درختی باشد. کدخدا گفته که در این طرح گردشگری جایی برای شهربازی، هتل یا سینما و تله‌کابین در نظر گرفته نشده و این طرح کاملا حالت بومگردی دارد و تمام فضاها براساس زیست بوم خواهد بود.
البته مجری طرح گردشگری تنگ‌تکاب پیش از این از ساخت یک شهرک مدرن و شیک سخن به میان آورده بود.
درباره طرح گردشگری تنگ تکاب
اجرای طرح گردشگری در منطقه حفاظت‌شده خاییز با هدف ساخت 140 واحد ویلا از سه سال پیش مطرح شد، اما عملیات ساخت و ساز از اواخر سال 96 آغاز شد که با اعتراض فعالان محیط‌زیست، از سوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویر‌احمد متوقف شد. زمین‌هایی که برای اجرای این طرح واگذار شده‌اند، اراضی روستای تنگه تکاب هستند که اکنون متروکه شده است.
گرچه بخشی از منطقه حفاظت‌شده خاییز در خوزستان قرار دارد، اما مدیریت آن منطبق بر تقسیمات کشوری نیست و ظاهرا زیر نظر اداره کل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویر‌احمد و شهرستان دهدشت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر