jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۲۲۸۲۶۳   ۲۴ شهريور ۱۳۹۸  |  ۱۱:۴۹

مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان گفت: بسیاری از شهروندان از چارچوب‌های قانونی پزشکی قانونی برای سقط جنین درمانی اطلاعی ندارند که این امر به زیرزمینی شدن سقط جنین می‌انجامد.

اطلاع ناکافی از قانون منجر به سقط جنین زیرزمینی می‌شود

به گزارش جام جم آنلاین، مهدی نوروزی در گفت و گو با ایرنا افزود: آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی دقیق قوانین از راهکارهای موثر و اساسی برای سقط قانونی جنین است.

وی خاطر نشان کرد: قانونگذار براساس تبصره و متمم‌های قانونی این اختیار را به افراد می‌دهد تا به طور کامل برای سقط جنین به صورت بهداشتی و قانونی اقدام کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی سمنان آماری از سقط قانونی جنین در یکسال گذشته در استان سمنان و کشور ارائه نداد.

وی اضافه کرد: خطر ابتلا به انواع بیماری‌های واگیر و چالش‌های اجتماعی و فردی مانند بزهکاری و مشکلات روانی از جمله مشکلات سقط جنین به صورت غیرقانونی و زیرزمینی برای زنان است.

نوروزی اضافه کرد: در صورت اطلاع دقیق از هرگونه سقط جنین به صورت زیرزمینی دستگاه قضا براساس قانون با متخلف برخورد می کند و با توجه به وجود شرایط قانونی برای سقط ،متخلفان براساس احکام قضایی مجازات می‌شوند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان ادامه داد: بسیاری از شهروندان از میزان خدمات‌دهی پزشکی قانونی اطلاعات دقیقی ندارند که این امر در بسیار از موارد به سقط جنین به صورت غیرقانونی می‌انجامد.

نوروزی اضافه کرد: با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی می‌توان در افزایش آگاهی جامعه نسبت به عملکرد و اقدام‌های پزشکی قانونی به منظور افزایش سلامت اجتماعی و مقابله با بزهکاری‌های اجتماعی اقدام کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان گفت: انواع معاینه‌های پزشکی در سه سال گذشته در مراکز پزشکی‌های قانونی استان سمنان در بخش‌های مختلف به دلیل افزایش آگاهی مردم افزایش یافته است.

سقط جنین(Abortion) به معنی از دست رفتن محصول حاملگی(جنین یا رویان) ، قبل از هفته ۲۰ بارداری است اما پزشکان بیشتر از این اصطلاحات برای توصیف هر نوع ختم حاملگی در سه‌ماهه اول بارداری استفاده می‌کنند.

سقط جنین به طور عمده به شکل های متفاوت اتفاق می افتد که شامل سقط خود به خودی، سقط ناشی از تروما، سقط قانونی و سقط های غیرقانونی است و همه این موارد خاتمه بارداری را به دنبال دارد.

از ابتدای فروردین تا مرداد ۹۸ تعداد ۲۸هزار نفر برای معاینه‌های پزشکی به مراکز پزشکی قانونی استان سمنان مراجعه کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر