jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۲۶۸۲۴   ۱۳ شهريور ۱۳۹۸  |  ۱۸:۵۴

نتایج نشان می‌دهد ۹.۳درصد از افرادی که در روز یک لیوان نوشابه گازدار نوشیده‌اند جان خود را از دست داده‌اند!

افزایش سکته‌‌ قلبی با مصرف  نوشابه‌ های گازدار

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، محققان در مطالعات و تحقیقات جدید خود دریافته‌اند افرادی که مرتباً "نوشابه‌های گازدار قندی و بدون قند" مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض سکته‌ قلبی و از دست دادن جانشان قرار دارند.

براساس نظر محققان، روشی که برای ساخت این‌گونه نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود، خطر مرگ را در مصرف‌کنندگان این نوشابه‌ها افزایش می‌دهد؛ به‌گفته‌ آنان مواد مصنوعی و قندی مورد استفاده در ساخت این‌گونه نوشیدنی‌ها بر کارکرد قلب تأثیر می‌گذارند.

روزنامه گاردین در این باره نوشت، نیل مورفی محقق سازمان بهداشت جهانی نتایج تحقیقات خود را در مورد ضررهای نوشابه‌های قندی و غیرقندی منتشر کرده است؛ بر اساس مطالعات وی افزایش مرگ‌ومیر، رابطه‌ مستقیمی با مصرف نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شیرین‌کننده‌های مصنوعی در سنین بالا دارد؛ او در این مورد می‌گوید: «نتایج ما برای ضرر نوشابه‌های شیرین‌شده با شیرین‌کننده‌‌های مصنوعی‌، حمایت بیشتری را برای محدود کردن مصرف و جایگزینی آنها با سایر نوشیدنی‌های سالم ترجیحاً مانند آب نیازمند است».

مورفی و همکارانش در مقاله‌ای در ماهنامه‌ «Jama Internal Medicine» نتایج تحقیقات خود را منتشر کرده‌اند؛ در این تحقیق 450 هزار نفر که 70 درصد آن‌ها زن بودند در 10 کشور اروپایی مورد بررسی قرار گرفتند؛ شرکت‌کنندگان میانگین سنی کمی بیش از 50 سال داشتند و افرادی که از ابتدا شرایط سلامتی مانند سرطان‌، بیماری قلبی یا دیابت را در ابتدای کار داشتند در آنالیز قرار نگرفتند؛ هنگامی که شرکت‌کنندگان در آن ثبت‌نام کردند، تعدادی سؤال در مورد جنبه‌های سبک زندگی خود از جمله ورزش کردن، سیگار کشیدن، وزن و همچنین رژیم غذایی از جمله مصرف «نوشیدنی‌های قندی» از آنان پرسیده شد.

این افراد به‌طور متوسط 16 سال تحت آزمایش قرار گرفتند که در این مدت 41 هزار و 600 مرگ به‌ثبت رسیده‌ است؛ نتایج نشان می‌دهد 9.3 درصد از افرادی که در روز یک لیوان نوشابه نوشیده‌اند در طول مطالعه جان خود را از دست داده‌اند! همچنین 11.5 درصد از کسانی که روزانه دو لیوان یا 250 میلی‌لیتر نوشابه مصرف می‌کردند، فوت شدند؛ این بدان معناست که خطر ابتلا به مرگ بین افرادی که روزانه 2 لیوان نوشابه گازدار قندی و غیرقندی مصرف می‌کنند‌، در مقایسه با کسانی که کمتر از یک لیوان می‌نوشند، بسیار بیشتر است.

این روند برای نوشیدنی‌های شیرین‌کننده مصنوعی نیز مشاهده شده است؛ هنگامی که این تیم به علل خاص مرگ‌ومیر پرداختند، دریافتند که مصرف مکرر نوشیدنی‌های همراه با شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث افزایش مرگ‌ومیر بر اثر بیماری‌های گردش خون می‌شود در حالی که نوشابه‌های شیرین‌شده با قند با خطر بیشتری از مرگ بر اثر بیماری گوارشی همراه بودند؛ نوشابه در افرادی که «پارکینسون» داشته‌اند اثرات مخرب بسیار بیشتری داشته است.

«ماتیلد تووییر»، عضو انستیتوی ملی تحقیقات بهداشت و پزشکی فرانسه با استقبال از این تحقیق متذکر شده است: این یافته که نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شیرین‌کننده‌‌های مصنوعی با افزایش خطر مرگ همراه هستند، جالب توجه است به‌ویژه از آنجا که از آنها اغلب به‌عنوان نوشیدنی‌های «سالم» یاد می‌شود!.

این عضو انستیتوی ملی تحقیقات بهداشت و پزشکی فرانسه با بیان این نکته که بهترین جایگزین برای این‌گونه نوشیدنی‌ها «آب» است، می‌گوید:«ما باید این گزینه را برای افراد آسان کنیم که گزینه سالم‌تر را انتخاب کنند».

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر تهران به پایان دوره ای دیگر از فعالیت خود نزدیک می‌شود. ارزیابی فعالیت های شورای شهر در زمینه مدیریت بحران برای جمع بندی این دوره و همچنین دستیابی به چشم اندازی روشن برای دوره بعدی شورا، مهم و حیاتی است.

نامزدها برنامه‌محور باشند

نامزدها برنامه‌محور باشند

مردم ایران برای حضوری حماسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 کار بزرگی در پیش دارند و انتظار می‌رود این ملتی که همواره حماسه‌آفرین و تاریخ‌ساز بودند، از این امتحان بزرگ سربلند و پیروز بیرون بیایند.

موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر