رئیس انجمن اپتومتری ایران هشدار داد برای خرید عینک آفتابی نباید مردم به دستفروش کنار خیابان مراجعه کنند چرا که ۹۰ درصد فروشندگان عینک های آفتابی توان نسخه خوانی چشم پزشک و اپتومتریست را ندارند.
کد خبر: ۱۲۲۱۰۵۲
خرید عینک آفتابی از دستفروشان؛ ممنوع

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، علی میرزاجانی روز شنبه در یک نشست خبری افزود: با توجه به سابقه طولانی رشته اپتومتری در ایران، باعث تاسف است که از خدمات همکاران اپتومتریست استفاده نمی شود.

وی با بیان اینکه افراد بالای ۴۰ سال در معرض خطر فشار چشم و ابتلا به آب سیاه هستند، تاکید کرد: افراد بلای ۴۰ سال باید مورد معاینه قرار گیرند.

میرزاجانی افزود: آب سیاه به مثابه دزد مخفی بینایی است و چون بدون علامت است تا ۵۰ درصد به میدان بینایی چشم آسیب می زند، افراد ۴۰ سال به بالا از سنجش فشار چشم خود با مراکز به اپتومتری اطمینان حاصل کنند.

وی گفت: آب سیاه بیماری جدی برای چشم محسوب می شود که با تشخیص و درمان به موقع می توان جلوی آسیب رساندن به بینایی را گرفت.

تجویز عینک برای کودکان ضروریست

وی با بیان اینکه تجویز عینک برای کودکان بسیار مهم است، گفت: کودکانی که چشم آن‌ها مشکل دارد، بر اساس تجویز پزشک یا اپتومتریست باید عینک بزننند در غیر اینصورت سیستم بینایی آن‌ها آسیب می بیند که قابل درمان نیست.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: اگر والدین نسبت به بینایی کودک مشکوک هستند باید فرزند خود را برای معاینه نزدیک چشک پزشک یا اپتومتریست ببرند و عینک از مراکز مطمئن تهیه شود.

میرزاجانی با اشاره به اینکه استاندارد طلایی برایی سنجش بینایی تابلوی دید است، گفت: همچنین والدین می توانند برای سنجش بینایی کودک را به مراکز غربالگری مربوطه که از هزینه های کمتری برخوردار هستند، ببرند.

آب سیاه دومین دلیل نابینایی

ابراهیم جعفرزاده پور استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست گفت: آب سیاه دومین دلیل نابینایی در کشور است و باید با مداخلات درست، بینایی فرد را نجات داد.

وی افزود: متاسفانه کشورمان شرایط نامناسب در زمینه بینایی چشم دارد به طوری که دولت هزینه های زیادی متحمل می شود و مردم نیز هزینه های بالا را بدون دریافت خدمات مناسب، پرداخت می کنند.

جعفرزاده پور ادامه داد: به عنوان مثال یک کودک به همراه والدینش برای معاینه چشم نزد من آمد، پس از سنجش بینایی، نسخه عینک برای وی تجویز شد، متاسفانه عینک فروشی، به دلیل عدم مهارت در خواندن نسخه، بر اساس تجربیات خود، عینکی را برای این کودک تهیه کرد، پس از مدتی با مراجعه والدین نزد من، متوجه شدم، درصد بالایی از بینایی این کودک از بین رفته است، بنابراین چارچوب خدماتی که به بیماران ارایه می شود، باید تعریف مشخصی داشته باشد.

وی تاکید کرد: ایران جزء پیشروترین کشورها در زمینه اپتومتری است و باید جایگاه اپتومتریست ها شناخته شود.

این استاد دانشگاه گفت: امسال سال رونق تولید است و پیشنهاد می کنم بسیاری از هزینه ها که به صورت سوداگری در زمینه فروش عینک وجود دارد، در زمینه تولید فرم و عدسی بکار رود.

وی افزود: مواد اولیه فرم در کشور تولید می شود و در هند، پاکستان، ترکیه و چین تبدیل به فرم می شود و باید چندین هزار برابر پول عینک بدهیم، باید سیاست گذاری درست در این زمینه وجود داشته باشد از هدر رفت سرمایه جلوگیری کرد.

جعفرزاده پور تصریح کرد: متاسفانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نظارت درستی بر روی فرم و عدسی ندارد.

وی همچنین در مورد مشکلات بینایی و تنبلی چشم گفت: درمان تنبلی چشم فقط بستن چشم و عینک زدن نیست، بلکه باید بازی‌های مهارتی تحت نظر والدین انجام شود تا درمان موثرتر باشد.

ضرورت ایجاد دوره دکترای حرفه ای اپتومتری

عبدالله فرزانه عضو انجمن اپتومتری ایران نیز در این نشست به ضرورت ایجاد دوره دکترای حرفه ای اپتومتری در کشور تاکید کرد و گفت: لازم است دوره چهار ساله دانش و علوم اپتومتری به دوره ۶ ساله افزایش یابد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۱۰۰ اپتومتریست به دلیل نبود دوره دکترای حرفه ای در کشورهای مختلف تحصیل می کنند و تاسف بار است که ما جزو کشورهای پیشرو در این رشته هستیم ولی دوره دکترای حرفه ای ند اریم.

فرزانه تصریح کرد: از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می خواهیم که دوره دکترای حرفه ای اپتومتری را راه اندازی کند، اگر این امر محقق نشود به مجلس شورای اسلامی و رییس جمهوری ورود خواهیم کرد.

بیست و دومین همایش اپتومتری ایران ۲۳ تا ۲۵ مرداد در سالن همایش‌های رازی با برپایی نمایشگاه جانبی و حضور ۶۰ شرکت برگزار می شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها