jamejamsima
سیما رادیو کد خبر: ۱۲۲۰۳۵۷   ۰۷ مرداد ۱۳۹۸  |  ۱۶:۰۳

رادیو ایران، برای سومین سال متوالی، پویش آیین سخن را برای نگهبانی از زبان فارسی طراحی کرده است.

فراخوان «آیین سخن» رادیو ایران تمدید شد

به گزارش جام جم آنلاین از رادیو ایران، در این پویش هر ساله مراسمی ویژه در روز پاسداشت زبان فارسی با همت فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام می شود.

همچنین به مدت دو ماه فراخوان موضوعاتی در باره زبان فارسی اتفاق می افتد. این آیین با شعار « هر ایرانی نگهبان زبان فارسی » فعالیت می کند.

امسال رادیو ایران دوازده واژه فرنگی را که پیشنهاد فرهنگستان زبان و ادب فارسی است گرفته و روی وبگاه خود به مردم عرض کرده است تا آنها برابر های فارسی برای واژه های فرنگی بسازند. در این فعالیت فرهنگی و رسانه ای، فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم مشارکت دارد.

یدالله گودرزی مدیر گروه فرهنگ و ادب رادیو ایران و نماینده معاونت صدا در شورای زبان فارسی گفت: حقیقت این است که همه آدم ها می توانند واژه بسازند و وارد زبان کنند در قدیم معتقد بودند که تنها شاعر می تواند این کار را انجام دهد، اما تجربه نشان داده است که هر کسی به شرط آگاهی می تواند واژه جدید بسازد و با استفاده از راه های خلاقانه آن را وارد زبان کوچه بازار کند.

گودرزی افزود: در دوران معاصر متاسفانه واژه سازی در زبان فارسی کم اتفاق افتاده است که به خاطر توجه نکردن نخبگان و تنبلی ادیبان این اتفاق رخ داده است. در حالی که زبان با توجه به مقتضیات روزمره نیاز دایمی به تولید واژه دارد.

زبان فارسی ظرفیت های خوبی برای واژه سازی دارد مثل استفاده از پیشوند ها و پسوند ها برای کلمه سازی یا ساخت ترکیب یا صرف کلمات. مثلا کلمه « داوطلب » از دو واژه ایرانی و عربی ترکیب شده و کاملا درست هم است و یک کلمه جدید به زبان فارسی اضافه شده است.

یدالله گودرزی که دانش اموخته زبان فارسی است اضافه می کند: ما می توانیم قواعد زبان خود را روی واژه های بیگانه اجرا کنیم و از آن ها کلمه جدید بسازیم. این کار در زبان های دیگر به وفور اتفاق می افتد.

فراخوان آیین سخن در رادیو ایران از همه مردم می خواهد واژه ایرانی بسازند و به عنوان معادل واژه های فرنگی پیشنهاد دهند.

از طرف دیگر رادیو ایران برای اولین بار فراخوان شعر درباره زبان فارسی را پیشنهاد داده است که تا کنون در کشورهای فارسی زبان اتفاق نیفتاده است.

از جوانان با فرهنگ شاعران و مخاطبان رادیو ایران می خواهیم سروده های خود یا دیگران را درباره زبان فارسی برای ما به نشانی وبگاه رادیو ایران بفرستند، به ده نفر از بهترین افراد هدایای نفیسی دریافت خواهد شد، و گزیده شعرها در مجموعه ای منتشر خواهد شد.

گودرزی در پایان افزود: این فراخوان تا بیستم مرداد تمدید شده و همه می تواننددر آن شرکت کنند برای آگاهی بیشتر به وبگاه رادیو ایران www.Radioiran.ir مراجعه کنند و نتایج را ا ز برنامه کافه هنر رادیو ایران که هر روز ساعت 16:00 پخش می شود پیگیری نمایند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر