jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۱۰۸۴۲ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸  |  ۱۰:۱۵

دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران:

استفاده از لنزهای رنگی و دائم ممنوع!

دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران بیان کرد که بهترین وسیله برای اصلاع عیوب چشم عینک است و استفاده از لنزهای رنگی و دائم به هیچ وجه توصیه نمی شود.

استفاده از لنزهای رنگی و دائم ممنوع!

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی رادیو گفتگو، محمود جباروند درباره لنزها و آسیب های چشمی در برنامه «روزنه» گفت: بهترین وسیله برای اصلاح عیوب اکتسابی چه نزدیک بین و چه دوربین عینک است، کسانی هم هستند که محدودیت دارند و به خاطر مسائل شغلی یا زیبایی از لنز به عنوان جایگزین عینک استفاده می کنند.

وی افزود: کسی که می خواهد از لنز استفاده کند حتما باید توسط چشم پزشک ویزیت شود و از نظر بیماری های پلک و سطح چشم، خشکی چشم و سایر اجزای چشم معاینه شود و سلامت آن اجزا تایید شود، بعد از تایید اجازه دارند که از لنز های مناسب به عنوان جایگزین عینک استفاده کنند.

این چشم پزشک درباره شرایط استفاده از لنز توضیح داد: حتما باید طبق نظر چشم پزشک استفاده شود. طولانی مدت مورد استفاده قرار نگیرد نباشد و به چشم استراحت داده شود. اگر دچار التهاب و عفونت هستند به هیچ وجه نباید از لنز استفاده کنند. همچنین در محیط هایی هم که گرد و غبار وجود دارد استفاده از لنز ممنوع است چون باعث خراش اپی تلیوم قرنیه می شود و آن را مستعد ایجاد عفونت ها می کند که می تواند به زخم قرنیه منجر شود و گاهی این زخم ها به قدری شدید هستند که به درمان نیز پاسخ نمی دهند و به پیوند قرنیه و گاهی تخلیه چشم نیز منجر شود.

جباروند در رادیو گفت و گو درباره استفاده از لنزهای رنگی نیز خاطرنشان کرد: من لنزهای رنگی را به هیچ عنوان توصیه نمی کنم. هر کسی رنگ چشم خودش را دارد؛ مگر اینکه کسی به علت ضربه ها دچار آسیب های عنبیه شود که در آن صورت مجبوریم لنزهای رنگی نیز برای آنها تجویز کنیم. استفاده از لنزهای رنگی نیز شرایط خاص خودش را دارد و باید از انواع مرغوب آن استفاده کرد.

دبیر کل انجمن چشم پزشکی ایران در ادامه درباره استفاده از لنزهای دائم تصریح کرد: استفاده از لنزهای دائم را نیز به هیچ وجه به افراد توصیه نمی کنیم. فقط یک نوع لنزهایی وجود دارند که حالت پانسمانی دارند و مشخصات خاص خودشان را هم دارند. در بعضی موارد برای افرادی که دچار بیماری سطح چشم هستند می شود به صورت ماهانه با پوشش آنتی بیوتیک و زیر نظر چشم پزشک به استفاده ماهانه از آن ادامه داد.

او در پایان درباره استفاده از لنز توسط کسانی هم که عمل لیزیک و لایزیک انجام دادند، بیان کرد: کسانی که عمل لیزیک و لایزیک انجام می دهند نیز می توانند از لنز استفاده کنند اما حداقل باید سه ماه زمان بگذرد و پروسه ترمیمشان کامل شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر