jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۰۸۴۲۲ ۰۵ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

محققان در صحرای آتاکامای شیلی۳۸۸ شهابسنگ کشف کرده‌اند که متوسط سن آنها ۷۱۰ هزار سال است. ۳۰ درصد نمونه‌های کشف شده بیش از یک میلیون سال قدمت و دو نمونه بیش از دو میلیون سال عمر دارند.

به گزارش مهر، گروهی از محققان دانشگاه Aix-Marseille فرانسه ۳۸۸ شهابسنگ در صحرای مذکور در آمریکای جنوبی کشف کرده‌اند. آنها تخمین می‌زنند متوسط سن شهابسنگ‌ها حدود ۷۱۰ هزار سال باشد.30درصد نمونه‌هایی که آنها کشف کرده‌اند قدمتی بیش از یک میلیون سال و دو نمونه نیز بیش از دو میلیون سال قدمت داشته‌اند.
همه نمونه‌های شهابسنگ‌ها حاوی دانه‌های مواد معدنی هستند. محققان به دلیل شرایط آب و هوایی سردتر صحرای آتاکاما این مکان را برای بررسی انتخاب کردند، زیرا چنین آب و هوایی مانع از فرسایش شهابسنگ‌ها می‌شود. هرچند در قطب جنوب و صحراهای خشک و داغ شهابسنگ‌هایی وجود دارند، اما نمونه‌هایی که در صحراهای داغ یا قطب جنوب هستند به ندرت قدمتی بیش از نیم میلیون سال دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر