jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۱۱۸۸۱۲۳   ۰۸ بهمن ۱۳۹۷  |  ۱۰:۲۷

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: واگذاری کارت به فروشندگان و اعلام رمز آن به معنای افتادن در دام اسکیمر است.

کپی شدن اطلاعات کارت بانکی با ترفند اسکیمر

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، سرهنگ حسین رمضانی با بیان اینکه متاسفانه هنوز برخی از شهروندان در هنگام خرید، خودشان عملیات بانکی را انجام نمی‌دهند، گفت: این افراد برای پرداخت بهای کالا یا خدمات خریداری شده کارت بانکی خود را به همراه رمز آن در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند تا عملیات بانکی را فروشندگان انجام دهند.

وی با بیان اینکه یک بار کشیدن کارت بانکی روی دستگاه اسکیمر یا کارتخوان متصل به اسکیمر کافی است تا تمام اطلاعات کارت بانکی شهروند ثبت شود، افزود: این عمل اشتباه است و اگر فروشنده مجرم باشد می‌تواند به جای کشیدن کارت بانکی شما در دستگاه کارت‌خوان در دستگاه اسکیمر کارت کشیده و اطلاعات کارت بانکی شما را کپی کند و با دانستن رمز آن به راحتی از کارت شما برداشت کند.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: شهروندان حتما در هنگام خرید، خود عملیات بانکی را انجام دهند و به هیچ عنوان رمز خود را برای فروشندگان اعلام نکنند.

وی تاکید کرد: ‌وارد کردن رمز عبور توسط مشتری می‌تواند تضمین‌کننده امنیت کارت‌بانکی باشد چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر بر روی دستگاه کارت‌خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از کارت بانکی، امکان‌پذیر نخواهد بود.

سرهنگ رمضانی با بیان اینکه شهروندان مراقب باشند حتما در هنگام انجام عملیات بانکی در دستگاه‌های کارتخوان یا عابر بانک کسی رمز آنها را مشاهد نکند، گفت: به طور نمونه در هنگام انجام عملیات بانکی با دستگاه کارت خوان، دستگاه در معرض دید دوربین‌های مدار بسته فروشگاه نباشد که ورود رمز شما را بتواند ثبت کند.

وی توصیه کرد: حتما در هنگام انجام عملیات بانکی در دستگاه‌های کارتخوان، دقت کنند دستگاه کارتخوان شکسته نباشد، چسب خورده نباشد و یا قطعه اضافی به آن متصل نباشد چرا که هر کدام از این علائم می‌تواند نشانه‌ای از وجود دستگاه اسکمیر در کنار دستگاه کارتخوان باشد که می‌تواند اطلاعات بانکی کارت شما را کپی کند.

سرهنگ رمضانی با بیان اینکه به خاطر سپردن این اطلاعات از سوی شهروندان می‌تواند به رفتار و تصمیم‌گیری بهتر در مواقع مهم کمک کند، گفت: مثلا اگر شهروندان در هنگام پرداخت وجه خرید از طریق دستگاه کارت خوان بانکی با قطعه اضافی متصل به کارتخوان برخورد کردن از کشیدن کارت بانکی خودداری نمایند و حتی می‌توانند این موارد را به بانک مربوطه و یا پلیس فتا از طریق سایت پلیس فتا گزارش کنند

وی ادامه داد: در صورتی که احساس کردید خریدار از ترفند اسکیمر استفاده کرده است تغییر سریع رمز بانکی کارت می‌تواند مانع از برداشت غیرمجاز از کارت بانکی شما شود، لذا تغییر رمز ماهانه و دوره‌ای کارت‌های بانکی یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از عملی شدن اهداف مجرمانه، مجرمان سایبری است.

سرهنگ رمضانی بیان داشت : دستگاه کارتخوان بانکی در فروشگاه‌ها باید در اختیار خریدار باشد تا خودش کارت را کشیده و رمز را وارد کند و نباید دور از دسترس یا دید مشتری باشد و فروشنده خود کارت بکشد و از مشتری تقاضای اعلام رمز بانکی کند.

وی یادآور شد: برخی مجرمان در قالب فروشندگان دوره‌گرد با نصب اسکیمر بر روی کارتخوان‌های سیار به دنبال سرقت اطلاعات بانکی شهروندان هستند، از این رو شهروندان در هنگام خرید از آنها نیز باید خود عملیات بانکی را انجام دهند و به هیچ وجهی رمز خود را در اختیار فروشندگان دوره‌گرد قرار ندهند.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا، در پایان گفت: هموطنان عزیز در صورت مواجهه با موارد مشکوک می‌توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها