jamejamonline
فرهنگی صدا و سیما کد خبر: ۱۱۵۴۰۴۴ ۲۶ تير ۱۳۹۷  |  ۲۳:۲۰

همزمان با آغاز هفته حج نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی بر همکاری و نقش موثر رسانه ملی در ترویج مفاهیم عالی این سفر معنوی تاکید کرد.

نقش موثر صداوسیما در تبیین فرهنگ حج

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی صداوسیما، همزمان با آغاز هفته حج، حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با حضور در برنامه «روضه رضوان» شبکه دو سیما به تبیین سیاست ها و برنامه های بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت پرداخت. در حاشیه این برنامه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر نقش موثر صداوسیما در تببین فرهنگ حج، گفت: برنامه سازان صدا و سیما با همکاری بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت باید در تبیین حج به عنوان مظهر معنویت و سیاست اهتمام ورزند.

وی با تاکید بر نقش رسانه ملی در انتقال پیام حج به مردم و فرهنگ سازی در زمینه پیام بزرگ ترین اجتماع مسلمانان اضافه کرد: در امروزه رسانه ها قدرتمندترین نهاد به شمار می روند به نحوی که تأثیر آن ها در نفوس مردم غیرقابل انکار است. بنابراین صداو سیما به عنوان بزرگ ترین رسانه تاثیرگذار در کشور مسلما نقش ارزنده و برجسته ای در تبیین موضوعات دینی ایفا می کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه از تاثیرگذاری تولید آثار هنرمندانه در اذهان عمومی سخن گفت و افزود: همانطور که امام رضا (ع) در این زمینه تعبیر زیبایی به کار برده اند؛ ایشان می فرمایند: «وقتی مردم زیبایی های کلام ما را بشنوند، قطعا از ما تبعیت می کنند.» بنابراین مشخص است که هنر همکاران صدا وسیما در بیان منویات حج تاثیر به سزایی در اذهان مردم دارد.

وی دقت، تدبیر و علم نسبت به موضوع حج را از زمینه های دیگر اثرگذاری پیام دانست و گفت: با توجه به تجربه چندین ساله در حوزه فرهنگی نیازمند زمینه سازی و انتقال اطلاعات فرهنگی هستیم و کار صداوسیما در این حوزه بسیار مهم است و کمک زیادی می کند. آموزش و اطلاع رسانی به حجاج و خانواده ها در ایام حج اهمیت ویژه ای دارد. در سال های گذشته در زمینه آموزش حجاج برنامه های صداوسیما نقشی سازنده داشته اند به طوری که حاجیان پیش از ورود به عربستان تا حد زیادی با قوانین این کشور آشنایی دارند.

حجت الاسلام قاضی عسگر همچنین با اشاره به برنامه های رفاهی بعثه تاکید کرد: اصولا به منظور رفاه حال حجاج ایرانی در زمینه اسکان، تغذیه، بهداشت و حمل و نقل تدابیر ویژه ای اتخاذ می شود. به عنوان مثال امسال برای اولین بار آشپزخانه ای در مکه ساختیم که ظرفیت طبخ 80 هزار پرس غذا در یک وعده را دارد. اطلاع رسانی در مورد این اقدامات مسلما اقدامی شایسته برای حجاج ایرانی است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه وجه سیاسی حج نیز سخن گفت و اضافه کرد: قطعا صداوسیما در زمینه تبیین منویات امام بزرگوار و رهبری نقشی مهم برعهده دارد. ایجاد وحدت بین مسئولان، مردم، اقوام و مذاهب و پرهیز از هر گونه اختلاف افکنی نیاز امروز ماست که رسانه ملی باید به آن توجه داشته باشد.

وی در خاتمه افزود: در این زمینه باید به خاطر داشته باشیم از هرگونه اسائه ادب به دیگر مذاهب اسلامی و طرح هر گونه مسائل تفرقه انگیز در حج خودداری شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هنرمندی تمام‌ قد

هنرمندی تمام‌ قد

از دست دادن هر هنرمندی سخت است و دردناك و دیروز غم از دست دادن زنده‌یاد پرویز پورحسینی همه را متاثر و غمگین كرد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر