jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۱۱۳۳۴۷۵   ۲۰ فروردين ۱۳۹۷  |  ۱۷:۰۴

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادعای نبود امنیت در پیام رسان های داخلی را سیاه نمایی دانست و گفت: این سیاه نمایی ها باعث می شود حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور رشد نکند.

ادعای نبود امنیت در پیام رسان های داخلی سیاه نمایی است / محلی کردن فضای مجازی به معنای قطع ارتباط با دنیا نیست

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خانه ملت، محمد جواد آذری جهرمی روز دوشنبه در نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و اقتصادی مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی و بیان دغدغه ها درمورد پیام رسان های داخلی و خارجی، افزود: آنها رشد نکردن ما را در این بخش می خواهند ، قصد داریم سهم منطقه ای در بخش اقتصاد دیجیتال به دست آوریم و حرکت بین المللی داشته باشیم، پس باید رفتارهای هوشمندانه انجام شود و از هجمه ها علیه توسعه دهنده های داخلی خودداری شود.
وی فضای ایجاد شده علیه پیام رسان های داخلی را شایعه سازی دانست و اظهارداشت: هیچ پیامی خوانده نمی شود و اطلاعات در اختیار کسی قرار نمی گیرد.
وزیر ارتباطات و فناوی اطلاعات خاطرنشان کرد: حتی اخیرا برای مدیر یکی از پیام رسان ها حکم قضایی صادر شد چرا که یکی از مراجع انتظامی از این شرکت اطلاعات کاربرها را خواسته بود اما این شرکت اطلاعات در اختیار قرار نداده بود از این رو باید پشتوانه ای برای آنها ایجاد شود.
آذری جهرمی ادامه داد: در حال حاضر در دولت مشغول تدوین لایحه ای برای این حمایت هستیم که این لایحه دو فوریتی که یکی از پنج لایحه موجود درباره فضای مجازی است، تقریبا آماده شده است.

پیام رسان‌های خارجی نباید به مرجع اعتماد مردم تبدیل شوند

وی به مباحث اعتمادسازی در حوزه اقتصادی و پیام رسان ها اشاره کرد و گفت: نهادهایی که مراجع اعتماد هستند از مهم ترین ارکان نظام ها و حاکمیت ها محسوب می شوند که امروزه با استفاده از رمزنگاری پیشرفته و با استفاده از ثبت ها و سیاهه هایی که نزد هر مشترک است، می تواند اعتمادسازی شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: از این رو یکی از خصلت های ارزهای رمزی و دیجیتال این است که کیف پول شخصی با رمز پیشرفته محافظت می شود و لیستی در شبکه وجود دارد که همه به صورت همزمان آن لیست را دارند و وقتی می خواهند پولی را انتقال دهند این اطلاعات در دسترسی همگان قرار می گیرد.
آذری جهرمی تصریح کرد: یکی از خصلت های پیام رسان ها غیرمتمرکز بودن و زیرسوال بردن نظام بانکی سراسر دنیا است از این رو امروز صرفا بحث ارز دیجیتال مطرح نیست بلکه مسائل دیگری همچون قرار گرفتن به عنوان مرجع اعتماد مطرح می شود که مسیر اشتباهی است، از این رو حاکمیت ها خودشان مکانیزم اعتماد حاکمیتی مبتنی بر رمز را در کشور خودشان ایجاد کنند

شورای عالی فضای مجازی در حال تدوین سند برای نحوه استفاده از فضای مجازی است

وی به بیانات رهبرمعظم انقلاب مبنی بر این که نباید در برابر تحولات فضای مجازی منفعلانه برخورد کرد، اظهار داشت: اگر در این حوزه فعال نباشیم حاکمیت دچار خدشه می شود از این رو در حال حاضر صرفا بحث تلگرام نیست بلکه موضوعاتی همچون بیت کوین مطرح است که اگر بررسی شود آمارهای تکان دهنده ای از صرافی های تهران مشخص می شود که بسیاری افراد از این طریق متضرر شده اند.
وی با اشاره به تدبیر رهبری مبنی بر تشکیل شورای عالی فضای مجازی، عنوان کرد: قرار است از طریق این شورا، بردارهای حرکتی در نظام در مسیری قرار بگیرد که رشد کند بنابراین در این مسیر اساسی ترین موضوع مطرح شده این بود که سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات تهیه شود که البته این شورا در زمینه محتوای آن هنوز در حال کار است تا به سندی برای تعیین تکلیف برسد.

پنج روشی که وزارت ارتباطات از پیام رسان‌های داخلی حمایت می‌کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان این که موضوع پیام رسان ها در بحث خدمات در فضای مجازی مطرح است، یادآور شد: در جلسات متعددی که داشته ایم به وفاق نظری رسیدیم که پیام رسان های بومی به عنوان پایه مورد حمایت قرار گیرند بنابراین در همین راستا وظایفی بر عهده وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، بانک مرکزی، سازمان صداوسیما قرار گرفت و در همین مسیر آنچه بر عهده وزارت ارتباطات است این بود که از منابع مالی کم بهره به شرکت های بومی اختصاص داده شده و از آنها حمایت شود.
آذری جهرمی با بیان این که مقرر شد پهنای باند اتصال پیام رسان های بومی به شبکه اینترنت به میزان لازم و به صورت رایگان تأمین شود، عنوان کرد: همچنین مقرر کردیم تعرفه ای قرار دهیم تا مصرف کننده نهایی ترغیب شود از این پیام رسان ها استفاده کند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر تعریف سرویس های دولت الکترونیک روی شبکه پیام رسان داخلی و همچنین قرار دادن فضای اقتصادی و مراکز داده در اختیار این شبکه ها از جمله حمایت های وزارت ارتباطات تعریف شده است.

پنج میلیارد تومان برای توسعه شبکه‌های پیام رسان داخلی اختصاص داده‌ایم

وزیر دولت دوازدهم در ادامه در خصوص اقدامات صورت گرفته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص حمایت از پیام رسان ها گفت: در وهله اول پنج میلیارد تومان اختصاص دادیم که یکی از شرکت های پیام رسان توانست بخشی را به عنوان وام با تنفس 18 ماهه دریافت کند و ضمانت آن را که سفته است بدهد اما هنوز بقیه شرکت ها نتوانسته اند اقدام کنند.

آذری جهرمی ادامه داد: همچنین در حوزه پهنای باند توانسته ایم حتی میزانی بیشتر از چیزی که در اختیار تلگرام است به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهیم؛ در حوزه دولت الکترونیک نیز هنوز اقدام لازم را به طور کامل صورت ندادیم چون زیرساخت آنها آماده نبوده و باید کم کم آماده سازی انجام شود.

بهبود کیفیت سرویس‌های پیام رسان‌های داخلی باعث افزایش کاربران تا 6 برابر شده است

وی در ادامه به اختلالاتی که شبکه پیام رسان های داخلی در دی ماه داشتند اشاره و بیان کرد: امروز با برطرف شدن بسیاری از این مشکلات حدود سه برابر ظرفیت مشترک نسبت به آن زمان داریم که البته پیام رسان ها در خوداظهاری این میزان را تا 6 برابر اعلام کرده بدین ترتیب که یکی از آنها می گوید در حال حاضر 15 میلیون نفر کاربر را پشتیبانی می کند از این رو بهبود کیفیت سرویس ها باعث افزایش تعداد کاربران شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اظهار کرد: پیام رسان یکی از زیرساخت های اصلی توسعه فناوری اطلاعات در دنیا است و همچنینی یکی از زیرساخت های مهم برای حوزه تبادل مالی یا فینتک ها هستند از این رو در بخشی ما اجازه ورود نداده ایم اما طرف های مقابل هم ما را تحریم کرده اند و ما نمی توانیم از ظرفیت های فضای مجازی برای رشد دیجیتال و اقتصاد استفاده کنیم چون در تحریم هستیم.

برخورد وقیحانه تلگرام با ایران به دلیل تحریم‌ها

وی به فراخوانی که اخیرا تلگرام برای حوزه اقتصادی داده است، اشاره کرد و یادآور شد: تلگرام به طرز وقیحانه ای در قوانین خود آورده است که ایرانی ها از این خرید و فروش مستثنی هستند چون در تحریم است، از این رو ما باید خودمان از این فرصت و ظرفیت مهم برای تبادلات مالی و رشد اقتصادی استفاده کنیم که یکی از راه های آن تقویت پیام رسان های داخلی است.
آذری جهرمی به حوزه رسانه در پیام رسان ها نیز اشاره و تصریح کرد: امروزه متأسفانه مبحثی که با پیام رسان تداخل پیدا کرده است بحث رسانه است چرا که به دلیل وجود امکان ایجاد کانال در پیام رسان خارجی، رسانه ها برای استفاده از این ظرفیت هجومی به سمت آنها برده اند در حالی که دو موضوع رسانه و پیام رسان از هم متفاوت هستند.

حوزه رسانه از پیام رسان جدا است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره بحث امنیت حریم خصوصی بیان داشت: در حوزه رسانه، بحث محدودیت های رسانه ای و برخی حواشی و قوانین وجود دارد که امروز پیام رسان نیز به این حوزه اضافه شده در حالی که باید از هم جدا باشند چرا که هنوز برای نحوه حضور رسانه در پیام رسان قوانینی تبیین نشده است.
وی با بیان اینکه در قوانین جمهوری اسلامی به امنیت اطلاعات افراد تأکید شده است، عنوان کرد: حتی در بحث جرایم رایانه ای و استفاده از اطلاعات شخصی افراد مجازات هایی تعیین شده است از این رو درباره حریم خصوصی کاربران نیز قوه قضاییه مکلف بود برای صیانت از اطلاعات مردم و عدم دسترسی به آن آیین نامه ای تدوین کند که این اقدام نیز انجام و اخیرا اطلاع رسانی شد.

ضرورت اصلاح قوانین برای حمایت از مدیران پیام‌رسان‌ها در حفظ حریم خصوصی کاربران

وی با تأکید بر این که نباید امنیت مدیر پلت فورم ها خدشه دار شود، اذعان کرد: قانون باید اصلاح شود که مدیر راحت بگوید نمی تواند وارد حریم خصوصی مردم شود چنانچه اگر امروز کاربری در توییتر یا فیسبوک خطایی کرده و مطلب خلافی منتشر کند باید مدیر توییتر احضار شود که در خارج از کشور است و امکان آن وجود ندارد از این رو مدیران داخلی پیام رسان ها نیز نباید در شرایط تحت فشار قرار گیرند. البته قانون ایراد داشته و نیاز به اصلاح دارد.
آذری جهرمی در ادامه به اهمیت حضور مردم در حل مشکلات کلان کشور اشاره و بیان کرد: در بحث جنگ، تحریم، توسعه و سایر مشکلات با حضور مردم توانستیم مسائل را حل کنیم از این رو دغدغه های حوزه فضای مجازی هم باید با حضور مردم حل شود پس افکار عمومی باید همواره مد نظر باشد و نباید احساس شود در حاکمیت انشقاق وجود دارد و افراد در حاکمیت نباید گفته های یکدیگر را نقض کنند.

محلی کردن فضای مجازی به معنای قطع ارتباط با دنیا نیست

وی همچنین تأکید کرد: معنی لوکال(محلی) کردن فضای مجازی در کشور به معنای قطع کردن ارتباط با دنیا یا کشیدن حصار به دور خودمان نیست بلکه تلاش برای گرفتن سهمی در بازار جهانی و رقابت است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: از این رو از تمام افراد منطقی، علمی، فنی و متخصص دعوت به عمل آورده ایم تا در شورایعالی فضای مجازی بتوانند نقشه راه استخراج کنند ضمن اینکه پیام رسان ها صرفا بخش کوچکی از تحولات دیجیتالی در کشور هستند و حوزه های دیگر همچون کشاورزی، انرژی و بخش سلامت نیز در معرض تحولات عظیم در حوزه دیجیتال هستند.
به گزارش خانه ملت، در ادامه این جلسه نمایندگان مجلس موضوعات و مسائل خود را در حوزه پیام رسان های داخلی و خارجی و دغدغه های امنیتی و اقتصادی موجود مطرح کردند که وزیر ارتباطات به آنها پاسخ داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر