jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۱۱۱۶۸۶ ۰۸ مهر ۱۳۸۵  |  ۲۳:۵۴

از سعید سلطانی سال گذشته سریال لبه تاریکی را دیدیم که موضوعش آشفتگی های یک خانواده در ارتباط با مواد مخدر بود. سلطانی این سریال را برای شبکه 2 سیما ساخته بود.


حالا او کارگردانی سریال تازه ای را آغاز کرده که یک برهه تاریخی حساس کشور را نشانه رفته است . سریال جدید سلطانی ، سالهای برف و بنفشه نام دارد که در گروه فیلم و سریال شبکه 3سیما به تهیه کنندگی اسماعیل عفیفه آماده نمایش می شود. سلطانی در این سریال نیز مانند ساخته های پیشینش مثل رسم عاشقی ، خانه ای در تاریکی و پس از باران ، به تاریخ معاصر کشورمان نظر دارد. داستان سریال سالهای برف و بنفشه از اواخر سال 1341 آغاز می شود. مهندس علی فلاح بعد از فارغ التحصیلی در رشته کشاورزی از اروپا به ایران برمی گردد و تصمیم می گیرد با وجود مخالفت خانواده اش به شهرستان ورامین برود و در قطعه زمینی که متعلق به پدر اوست ، کار کند و با گسترش کشاورزی شرکت کشت و صنعت بزرگی در آنجا دایر کند، از سوی دیگر تیمسار امیرشاهی - که از مالکان بزرگ منطقه و در ضمن پیشکار شاپور غلامرضا پهلوی نیز هست از پشتکار و مدیریت علی خوشش می آید و تلاش می کند او را جذب تشکیلات خود کند اما آشنایی علی با مردم منطقه و نزدیکی او با آنان به مذاق تیمسار خوش نمی آید. در چنین شرایطی وقایع خرداد 1342 رخ می دهد. مردم پیشوا و ورامین در اعتراض به دستگیری مرجع تقلید خود حضرت امام (ره) قیام کرده ، کفن پوش به سمت تهران حرکت می کنند و حضور ناخواسته علی در این ماجرا ، زندگی او را به سمت دیگری سوق می دهد. سام درخشانی ، لاله اسکندری ، جهانگیر الماسی ، اسماعیل شنگله ، امیر آقایی ، صالح میرزا آقایی ، رحیم نوروزی ، محسن قاضی مرادی ، رضا خندان ، آزیتا لاچینی ، مهدی فقیه ، آتش تقی پور ، محسن افشار ، احمد یارعلی ، قدرت صالحی ، نفیسه روشن ، هادی جامعی ، ناصر گیتی جاه ، سعیده عرب ، الله قلی نظری و... بازیگرانی هستند که در این سریال ایفای نقش می کنند. سالهای برف و بنفشه براساس طرحی از رضا کاشانی و فیلمنامه ای از رضا جولایی جلوی دوربین رفته است . در این سریال ، رضا خامه چیان (مدیر تصویربرداری) ، صالح حبیبی (صدابردار) ، فرامرز بادرام پور (طراح لباس) ، نادر فوقانی (عکاس) ، عزیز علیزاده (مدیر تولید) و برزو نیک نژاد (برنامه ریز و دستیار کارگردان) همکاری می کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر