jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۱۱۰۱۹۵۹ ۲۲ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۷:۰۲

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر یکی از مهم ترین مشکلات این است که اَنگ نسبت به این بیماری بسیار زیاد است و اکثر افراد می پندارند این بیماری یک بیماری کشنده ست در صورتی که ایدز یک بیماری عفونی مزمن بوده که با درمان قابل کنترلست، اما مهم این جاست که سریع تشخیص داده شود و بیمار تحت مراقبت و درمان قرار بگیرد.

60 درصد از مبتلایان به ایدز از بیماری خود اطلاع ندارند/افزایش آمار مبتلایان جنسی

دکتر پروین افسر کازرونی، رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در گفت و گو با جام جم انلاین بیان کرد: طبق آخرین آمار، تا پایان شهریورماه 96 تعداد مبتلایان به ایدز در کشور حدود 36 هزار 571 نفر است که 83 درصد را مردان و 17 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. موارد جدید تشخیص داده شده درصد انتقال از طریق جنسی بیشتر از ترزیقی گزارش شده، همچنین موارد مبتلای تشخیص داده شده در زنان نیز رو به افزایش است.

وی در ادامه افزود: البته موارد جدید شناسایی شده در سال های اخیر، زنان به 33 درصد و مردان به 67 درصد رسیده است. راه احتمالی انتقال در 32.7 درصد موارد اعتیاد تزریقی، 47.9 درصد روابط جنسی، 2 درصد از مادر به کودک و در 17.4 درصد راه احتمالی ابتلا مشخص نشده است.

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در رابطه با آمار فوت شدگان گفت: بر اساس آمار موجود از کل موارد شناخته شده تعداد ۹۷۶۴ نفر فوت به ثبت رسیده اند. اما براساس تخمین های زده شده بالای 66 هزار بیمار در کشور موجود هستند که بسیاری از این آمار از بیماری خود اطلاعی ندارند.

به گفته وی، وزارت بهداشت متعهد شده است که تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد موارد مبتلایان به ایدز را شناسایی شده و تحت درمان و دریافت دارو قرار گیرند.

افسر کازرونی متذکر شد: ایران در رابطه با درمان و پیشگیری ایدز، در وضعیت ساختارمند و مناسبی قرار دارد، چرا که یک برنامه بلند مدت برای کنترل ایدز در نظر دارد که در این برنامه حدود 23 ارگان و وزارتخانه (وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، بهزیستی و...)دست اندرکارش هستند.

وی در خصوص وضعیت و کنترل ایدز در زندان ها به جام جم انلاین گفت: یکی از بهترین مراکز برای کنترل ایدز کشور سازمان زندان هاست، برنامه های تشخیص و درمان به اضافه برنامه های کاهش آسیب ها و آموزش و پیشگیری در کلینیک های متادون در زندان ها بطور منسجم پیش می روند. لازم به ذکر است گفته شود، روند ابتلا در زندان ها به شدت کاهش داشته است.

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر یکی از مهم ترین مشکلات این است که اَنگ نسبت به این بیماری بسیار زیاد است و اکثر افراد می پندارند این بیماری یک بیماری کشنده ست در صورتی که ایدز یک بیماری عفونی مزمن بوده که با درمان قابل کنترلست، اما مهم این جاست که سریع تشخیص داده شود و بیمار تحت مراقبت و درمان قرار بگیرد. افرادی ایدز دارند معمولا افرادی هستند که در جامعه به حاشیه کشیده می شوند ، طبق آمار ها ۶۰درصد مبتلایان به ایدز هنوز از وضعیت خود آگاهی ندارند و علت اصلی آن انگ و تبعیض در این بیماری ست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: داروی بیماران را دولت تهیه می کند و اصلا بحث پوشش بیمه در این جا مطرح نیست، چرا که اکثر داروها خارجی هستند، داروها توسط دولت تهیه و بصورت رایگان در مراکز مشاوره بیماری های رفتاری در اختیار بیماران گذاشته می شود. همچنین آزمایش هایی که در مراکز ما انجام میگیرد تماما بصورت رایگان است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر