jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۷۳۳۳۸ ۲۵ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

اخیرا قرارداد همکاری بین پنج بانک ایرانی با شرکت «سیتیک تراست» چین با هدف برقراری مبادلات بانکی بین دو کشور به ارزهایی غیر از دلار، به امضا رسیده که بررسی این روند نشان می‌دهد هم ایران به‌دنبال چنین قراردادهایی است و هم چین. در سال 91 تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شکل گرفت و به تبع آن، انتقال دلاری پول نفت صادرات ایران به کشورهای دیگر با مشکل همراه شد و مسئولان بانک مرکزی در آن زمان با انجام مذاکره شرایطی را فراهم کردند که به ازای نفت صادر شده از آن کشورها کالا وارد شود.

بعد از برجام، ایران به این فکر افتاد تا دلار را از مبادلات خود با کشورهایی که حجم تجاری زیادی با آنها دارد کمرنگ کند و اخیرا این کار را با چین انجام داده است.

از سوی دیگر، مدتی است چین قصد دارد یوان را به یک ارز بین‌المللی تبدیل کند. رقیب اصلی یوان، دلار و یورو است که واحدهای پول بین‌المللی محسوب می‌شوند. بر همین اساس دولت چین با بسیاری از شرکای تجاری‌اش، قرارداد دوجانبه پولی منعقد می‌کند تا یوان را بپذیرند. همچنین دولت این کشور به تجار چینی توصیه کرده از طریق یوان مبادلات خود را انجام بدهند و دنبال کردن این موضوع نشان می‌دهد چین یک استراتژی بلندمدت را پیاده‌سازی می‌کند. این‌کار دولت چین کاهش وابستگی به دلار است. چین این کار را حتی در خطوط اعتباری هم انجام داده و زمانی که فاینانس می‌کند سرمایه‌گذاری پروژه‌ها در کشورهای دیگر را با ارز یوان انجام می‌دهد. چین همچنین سعی می‌کند یک کارت اعتباری جهانی را به موازات کارت‌های مستر و ویزا صادر کند.

دکتر محمدرضا رنجبرفلاح

مدیرعامل پیشین بانک تجارت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر