jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۰۳۱۲۸۳   ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۱۱:۳۹

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران با اشاره به دلایل بروز بیماری مثانه عصبی گفت: ام‌اس، دیابت و پارکینسون می‌تواند سبب ایجاد مشکلات ادراری شود.

دلایل بروز بیماری مثانه عصبی/ راهکارهای درمانی بی‌اختیاری ادرار

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر مهری مهراد در ارتباط با مشکل مثانه عصبی و عوارض ناشی از آن اظهار داشت: دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در جوامع بوده که به دلیل اختلال در سیستم عصبی می‌تواند عملکرد مثانه را از حالت عادی خارج کرده و احتباس ادرار و دفع ناکامل ادرار را به همراه داشته باشد.


وی افزود: بیماری ام‌اس که نیز یکی از علائم اولیه آن احتباس ادرار بوده که می‌تواند عفونت ادراری را ایجاد کند و در واقع ام‌اس یکی دیگر از دلایل ایجاد مثانه عصبی است.


رئیس انجمن نورویورولوژی ایران با بیان اینکه بیماری پارکینسون نیز می‌تواند سیستم عصبی را مختل سازد و مشکل مثانه عصبی ایجاد کند، گفت: علم نورویورولوژی به این مشکلات پاسخ داده و می‌تواند در جهت کمک به بیماران گام بردارد.


مهراد با بیان اینکه دیسک کمر اگر تنگی کانال نخاع را به همراه داشته باشد،‌ اختلال مثانه عصبی ایجاد می‌کند، همچنین تراماهای نخاع و ضربه به نخاع می‌تواند سبب آسیب به عصب مثانه و بی‌اختیاری ادرار شود.


مهراد ادامه داد: نوزادانی که یک توده بالای محدوده دنبالچه یا انتهای نخاع داشته باشند، در واقع دچار مشکل مننگوسل شده که یک اختلال مادرزادی است و مشکل مثانه ایجاد می‌کند.


وی اضافه کرد: سرطان پروستات نیز می‌تواند سبب بروز بیماری عصبی مثانه شود که همه این مشکلات، امروزه قابل درمان بوده و می‌توان اقدامات لازم را برای بیماران انجام داد.


رئیس انجمن نورویورولوژی ایران در مورد بی‌اختیاری ادرار گفت: هرگونه نشت ادرار به صورت غیرارادی، بی‌اختیاری ادرار بوده که متأسفانه در همه سنین مشاهده می‌شود، البته کودکی که تنها در شب مشکل اختیاری دارد، بیماری او زمینه‌ای بوده و می‌تواند از ریفلاکس ادراری باشد.


مهراد ادامه داد: بی‌اختیاری ادرار در زنان جوان ناشی از تنگی مجرای ادراری است؛ البته بی‌اختیاری ادراری در زنان به طورکلی شایع‌تر از مردان است.


رئیس انجمن نورویورولوژی ایران افزود: بی‌اختیاری ادرار در زنان شامل بی‌اختیاری استرسی و بی‌اختیاری فوریتی بوده که در نوع استرسی، فرد با سرفه، عطسه و حتی خندیدن دچار ریزش ادرار می‌شود که این مسئله ناشی از ضعف عضلات کف لگن است.


مهراد عنوان کرد: بی‌اختیاری فوریتی در زنان مربوط به زمانی که مثانه بیش‌فعالی دارد و این موضوع از طریق تجویز دارو و یا تزریق بوتاکس در مثانه درمان می‌شود.


وی با بیان اینکه پروستات در مزدان عامل عمده مشکلات ادراری است، گفت: عمل پروستات می‌تواند یکی از عوارض آن، بی‌اختیاری ادراری باشد که امروزه با درمان‌های جدید این مسئله مرتفع خواهد شد.


رئیس انجمن نورویورولوژی ایران از ارائه پکیج به بیماران در قالب انجام سونوگرافی، آزمایش ادرار و... به مدت یک هفته قبل از ماه مبارک رمضان خبر داد و اعلام کرد: اقدامات لازم جهت کمک به بیماران در این زمینه انجام شده تا افراد برای ماه مبارک رمضان آمادگی لازم را برای روزه‌داری داشته باشند.


مهراد گفت: امروز با استفاده از جراحی‌های نوین می‌توان مشکلات مثانه عصبی را به صورت کامل و با کار گذاشتن یک قطعه در بدن درمان کرد و خوشبختانه این موضوع در ایران اکنون در حال انجام است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر