jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۱۰۳۹۲   ۲۰ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۵:۵۹

«تاریخ آینه تمام‌نمای تلاش گذشتگان برای نیل به اهداف و آرمان‌هایی است که شالوده و اساس پیشرفت امروز ما را تشکیل داده‌اند و نقل داستان چگونه شدن‌ها به قلم صداقت است تا دیروز، رهگشای امروز شود.»

تاریخ بازار سرمایه ایران منتشر شد

به گزارش جام جم آنلاین آنچه خواندید مطلع سخن نویسندگان کتابی بدیع است که برای نخستین بار به مستندسازی سیر تحولات بازار سرمایه ایران پرداخته است. روانشاد «شهلا کشاورزنژاد» و «دکتر علی سعیدی» مولفان این کتاب که به تازگی از سوی انتشارات بورس (وابسته به شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس) منتشر شده، در مقدمه خود یادآوری کرده‌اند: «در این کتاب کوشیده‌ایم تا به مدد برگرفته‌هایی از مستندات مکتوب، بی هیچ تعصب و به دور از گرایش‌های سیاسی، فراز و فرودی که بازار خدمات مالی کشور طی 75 سال گذشته با آن دست به گریبان بوده را به تصویر بکشیم. بررسی تاریخ بازار خدمات مالی کشور در دوره مذکور، با اشاره به چگونگی شکل‌گیری بستر حضور این خدمات آغاز می‌شود و از نخستین اندیشه‌ها و نخستین گام‌هایی می‌گوید که بنای تشکیل بازار سرمایه کشور شد و در ادامه از تاسیس بورس تهران به عنوان نقطه‌عطفی در این مسیر یاد کرده و رویدادهایی که بورس در دوران گذار با آن دست به گریبان بوده را روایت می‌کند.»
کتاب تاریخ بازار سرمایه ایران روایتگر تحولات حوزه مالی و بازار خدمات مالی کشور در فاصله سال‌های 1315 تا 1367 است. در فصل نخست این اثر، تلاش شده است تا با استناد به اسناد و مدارکی چون روزنامه‌ها، صورتجلسات، مکاتبات و مصاحبه‌ها، شالوده و چگونگی شکل‌گیری اقداماتی که منجر به تشکیل بورس در کشور شد، به تصویر کشیده شود. در فصل دوم، مولفان تلاش کرده‌اند با بررسی اسناد و مدارک مرتبط، شمایی از وضعیت بورس تهران از حیث تنوع اوراق بهادار و چگونگی انجام معاملات، روزهای معاملاتی و کارگزاران به دست دهند و فصل پایانی کتاب نیز مروری بر رویدادهای بازار سرمایه کشور در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز دوران جنگ تحمیلی است.


با مطالعه این کتاب، علاقمندان به سیر تحولات و تاریخ بازار خدمات مالی می‌توانند ضمن اطلاع از زمینه‌ها و بسترهای شکل‌گیری صنعت خدمات مالی در کشور و اتفاقات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تاثیرگذار بر آن، با پیشگامان تاسیس بورس و موافقان و مخالفان ایده تاسیس بورس و استدلال‌های هر یک از آنان آشنا شده و شناختی نسبی از نقش تحولاتی چون پیروزی انقلاب اسلامی و نیز جنگ تحمیلی بر فعالیت بازار سرمایه کشور پیدا کنند.
دکتر علی سعیدی، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار و یکی از مولفان این اثر، در موخره‌ای که به مقدمه مولفان افزوده، ضمن اشاره به درگذشت «شهلا کشاورزنژاد» مولف دیگر این کتاب در فاصله چاپ این کتاب، افزوده است: «برگ‌برگ این اثر، قرین است به ساعت‌ها تلاش و همکاری که امیدوارم چاپ این کتاب، اسباب آرامش روان را برای او به ارمغان آورد. روحش شاد.» شهلا کشاورزنژاد، برنده قلم بلورین جشنواره مطبوعات؛ سال‌ها به بیماری سرطان مبتلا بود و 18 آذر 94 با شدت یافتن بیماری، در بیمارستان سجاد درگذشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر