jamejamsima
سیما قاب کوچک کد خبر: ۱۰۰۵۷۸۷ ۰۷ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۹:۱۷

مجموعه‌ای که بزودی روی آنتن خواهد رفت

«آفتاب نهان»، راوی جهانی فناوری هسته‌ای ایران

نزدیک به دو دهه است ایران با چالش دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در سطح داخلی و بین‌المللی روبه‌روست.

«آفتاب نهان»، راوی جهانی فناوری هسته‌ای ایران

در این مدت، اطلاع‌رسانی در موضوع هسته‌ای بیشتر به اخبار مذاکرات محدود و آگاهی‌بخشی رسانه‌ای با موضوع فواید این صنعت کمتر انجام می‌شد.

رسانه ملی مدتی است با هدف آگاهی‌بخشی عمومی نسبت به فواید گسترده و محصولات حاصله از فناوری هسته‌ای، اقدام به تهیه مستندی در 26 قسمت 30 دقیقه‌ای تحت عنوان« آفتاب نهان»کرده است.

شبکه بین‌المللی سحر و مدیران آن به طور مستقیم بر روند پژوهش، پیش تولید، تولید، تدوین و صداگذاری آن نظارت داشته اند تا اثری قابل قبول و در عین حال آموزشی ساخته شود. با پایان یافتن مراحل تدوین و صداگذاری، این مستند بزودی از شبکه‌های تلویزیونی پخش خواهد شد. اتمام مرحله تولید این مستند بهانه‌ای شد تا قاب‌کوچک با احسان میرزا ابوالحسنی، تهیه‌کننده این اثر گفت‌وگویی انجام دهد که در ادامه می‌خوانید:

اساسا چه انگیزه‌ای باعث شد شما تولید چنین مستندی را در دستور کار قرار دهید؟

هرگاه سخن از مستند می‌شود، افکار بیشتر به سمت طبیعت و دنیای دانستنی‌های نَرم خبر می‌رود. موضوع هسته‌ای یک بحث صنعتی، زمخت، خشک و جدّی است، اما مردم نیاز به آگاهی در این بخش دارند؛ لذا با انگیزه اطلاع‌رسانی عمومی به طرف ساخت مستندی روایی رفتیم. چراکه مردم روایت و قصه را ذاتا دوست دارند. ما با زبان روایت، تمام فرآیند صلح آمیز و مفید انرژی هسته‌ای و فواید حاصله از این صنعت پربازده را برای عموم بازگو می‌کنیم.

ظاهرا یکی از چالش‌های این اثر انتخاب راوی بوده است...

نیاز بود راوی همگام با دوربین به مراکز هسته‌ای ایران ورود کند و محتوای علمی، فنی و صنعتی را با کمی تلطیف فضا روایت کند. انتخاب چنین روایتگری به چالشی یکماهه تبدیل شد. پس از گفت‌وگو با بسیاری از مجریان تلویزیونی و بازیگران چهره، انجام تست‌های اجرایی، کنش شخصیتی راوی، چهره، سن، دانش و تجربه بازیگری، میزان علاقه‌مندی به محتوای مستند و... آقای بیژن افشار، بازیگر پر انرژی تئاتر، سینما و تلویزیون برای روایت مستند انتخاب شد.

افشار با حضور در بخش‌های مختلف و حتی قسمت‌های ممنوعه صنعت هسته‌ای ایران، فرآیند ساخت انواع محصولات اتمی و واژه‌های تخصصی این رشته علمی خاص را به زبان ساده و عامیانه بازگو می‌کند. نوع روایتگری و قصه‌گویی راوی مستندها به گونه‌ای است که مخاطبان مشتاق می‌شوند سلسله‌وار بخش‌های مختلف این مجموعه تلویزیونی را تعقیب کنند.

با این توضیح، گویا سختی‌های ساخت این مستند کم نبوده است؟

بله، سختی‌های کار زیاد بود. عامه فهم کردن دانش فناوری هسته‌ای، رعایت اصول ایمنی خاص و خطر آلودگی‌های محیطی و رادیواکتیو، هماهنگی و نامه‌نگاری‌ها برای ورود به اماکن مختلف هسته‌ای و امنیتی، محدودیت در تصویربرداری از تجهیزات و دستگاه‌ها، محدودیت در نمایش چهره متخصصان هسته‌ای مصاحبه‌شونده برای حفظ امنیت آنها، پوشش البسه و کلاه و ماسک عوامل در جلوی دوربین و کنار راوی، تصمیم گرفته شد برای یکدست شدن چهره افراد و رفع شبهه برای مخاطبان، راوی نیز همانند آنها با پوشش کلاه و ماسک ظاهر شود.

آیا مسئولان بخش هسته‌ای کشور نیز از این مستند حمایت و استقبال کردند؟

بله، رئیس سازمان انرژی اتمی، آقای دکتر علی اکبر صالحی در مراسمی که در شبکه بین‌المللی سحر برگزار شد از این مستند رونمایی کرده و از عوامل تهیه کننده آن نیز قدردانی کرد. دکتر صالحی چنان تحت تاثیر این مستند قرار گرفت که در آن مراسم قول داد سازمان انرژی اتمی ایران همه گونه همکاری برای ساخت مستندهای دیگر که جنبه آموزشی و آگاهی بخشی داشته باشد،‌ انجام دهد.

مردم در این مجموعه مستند با چه مفاهیمی از دانش هسته‌ای آشنا می‌شوند؟

نه‌تنها مردم ایران بلکه تمام علاقه‌مندان به فناوری هسته‌ای ایران در سراسر جهان با مسیر دستیابی کشورمان به چرخه کامل سوخت هسته‌ای، استخراج سنگ معدن اورانیوم از عمق340 متری زمین، تولید کیک زرد، پیش غنی‌سازی در UFC اصفهان وبعد غنی‌سازی در نطنز آشنا می‌شوند. همچنین تولید قرص و میله‌های سوختی، معرفی انواع رآکتور هسته‌ای و کاربردهای آنها، تولید انواع رادیو داروهای درمانی و تشخیصی، ساخت تجهیزات پرتودرمانی و پرتودهی، اصلاح ژنتیک انواع گیاهان، تولید انواع بذرهای مقاوم به خشکی و شوری، جلوگیری از بازپخش خاک، کنترل آفت‌های گیاهی با کمک پرتودهی برای افزایش محصولات کشاورزی، معرفی فناوری هسته‌ای در بهبود کیفیت محصولات دامی، کمک به حذف آنتی‌بیوتیک‌ها و افزایش باروری دام‌ها، تولید رادیو واکسن‌ها و پرورش آبزیان تک جنسیتی بویژه ماهی‌های خاویاری و قزل‌آلا، معرفی فناوری پرتودهی هسته‌ای در موادغذایی و جلوگیری از زاد و ولد باکتری‌ها و انگل‌ها، کشف سفره‌های زیرزمینی آب، پرتودهی پساب‌های شهری و صنعتی بدون استفاده از ماده کلر برای مصارف کشاورزی و صنعتی، نمک‌زدایی با استفاده از حرارت‌های اتلافی نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید آب شیرین، ساخت ماشین شتاب‌دهنده الکترون، ساخت انواع لیزرهای اندازه‌گیری در صنایع نفت و پتروشیمی و بسیاری دیگر در این مستند 800دقیقه‌ای به آن پرداخته می‌شود.

علاقه‌مندان بحث هسته‌ای چه زمانی می‌توانند شاهد پخش مستند آفتاب نهان باشند؟

با سپاس از مدیریت شبکه جهانی سحر و سازمان انرژی‌اتمی در جهت همکاری و ساخت این مجموعه مستند، این مستند علاوه بر زبان فارسی به چند زبان زنده دنیا اعم از انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، عربی، اردو، بوسنیایی و آذری دوبله شده یا در حال دوبله شدن است که بزودی همگان می‌توانند شاهد پخش آن باشند.

محمد زندکریمخانی

ضمیمه قاب کوچک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر