- پرونده - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

پرونده

22 بهمن، انقلاب پیروز شد

۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۲

پس از 10 روز از بازگشت امام خمینی در ایران و با اعلام بی‌طرفی فرماندهان ارتش که به دنبال پیوستن بدنه آن به انقلاب صورت گرفت، انقلاب اسلامی مردم ایران پیروز شد.

21 بهمن، آخرین تهدیدهای توخالی

۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۳

شهر تهران یکپارچه آتش و خون بود. از شب گذشته تا آغازین ساعات بامداد از پادگان نیروی هوایی صدای تیراندازی به گوش می‌رسید.‌

20 بهمن، درگیری‌های درون پادگانی

۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۱

طرفداران رژیم شاهنشاهی برای نشان دادن همه امکانات و استعداد خود برای پشتیبانی از کابینه او وارد میدان شدند و در محیط محدود و سربسته امجدیه تجمعی را برپا کردند و علیه انقلابیون شعار دادند.

19 بهمن، مراسمی که جاودانه شد

۱۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۴

برای هیچ دولتی اسفبارتر از این نیست که نظامیان همبستگی و حمایت خود را به نیروهای مخالف جریان حاکمیت اعلام کنند.

18 بهمن، مصونیت از دست‌ رفته

۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۵

با وجود اختلاف و چالش شدیدی که میان انقلابیون و شاپور بختیار وجود داشت، برخی از نیروها سعی در ایجاد تفاهم داشتند تا بختیار را وادار به پذیرش شرایط جدید کنند. یدالله سحابی و عباس امیر انتظام گفت‌وگوهایی را با شاپور بختیار آغاز کردند و سعی می‌شد تا این ارتباط به صورت دوجانبه حفظ شود.

17 بهمن، بختیار دست‌بردار نیست

۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۰

حکومت انقلابی با تشکیل دولت و اندیشیدن تدابیر لازم برای آغاز به‌کار کابینه، هفدهم بهمن 57 رسمیت پیدا کرده بود.‌ بازرگان با توجه به حکم امام مبنی بر وابسته نبودن به تعلقات حزبی و جناحی موقتا از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری و به‌ مدرسه علوی نقل مکان کرد.

15 بهمن، جمع‌شدن بساط آمریکایی‌ها

۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۳

شرایط روز به روز به نفع انقلابیون در حال تغییر بود. این مساله البته برای دولت‌های غربی بخصوص آمریکا و انگلیس خوشایند نبود. انقلاب ایران حتی کشورهای همجوار را نیز به هراس افکنده بود.

13 بهمن، حرکت مردمی به‌سوی تهران

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۲

روز اول ورود امام با وجود نگرانی‌های موجود با کمترین برخورد و درگیری سپری شد. آیا فردا نیز مردم روز آرامی را پشت‌سر خواهند گذاشت و زمینه برای برقراری حکومت اسلامی بیش از گذشته فراهم خواهد شد یا این که عناصر باقیمانده رژیم شاهنشاهی با ملاحظه وضع دشوار خود، در مقام پاسخگویی و مقابله به‌مثل برخواهند خاست و در برابر سیل خروشان احساسات انقلابی از خود مقاومت نشان خواهند داد؟

نیازمندی ها