Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
جامعه عمومی کد خبر: ۹۹۳۰۷۵ ۰۳ بهمن ۱۳۹۵  |  ۱۵:۲۶

سخنگوی دستگاه قضا گفت: طبق نظر دیوان عالی حکم اعدام دو متهم نقض شد. همچنین حکم اعدام به خود زنجانی ابلاغ شد و پرونده دو متهم به شعبه هم عرض ارسال شد.

حکم اعدام بابک زنجانی به وی ابلاغ شد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، غلامحسین محسنی اژه ای در صد و هفتمین نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن عرض تسلیت به مناسبت حادثه پلاسکو، گفت: امیدواریم این حادثه عبرتی برای مسائل مشابه این حادثه باشد.

وی از بازجویی های جدید در این پرونده خبر داد و افزود: از دو متهم دوم و سوم بازجویی انجام شده و دست بازپرس برای بازجویی از زنجانی باز است.

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص پرونده ریخته گران تاکید کرد: این پرونده ۱۶۰جلد و ۴۵ متهم دارد.این پرونده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب است.

وی خاطرنشان کرد: در دو هفته اخیر ۵ قاضی تحت تعقیب قرار گرفته و چهار نفر از آنها هم بازداشت شدند و سه وکیل هم تحت تعقیب قرار گرفتند.

پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان

محسنی اژه ای در رابطه با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه گفت: با پیش رفتن پرونده، ابعاد تخلفات مشخص می شود. جا دارد دولت و بانک مرکزی آسیب شناسی جدی کنند و باید برای عدم تکرار این پرونده ها تلاش کنند چرا که این پرونده جای عبرت دارد. چند هزار میلیارد تومان در اختیار معدود افراد قرار گرفته بود و مصرف و وجوه این مبالع غیر قانونی بوده است. دولت و بانک مرکزی باید این پرونده و پرونده بانک ملت را بررسی و اقدامات ضروری از سوی بانک مرکزی را باید لحاظ کنند.

سخنگوی دستگاه قضا با پرونده موسوم به پرونده ارزی، گفت: در این خصوص ۱۹ نفر بازداشت شده و ۹ نفر هم با قرار آزاد شدند.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به بازداشت یکی از بدهکاران بانک گفت: بیش از دو هزار میلیارد تومان میزان بدهی این فرد است.

محسنی اژه ای در ادامه و در رابطه با پرونده نازنین زاغری گفت: حبس پنج ساله این فرد تایید شده است.فرهاد عبد صالح به پنج سال حبس محکوم شده است که این احکام تایید شده است.

وی افزود: احکام حبس فواد صادقی و امین غزالی هم تایید شده است.

ساختمان های مشابه پلاسکو

محسنی اژه ای در پاسخ به این سئوال که اخطارها به بنیاد مستضعفان بوده یا شخص دیگری و آیا بازداشتی صورت گرفته است؟ گفت: این موضوع باید از جنبه های مختلف بررسی شود. این ساختمان قدیمی بوده و مجهز هم نبوده است به همین منظور بررسی اقدامات برای جلوگیری از تکرار این حادثه مهم است.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: با توجه به اینکه ساختمان های مشابه پلاسکو زیاد است سوال اینجاست که آیا باید همه اینها را پلمپ کرد؟

وی افزود: طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، شهرداری موظف به رفع خطر است. اما فرض کنید در یک ماه گذشته می شد مراجعه کرد و ساختمان را با مثلا سه هزار نفر در آن پلمپ کرد. طبق قانون رفع خطر به عهده شهرداری است اما ایا به شهرداری اجازه این کار را می دادند؟ اگر شهرداری یک ماه گذشته برای رفع خطر اقدام می کرد آیا اجازه این کار به این نهاد داده می شد؟

وی افزود: به عنوان مثال در رابطه با ساختمان علاءالدین به رغم صدور حکم، شورای تامین زیر نظر فرمانداری اعلام کرد که این حکم اجرا نشود.

محسنی اژه ای تصریج کرد: فردی در این پرونده بازداشت نشده است. دادستان تهران هم با دو تن از معاونانش حضور داشته و در جریان امور هستند پس از اتمام مرحله اول، دادستانی به مسائل مرتبط با قبل این حادثه ورود می کند.

احضار ۷۰ نفر در پرونده فیش‌های حقوقی

محسنی اژه ای در رابطه با آخرین وضعیت فیش های نجومی گفت: بیش از ۷۰ نفر در رابطه با فیش های حقوقی احضار شدند. گاهی فردی مجرم نیست اما حقوق ها باید بازگردانده شود. در این پرونده اظهار نظرهایی مطرح شده که کار را سخت کرده است. تطبیق گفته های احضار شدگان با سخنان سازمان بازرسی زمان بر است. برخی اعلام کردند که درست است مبلغ به اسم من بوده اما این پول برای یک مجموعه بوده و قرار بوده بین چند نفر تقسیم شود.

ارتباط متهم بانکی با برادر رئیس جمهور

وی در پاسخ به این سوال که ارتباط بین بازداشت بدهکار بانکی با برادر رئیس جمهور گفت: رسول دانیال زاده بازداشت شده و ارتباط این فرد با حسین فریدون مشخص است و تحقیقات در حال انجام است و باید منتظر نتیجه تحقیقات ماند. شخصا معتقدم دادگاه های رسیدگی به مفاسد باید علنی شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا شهرداری نباید در رابطه با پلاسکو تحت تعقیب قرار بگیرد، گفت؟ از بیان وزیر کشور مبنی بر اینکه به شهرداری در این خصوص اخطار داده بودیم، اطلاعی ندارم. مقصر بودن یا نبودن را بدون بررسی نمی توان گفت.

وی در خصوص دریافت دیه خانواده شهدای منا گفت: هنوز مبلغی به عنوان خسارت پرداخت نشده است.

پرونده مهدی هاشمی و احمدی نژاد

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی در خصوص مرخصی مهدی هاشمی، گفت: مرخصی مهدی هاشمی امروز به اتمام رسیده و باید به زندان برمی گشت.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شنیده شده درخواست اعاده دادرسی مهدی هاشمی در دیوان عالی تایید شده است،این صحت دارد؟ گفت: تا هفته گذشته که پرس و جو کردم این بررسی ادامه داشت و هنوز تایید یا رد نشده است

وی در مورد پرونده احمدی نژاد و طولانی شدن رسیدگی به این پرونده گفت: در رابطه با اطاله دادرسی هم باید گفت به میزان کار و حجم پرونده، قاضی نداریم. درخواست جذب سالی هزار قاضی را داشتیم که این رقم در مجلس به ۸۰۰ نفر رسید و قرار است ۳۲۰۰ کارمند در طول برنامه ششم توسعه جذب شود.

محسنی اژه ای در رابطه با بازداشت دو تن از مسئولان امنیتی در رابطه با مسائل بانکی گفت: چنین چیزی شنیده نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اندرز
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
حكم اعدام بابك زنجانی به وی ابلاغ شد . حكم اعدام یا حكم اخراج از كشور ؟ ، آیندگان خواهند شنید ایشان در ساحل عاج یا مراكش یا هر كشور پرت دیگه ای كه باهاش ارتباط نداریم زندگی شیرینی رو پشت سر گذاشته و در همونجا در سن 96 سالگی با مرگ طبیعی در اثر كهولت سن فوت كرده .
۰
۰
نوذر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
تئوریهای بدبینانه دسیسه وار را كنار بگذارید.....چون با باور اینگونه تئوریها سنگ روی سنگ بند نمیشود....بابك زنجانی الان هم مرده است......همانطور كه شهرام جزایری......اگر هم زنده باشند برای ملت با غیرت مرده اند...كسی كه حق ملت را خورده باشد زنده و مرده اش فرقی ندارد......
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
سخنگوی قوه قضائیه:
حكم اعدام بابك زنجانی به وی ابلاغ شد ...... خب كه چی؟ باید بدانید كه ...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر