jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۰۹۵۲   ۲۸ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

فرض اول رفت و آمدها میان ایران و سوریه این است که روابط دو کشور در وضعیتی است که هماهنگی و تبادل نظر درباره اوضاع و مسائل منطقه بویژه در چارچوب تلاش‌های سیاسی برای پیدا کردن راه‌حل مسالمت‌آمیز مناسب ـ که در آن حقوق مردم سوریه حفظ شود ـ در دستور کار مقامات دو کشور قرار دارد.

به طور طبیعی نشست آستانه که قرار است 4 بهمن برگزار شود،شرایطی را فراهم آورده که بیش از هر زمان دیگر این هماهنگی‌ها ضروری است. آنچه مسلم است اختلاف نظرهایی بین دیدگاه‌ طرف‌های مقابل و تاثیرگذار در سوریه از جمله ترکیه با محور ایرانی و روسی درباره چگونگی برخورد با تروریسم وجود دارد که باید همزمان با آغاز مذاکرات و در طول آن تلاش شود تا برخورد با تروریسم متوقف نشود. بخشی از بحث‌ها در دیدارهای دو طرف ایرانی و سوری مربوط به چگونگی اجرای آتش‌بس و گروه‌هایی است که شامل آن نمی‌شوند.

پایه و اساس نشست آستانه مبتنی بر گفت‌وگوهای دولت سوریه و جریان مخالف است. چگونگی کمک به این روند و فراهم کردن فضایی که بازگشت به گذشته را سخت کرده و همچنین عدم اجازه شکل‌گیری مجدد درگیری‌ها؛ در دستور رایزنی‌های دو طرف ایران و سوریه و قبل از آن اجلاس سه‌جانبه بوده است. بر همین اساس برای فعال کردن روابط دوجانبه، دیشب نخست‌وزیر سوریه وارد تهران شد و امروز مذاکراتی را با طرف‌های مختلف در کشورمان خواهد داشت و بحث‌های مربوط به توسعه روابط از منظر اقتصادی در دستور کار قرار دارد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد همکاری‌های اقتصادی دو کشور از جایگاه مهمی برخوردار است و امیدواریم نتیجه این مذاکرات بتواند دستاورد مفیدی برای مردم سوریه داشته باشد.

مدت‌هاست که همه طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به نقش اساسی ایران در منطقه اذعان دارند و طبیعی است که برای هراقدامی در چارچوب مسائل تاثیرگذار در منطقه، ایران هم باید حضور فعال داشته باشد. با وجود این‌که تعداد اندکی از کشورها در نشست آستانه شرکت خواهند کرد، حضور ایران به دلیل نوع نگاه مشترک با سوریه از یک‌طرف و ایران و روسیه از طرف دیگر همچنان تعیین‌کننده است. همه طرف‌ها معتقدند با هماهنگی میان سه طرف در صحنه میدانی می‌توان به راه‌حلی دست یافت که مورد پذیرش هر دو طرف سوریه و مخالفان باشد و به نقطه امیدوارکننده‌ای رسید.

محمد ایرانی

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر