باور کنید که خرچنگ‌ها همیشه بازنده‌اند

ویژگی‌های مثبت و منفی انسانی، مسیر زندگی افراد را تعیین می‌نماید.
کد خبر: ۹۷۶۲۸۰
باور کنید که خرچنگ‌ها همیشه بازنده‌اند

به گزارش جام جم آنلاین از مجله شادکامی و موفقیت، افرادی که دارای خصلت‌های مثبت باشند، همواره با اتفاق‌های خوب در زندگی مواجه می‌شوند و از لحظه‌های زندگی خویش لذت می‌برند اما انسان‌هایی که دارای صفت‌های منفی و زشت هستند با مجموعه‌ای از ناملایمت‌ها و مانع‌ها برخورد می‌کنند که گاهی وقت‌ها فراموش می‌کنند این مشکل‌ها، ریشه در درون خودشان دارد.

هر یک از انسان‌ها، این قابلیت و توان را دارند که هر روز، یک صفت و ویژگی مثبت را در خود خلق کنند و بر آن مداومت داشته باشند تا با آن صفت و ویژگی مثبت، آرامش و موفقیت را به خود و اطرافیان هدیه دهند اما خیلی از انسان‌ها نیز فقط حرف از خوبی‌ها و زیبایی‌ها می‌زنند ولی در عمل، ذره‌ای مقید به خوب بودن و خوب زندگی کردن نیستند.

ویژگی‌های خرچنگی از جمله خصلت‌هایی است که انسان‌ها را از موفقیت دور نگه می‌دارد و باعث می‌شود تا افرادی که دارای چنین صفت‌هایی هستند، همواره در عرصه‌ی زندگی، بازنده باشند و جز کینه و نفرت، چیزی در درون خود پرورش ندهند.

آیا شما می‌دانید انسان‌هایی که نگرش خرچنگی دارند، چگونه افرادی هستند؟ با هم این نوع نگرش را مرور می‌کنیم:

1. خرچنگ‌ها خیلی مغرورند

تکبر و غرور از جمله ویژگی‌هایی است که انسان را از رشد و کمال بازمی‌دارد. انسان‌هایی که دارای غرور کاذب هستند، همواره خود را برتر از دیگران می‌دانند و فکر می‌کنند دیگران، انسان‌هایی نادان و خود، انسان‌هایی سرشار از علم و دانش هستند.

این ویژگی‌ از جمله ویژگی‌های خرچنگی است که افراد را در سقوط خطرناکی قرار می‌دهد و باعث می‌شود محبوبیت‌شان خدشه‌دار شود و افراد از آنان دوری کنند.

خالق مهربان نیز در کتاب زندگی، قرآن مجید می‌فرماید:«به‌درستی که خداوند نیز انسان‌های مغرور و فخر‌فروش را دوست نمی‌دارد». بنابراین، تکبر و غرور، از بدترین ویژگی‌هایی است که باعث دور شدن انسان‌ها از مسیر موفقیت و نشاط می‌شود و این افراد را در پیله‌ای از خودستایی و خودفریبی نگه می‌دارد و به فرموده‌ی پیامبر‌ اکرم (ص): کبر و غرور، گناهی است که قابل بخشش نیست.

2. خرچنگ‌ها خیلی حسودند

حسادت، انسان را به تباهی و نابودی می‌کشاند و انسان‌های حسود، اولین اقدام‌شان، سلب آرامش و آسایش خود می‌باشد. از حسادت فقط یک نتیجه عاید حسود می‌شود و آن، از بین رفتن تدریجی خود اوست.

حسادت از جمله ویژگی‌های خرچنگی است که روزگار انسان‌ها را تیره و تار می‌کند. افراد حسود همیشه حسرت داشته‌های دیگران را می‌خورند و سعی می‌کنند چون خود چنین چیزهایی را ندارند، دیگران را نیز از داشتن آن دارایی‌ها دور کنند.

آنان به فکر رشد و کمال خویش نیستند و فقط می‌خواهند مانع دیگران از رسیدن به موفقیت‌های بیشتر شوند. انسان‌های حسود، به‌طور معمول افراد بی‌لیاقتی هستند که به دلیل ضعف در اراده و همت، همیشه با حسادت، عدم موفقیت‌های خود را جبران می‌کنند.

این گروه‌، افراد خطرناکی هستند که باید از آنان دوری کرد تا آتش حسادت و کینه‌شان، به انسان ضرری نرساند.

3. خرچنگ‌ها همه‌چیز را برای خود می‌خواهند

خودخواهی و خودپسندی، از بدترین ویژگی‌هایی است که انسان را از خوب زندگی کردن دور نگه می‌دارد، وقتی ما همه‌ی چیزهای خوب را برای خود بخواهیم و برای دیگران حقی قائل نشویم، دچار بیماری خودخواهی و خودپسندی می‌شویم.

از نشانه‌های دیگر نگرش خرچنگی، همین ویژگی‌ است که انسان را به مرحله‌ی‌ نابودی می‌کشاند، بزرگی می‌گوید: تمام مصیبت‌هایی که بر ما وارد می‌شود، مربوط به یک نفر است، آن هم خود ما هستیم.

انسان‌های خودخواه، همه‌ی دوستان خود را از دست می‌دهند چرا که آنان فقط به منافع خویش می‌نگرند و همیشه سعی می‌کنند به منابع قدرت و ثروت، نزدیک شوند و به هر وسیله‌ای که امکان‌پذیر است، خود را دارای موقعیت و ثروت کنند.

انسان های خود پسند، غافل از این قانون مهم و اساسی کائنات هستند که به میزان سخاوت هر انسانی برای او در زندگی، گشایش و ثروت ایجاد خواهد شد. البته اشتباه نشود، منظور از ثروت، فقط پول و مقام نیست بلکه مجموعه‌ای از زیبایی‌هاست که خداوند در زندگی انسان، جاری می‌نماید.

4. خرچنگ‌ها مقام و موقعیت را خیلی دوست دارند

انسان‌هایی که شیفته‌ مقام و شهرت هستند و برای رسیدن به این جایگاه به هر کاری دست می‌زنند، افراد ناموفق و شکست‌خورده‌ای هستند.

این افراد به‌طور معمول، دیگران را تخریب می‌کنند تا خود را محبوب کنند ولی آنان نمی‌دانند که محبوبیت انسان‌ها، بیشتر از آنکه یک موضوع زمینی باشد، یک موضوع آسمانی است.

خداوند به‌واسطه‌ اعمال و رفتار انسان‌ها، آنان را محبوب می‌کند و انسان‌های دیگر را شیفته‌ی آنان می‌نماید. از ویژگی‌های منفی افراد خرچنگ صفت، علاقه‌ی بیش از حد به مقام و موقعیت دنیوی است.

این علاقه‌ زیاد فقط آرامش را از آنان می‌گیرد و باعث می‌شود مدام دغدغه‌ رسیدن به مقامی را داشته باشند که شاید هرگز ذره‌ای لیاقت آن را نداشته باشند اما چون شیفته‌ تعریف و تمجید دیگران هستند، برای رسیدن به این موقعیت‌، هر تخلفی را انجام می‌دهند.

این افراد به‌طور معمول، لیاقت انجام کارهای بزرگ را ندارند چرا که بیشتر انرژی خود را صرف کارهای عبث و بیهوده می‌کنند تا خود را محبوب و دلنشین جلوه دهند البته شاید در برخی مواقع در مقاطع کوتاهی موفق شوند ولی در درازمدت، این افراد به‌طور قطع شکست می‌خورند.

5. خرچنگ‌‌ها ظاهری عبوس و خشن دارند

چهره‌های شاد و خندان، دارای انرژی مثبت فراوانی هستند و این انرژی رشد دهنده‌ را به دیگران نیز انتقال می‌دهند ولی انسان‌های عبوس و گرفته، مدام با پیام‌های منفی، ذهن دیگران را خدشه‌دار می‌نمایند و باعث ناراحتی اطرافیان می‌شوند.

لبخند، کلید یک ارتباط موفق و سازنده است و در اصل، انسان‌هایی که چهره‌ی شاد و خندانی دارند، ذهن‌های خلاق‌تر و پویاتری دارند. از ویژگی‌های منفی افراد خرچنگ صفت، ظاهری عبوس و خشمناک است.

آنانی که چنین حالتی را همیشه با خود تمرین می‌کنند، هر روز ناامیدی و یاس را برای خود و دیگران ایجاد می‌کنند.

آنان همیشه با زورگویی و قدرت‌نمایی، به دنبال اثبات خود هستند غافل از این که انسان‌ها با حسن خلق می‌توانند در قلب‌ها نفوذ کنند.

انسان‌های خشن و عصبانی، افراد منفور و ضعیفی هستند که با بی‌تدبیری، اطرافیان را آزرده و چهر‌ه‌ی خود را مخدوش می‌کنند.

امید است بتوانیم با دوری از ویژگی‌های منفی خرچنگی، بتوانیم لحظه‌های نابی را در زندگی برای خود و اطرافیان ایجاد نماییم. برای رسیدن به این امر باید تلاش کرد. چراکه راز محبوبیت انسان‌ها، اخلاق خوب، گفتار و کارهای شایسته می‌باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها