jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۶۷۵۵۴   ۲۳ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

بررسی‌ها نشان داده است، در سال‌های اخیر، عمده‌ترین عامل بروز معلولیت در جوامع اروپایی، اختلالات اسکلتی ـ عضلانی است. ناتوانی افراد شاغل برای حضور فعال در محل کار و از دست رفتن استقلال شهروندان در دوران سالمندی و نیاز به کمک در این دوران و تحمیل هزینه‌هایی هنگفت به دولت‌های حاکم، به مهم‌ترین چالش وزارتخانه‌های سلامت این کشورها تبدیل شده است.

از این رو، از نیمه نوامبر 2016 سازمان جهانی بهداشت در راستای پیشگیری از شیوع بیماری‌های غیرواگیر در سطح اروپا، طرح عملیاتی جدید و گسترده را اجرا کرده است. آموزش و بالا بردن سطح آگاهی جوامع از سلامت سیستم اسکلتی ـ عضلانی، خطرها و روش‌های مقابله با آنها و ارائه خدمات درمانی به آنها از مهم‌ترین اهداف این طرح است. سازمان جهانی بهداشت، طرح بزرگ خود را با کمک کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی و مشارکت فیزیوتراپیست‌های آموزش دیده، در سراسر اروپا به اجرا درآورده است.

حضور این متخصصان در میان اقشار جامعه و بررسی فعالیت روزانه اعم از برخاستن و نشستن، نحوه مطالعه و استفاده از تلفن همراه و رایانه، نحوه استراحت، نحوه انجام کارهای شخصی و وظایف شغلی و ویژگی‌های وسایل مورد استفاده در زندگی روزمره می‌تواند عوامل آسیب‌رسان به عضلات، مفاصل و استخوان‌های بدن را شناسایی کند و با طراحی انواع مناسب‌تر، مانع فرسایش، تخریب و ناتوانی زودهنگام در میان شهروندان شود.

همچنین تجویز ورزش‌های متناسب با سن، میزان آمادگی جسمانی و سطح توانایی شهروندان از دیگر وظایف مهم متخصصان فیزیوتراپی است.

آسیب به سیستم عضلانی ـ اسکلتی در افراد، درد و ناتوانی در حرکت را در پی خواهد داشت و بی‌حرکتی منجر به افزایش وزن و بروز بیماری‌های سیستمیک و متابولیک دیگر خواهد شد و این چرخه معیوب تا بروز معلولیت ادامه خواهد یافت.

فیزیوتراپیست با آگاهی از علوم آناتومی، بیومکانیک و آسیب‌شناسی حرکت مفاصل به عنوان متخصص حرکت می‌تواند با بهره‌گیری از بخش‌های سالم این دستگاه و تقویت آنها، حیات را به بخش‌های آسیب‌دیده بازگرداند و نهایتا توانایی در انجام فعالیت‌های قبل را برای فرد به ارمغان آورد. هنر این متخصصان، طراحی تمرین و روش اجرای الگوهای حرکتی است؛ الگوهایی که با وجود نزدیکی به عملکرد افراد در زندگی روزمره، از بروز آسیب بیشتر به مفاصل و معلولیت‌ها پیشگیری می‌کند. با ارتقای تدریجی سطح توانایی افراد در جلسات مداوم فیزیوتراپی، انگیزه و امید به زندگی و روحیه مبارزه با ناتوانی و برگشت به زندگی سابق در فرد تقویت می‌شود و این جنبه روحی ـ روانی فعالیت فیزیوتراپیست در جامعه است که نمی‌توان بسادگی از کنار آن گذشت.

در شرایطی که سیاستگذاران سلامت دنیا در جوامع پیشرفته با تمرکز روی شیوع این بیماری‌ها و سرمایه‌گذاری در این بخش، به دنبال حفظ توانایی شهروندان خود و کاهش هزینه‌های درمان در این حوزه هستند، به نظر می‌رسد آزموده را آزمودن خطاست و قبل از این که با سونامی معلولیت سالمندان در کشور مواجه شویم، با دقت و توجه بیشتر به مقوله سلامت حرکت و برنامه‌ریزی و بهره‌مندی از متخصصان این حوزه باید قدمی نو، محکم و مؤثر در حفظ سلامت آحاد جامعه در کشور پهناور و سرافرازمان برداریم.

دکتر پرهام پارسانژاد

فیزیوتراپیست

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر