jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۶۴۸۳۲   ۱۶ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

استفاده صحیح از نخ دندان، نقش مهمی در بهداشت دهان و دندان دارد. نخ دندان، برای از بین بردن پلاک در سطوحی است که مسواک توانایی تمیز کردن آنها را ندارد و در صورت استفاده نکردن از نخ دندان، سطوح بینابینی دندان‌ها که مجاور هم قرار دارند، تمیز نمی‌شوند و تجمیع پلاک در این نواحی، منجر به پوسیدگی بین‌دندانی و مشکلات لثه‌ای می‌شود. استفاده از نخ دندان، جزء واجب و بسیار مفید رژیم بهداشتی دهان به صورت روزانه است که در زیر روش صحیح استفاده از این عامل بهداشتی، توضیح داده می‌شود:

ـ از نخ دندان،‌ یک تکه به طول 35 تا 40 سانتی‌متر ببرید.

ـ نخ را دور انگشتان وسط دست پیچیده،‌ آن را با انگشت شست و سبابه کنترل کنید.

ـ نخ دندان را با انگشت شست و سبابه، طوری نگه دارید که حدود دو سانتی‌متر بین انگشتان محصور شود و شما در حرکت نخ تسلط داشته باشید.

ـ از انگشت شست برای استفاده در دندان‌های فک بالا و از انگشتان سبابه برای پاک کردن دندان‌های فک پایین استفاده کنید.

ـ نخ دندان را به آرامی،‌ دور هر دندان بلغزانید و در همین کار،‌ نخ را محکم و کشیده نگه دارید.

ـ نخ را به صورت ماهی دور دندان بچرخانید و به آرامی تا زیر ناحیه آزاد لثه ببرید و به سمت بالا حرکت دهید و این حرکت را دو سه بار انجام دهید؛ ‌سپس حرکت رفت و برگشت نخ دندان را ادامه دهید و کامل کنید. در این حرکت، اتصال دائمی نخ دندان بسیار توصیه می‌شود.

ـ نخ دندان را با فشار بین دندان‌ها وارد نکنید و روی لثه بین دندانی قرار ندهید، چرا که باعث آسیب به لثه و خونریزی می‌شود.

ـ پس از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید.

توصیه مهم برای استفاده از نخ دندان

اوایل از لثه خون می‌آید، اما پس از مدتی که لثه سالم و تمیز می‌شود، این خونریزی کاهش می‌یابد. چنانچه این اتفاق نیفتد،‌ برای جرمگیری و بررسی لثه به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر نخ دندان پس از استفاده،‌ رشته رشته یا پاره شد، نشانه وجود پوسیدگی یا جرم بین دندانی است که باید برای بررسی به دندانپزشک مراجعه کنید.

دکتر کیوان ساعتی

متخصص دندانپزشکی ترمیمی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر