jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۹۶۲۴۷۱   ۰۹ آبان ۱۳۹۵  |  ۱۴:۳۳

تحقیقات جدید محققان علوم کهکشان ها و نجوم نشان داده است که دو جریان بسیار بزرگ و مهیب در سطح ماه باعث شده تا یک آتشفشان شکل بگیرد.

راز شکل گیری یک آتشفشان در سطح ماه (عکس)

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ورلد ساینس ، یک جریان مهیب و توفانی در سطح ماه باعث شده تا دهانه آتشفشانی به عمق 111 مایل (180 کیلومتر) در سطح کره ماه شکل بگیرد. اما گمان می رود این دهانه آتشفشانی ناپایدار باشد و نیروهای گرانشی در نهایت منجر به از بین رفتن آن می شود.

این آتشفشان فعال است، صخره های بسیار داغی دارد و مواد درون آن مذاب هستند. عکسبرداری های دقیق و جدید از سطح کره ماه دهانه های این آتشفشان را نشان می دهد. ارزیابی ها حاکی از آن است که سه ساعت پس از آن توفان و جریان مهیب در سطح کره ماه ابتدا دهانه ای به طول چهار مایل (برابر با هفت کیلومتر) شکل گرفته است.

محققان در حال بررسی تاثیرهای احتمالی این اتفاق در ماه بر روی کره زمین هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها