jamejamsima
سیما رادیو کد خبر: ۹۵۸۱۰۹ ۲۸ مهر ۱۳۹۵  |  ۰۹:۵۲

در فرهنگستان زبان و ادب پارسی برگزار شد

همایشی با موضوع گفتار و نوشتار پارسی خالص

چندی پیش در فرهنگستان زبان و ادب پارسی همایشی با محوریت موضوعی گفتار و نوشتار پارسی خالص برگزار شد.

همایشی با موضوع گفتار و نوشتار پارسی خالص

به گزارش جام جم آنلاین از شبکه رادیویی ایران، به بهانه برپایی این همایش، تینا میرکریمی گزارشگر برنامه کافه هنر رادیو ایران با «یدالله جلالی پندری» کارشناس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در این خصوص گفت و گو کرده است.

این کارشناس در بخشی از سخنانش به بحث درباره فارسی خالص پرداخت و در این باره گفت: درباره پارسی خالص تاکنون سخن های فراوان گفته شده؛ در همایش اخیر بیشتر بحث و سخن درباره این موضوع بود که آیا واژه گزینی های صورت گرفته بر پایه و اساس ذوق فردی بوده یا واکنش اجتماعی؟
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا امروز و در شرایط فعلی امکان بازگشت به زبان پارسی وجود دارد یا خیر، گفت: زبان وسیله و و ابزار تفاهم است در این زمینه باید بینیم مخاطبان تا چه اندازه متوجه سخنان می گردند. به باور تمامی کسانی که به زبان پارسی خالص سخن می گویند بازگشت به زبان فارسی خالص با گذشت زمان امکانپذیر خواهد شد..

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر