با «سلطان قلبها» عاشق سینما شدم... برای فیلم «عروس» ۳۰ هزار تومان قرارداد بستیم... مرگ ما را هم در اخبار سراسری تلویزیون اعلام کردند... به همین راحتی باید به اینجا برسد که یکی بگوید معتاد است و دیگری بگوید ایدز گرفته!؟ بخشی از حافظه‌ بلندمدتم پاک شده بود... جوانی‌ام را نفهمیدم چطور گذشت اما میانسالی‌ام را دوست دارم بفهمم...
کد خبر: ۹۴۵۶۸۴
ابوالفضل پورعرب: یکی می گوید معتاد شده، دیگری می گوید ایدز گرفته!

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، ابوالفضل پورعرب که به‌تازگی در برنامه‌ «سی‌وپنج» با فریدون جیرانی مصاحبه کرده است، در این گفت‌وگو خود را متولد اول تیر ۱۳۴۰ در محله‌ شاه‌عبدالعظیم تهران و فرزند سوم یک خانواده‌ فرهنگی معرفی کرد و درباره‌ ورودش به عرصه‌ هنر گفت: اولین فیلمی که دیدم «سنگام» بود اما با «سلطان قلبها» عاشق سینما شدم. پدرم اجازه نمی‌داد عکس فردین را روی دیوار بچسبانم چون موافق سینما و تئاتر نبود و خیلی مخالفت می‌کرد. بعدها گفت برو دنبال موسیقی و من رفتم دانشسرای هنر و در سال‌های بعد تخصص سینما و تئاتر را انتخاب کردم.

او ادامه داد: در دبیرستان تئاتر کار می‌کردم و به واسطه‌ی همین با محمود استادمحمد آشنا بودم و از طریق او به گروه کارگردانی یک نمایش معرفی شدم و سال ۵۹ اولین کار حرفه‌ای‌ام را به نام «مأموریت حساس» در سالن چهارسوی تئاترشهر بازی کردم. سال ۶۰ کارمند تلویزیون شدم و تا سال ۶۴ در صداوسیما دستیار کارگردان بودم. اصلاً به سینما فکر نمی‌کردم چون شنیده بودم محال است و پتانسیل خاص خود را می‌خواهد که حتماً ما نداریم!

پورعرب درباره‌ ورودش به عرصه‌ تصویر توضیح داد: بهروز افخمی در سریال «میرزا کوچک‌خان» یک نقش به من داد. یک روز که از مقابل تئاترشهر رد می‌شدم، دژبان جلوی من را گرفت و من یک کارت پایان خدمت قلابی نشانش دادم اما استعلام کردند و من مجبور شدم به سربازی بروم! بعدها در نمایش «حاکم یک‌شبه» در سالن اصلی تئاترشهر بازی می‌کردم که بهروز افخمی دوباره من را پیدا کرد و بعد از صحبت‌های زیاد نقش را در آوردم و برای فیلم «عروس» ۳۰ هزار تومان قرارداد بستیم. انتظار این بازتاب فیلم را نداشتم و اصلاً به شهرت فکر نمی‌کردم و اساساً دوست نداشتم مشهور باشم.

فریدون جیرانی، پورعرب را «اولین ستاره‌ مرد در سینمای پس از انقلاب ایران» خطاب کرد و او پاسخ داد: اگر ما واقعاً این‌قدر مهم بودیم و این‌قدر در جامعه بازتاب داشتیم، لااقل در بیمارستان باید سری به ما می‌زدند؛ سرطان که شوخی نیست. این خیلی مهم است. من نباید الان بازی نکنم. بازی نمی‌کنم مگر این که کار دوستانم باشد. نه این که پیشنهاد نشود و قصه‌ای نخوانم اما آن شیرینی و عطشی که در دلم بود دیگر نیست. به همین راحتی باید به اینجا برسد که یکی بگوید معتاد است و دیگری بگوید ایدز گرفته!؟

پورعرب درباره‌ دوران بیماری خود و وضع فعلی سلامتی‌اش هم گفت: سرطان من سرطان اثنی عشر بود که با شکستگی جناق سینه‌ام شروع شده بود اما خوش‌خیم بود و الان حل شده است اما من از نظر روحی زجر سرطان بدخیم را کشیدم. وقتی پشت پنجره‌ اتاقت مثل یک میمون در قفس می‌ایستند و می‌خندند تو نمی‌توانی چیزی بگویی، ناچار می‌شوی یک روزنامه هم به شیشه بچسبانی و ارتباطت با دنیای آن طرف هم قطع می‌شود. برادرم یک دسته گل و یک جعبه شیرینی آورده بود که اگر کسی به عیادتم آمد از آنها پذیرایی شود اما هیچ‌کس نیامد. واقعاً ما این‌قدر بد بودیم؟ اینقدر برای جامعه مضر بودیم؟! خیلی عجیب است!

وی همچنین گفت: من خیلی نگران بودم که نگویند پول جمع کنید! آن زمان «وضعیت سفید» را کار می‌کردم که -نه آنها آمدند و نه هیچ‌کس دیگر- وقتی به بیمارستان پول سپردم فقط نگران این بودم که این حرف زده نشود که پول جمع کنید! مثل آقای فتحی خدابیامرز که به خاطر یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان در بیمارستان مانده بود! خیلی بد است به جایی برسی که بگویی این‌همه کارکردیم اما دریغ... مردم پشت در بیمارستان بودند اما همکاران من هیچ‌کدام نیامدند. مرگ ما را هم در اخبار اعلام کردند و بعد می‌خواهند با یک عذرخواهی ساده سر و ته قضیه را هم بیاورند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۲۰
روح الله
-
۱۳:۲۲ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
انشاء الله كه خوب بشی به كوری چشم حسودها و افراد نادون
طاهره
-
۱۴:۱۲ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
انشاالله هر چه زودتر كاملا بهبود پیدا كنید. نقش های عالی شما از یاد رفتنی نیستند.
شعبون بامخ
-
۱۴:۳۶ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
جیك جیك مستونت بود، فكر زمستونت بود.
علی
-
۱۹:۳۳ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
ولله خجالت داره! ازش كینه شخصی داری مگه؟!
یوسف
-
۱۶:۱۱ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
خب تو اقاجان از بی وفا ئی وحتی جفا كاری مردم سراغ نداری وچیزی ندیده ای.راستش خودت هم سر به هوا بوده ای و چشمت دنبال كف زدنهاواحسنت وبه به بوده كه هیچ ارزش ریالی ندارند فقط غرورت را بیجا ارضا میكنند.بهمین سادگی .بیخود وبیجا از دیگران حتی اقوامت انتظار نداشته باش وبه پاهای خودت تكیه كن.
رامین
-
۱۶:۵۰ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
۰
۱
تو این عكس عجب شباهتی به آلپاچینو داره
سعید محمودی
-
۱۹:۳۳ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
یادش بخیر فیلمهای جناب پورعرب خیلی زیبا بود الانم بهتر از این سوسول پول پیشه ها هستی
پوریا
-
۰۰:۱۴ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
جناب آقای پورعرب انشاا... هر چه زودتر بهتر شوید . ما شما را هیچگاه فراموش نمی كنیم از روزنامه جام جم هم ممنونیم برای احوال پرسی و گفتگو با شما .
محمد.. شریف
-
۰۰:۴۷ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
جناب پور عرب .. اكثر مردم در آثار سینما ئی با چهره شما آشنا شدند ودر خاطرشان همان چهره نقش بسته .. لذا چهره فعلی كه باعثش بیماری بوده .. این افكار را كه نام بردید به ذهنشان خطور میدهند.. عمدی در كار نیست .. ولی گله شما از همكاران و آشنایان بجا و منطقی است...آنها در جریان بودند چرا ..؟ تا پول داری رفیقتم .. قربون بند كیفتم... البته نه اینكه شما احتیاج مالی دارید .. شكر خدا .. ولی عاطفه ها هم سنجشی شده . تا رو بجلو هستی همه رفیق .. ولی تا زمین خوردی خیلی لوطی باشن پا رو نگذارند و رد شن .. شما هنوز هم محترم و خوش سابقه ای برای مردم هنر دوست..
افغان خیلی مسلمان هستم از تهران
-
۰۱:۲۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
به نظر من ما باید پیرو اسلام باشیم و اسلام را دوست داشته باشیم
اگبر
Netherlands
۲۲:۳۴ - ۰۷ آبان ۱۳۹۹
درسته
نرم افزار موبایل
-
۰۲:۵۵ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
درودبرحناب پورعرب روزگارخراببست نازنینم.
نرم افزار موبایل
-
۰۹:۲۷ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
هنرمندان عزیز اگر كمی زندگیشون رنگ مذهبی به خود بگیره بد نیست.مثل فرج ا... سلحشور عزیز.هنر تنها،بی هنریه.
صدراله البرزی
-
۱۰:۴۳ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۱
به نام خدا
باسلام و درود
از خداوند متعال ارزومندم كه صمیمیت و احترام بخصوص در جامعه ما افزایش یابد.احساس ناراحتی اقای ابوافضل پور عرب بازیگر فیلم های سینمایی و تلویزیونی در زمانی كه با بیماری سرطان مبارزه مینمودند درك میكنم. حمایت وتوجه به بیماران توسط بستگان و دوستان به بیماران موجب تقویت روحیه انها میشود تا این عزیزان در زمان بیماری باروحیه بهتری در مبارزه با بیماری بخصوص با بیماری سرطان داشته باشند.پیشنهاد میكنم این موضوع توسطسازمانها و ارگانهایی كه كه با تقویت فرهنگ جامعه وظیفه دارند توجه بفرمایند.
با ارزوی توفیق روزافزون
صدراله البرزی
مدرس،مشاور،پژوهشگر،نویسنده و مترجم
علی
-
۱۱:۲۶ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
جناب پورعرب من خاطرات بسیار خوبی از فیلم های شمادارم اینكه این آقایان یا خانمهای همكارت به شما سری نزدند مرام ماایرانیها حداقل نیست ولی بعنوان یك دوستداركارهای زیبای شما برایت آرزوی سلامتی هرچه سریعتر رادارم جناب قامت خودرا بلندنمایید تا منتظران خم بودن قامتت خجل شوند وبرای افرادی كه دراین مواردهمكاری میكردند كه نكردند متاسف هستم . آرزوی سلامتی هرچه سریعترشمارااز حامی اصلی پروردگارخواهان وخواستارم .والسلام
سالار
-
۱۱:۳۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
برادر من احمدی نژاد كه اومد عیادتت!
اینم فیلمش:

http://www.aparat.com/v/WnDxN/%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AA_%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D8%AF%D9%87_%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF%DB%8C_%D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF_%D8%A7%D8%B2_%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%B6%D9%84_%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%B9%D8%B1%D8%A8
تصاویر:
http://fararu.com/fa/news/148937/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AA-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF%DB%8C%E2%80%8C%D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%B9%D8%B1%D8%A8
علیرضا
-
۱۵:۴۰ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
من واقعا بعد از نقشش توی سریال شهرزاد خیلی باهاش حال كردم.
یوسف
-
۰۴:۰۰ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
جناب سالار این فیلم منتسب به احمدی نژاد را تبدیل به فیلم قابل رویت كنید وتقدیم به اقوامتان كنید.كه حظ كند وخوش به حالش یشود.بیچاره ان اقا را بی خود وبیجهت گیج نكن ومردم را احمق ندان.پرت و پلاهم نگو.
سالار
-
۲۰:۲۴ - ۲۸ شهريور ۱۳۹۵
لطفا حرف مفت نزنید كه در پاسخ به همان حرف خودش بوده كه كسی به من سر نزده و حالا تو چرا ناراحتی از این قضیه الله اعلم
مهدی
-
۱۳:۲۹ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۵
۰
۰
سلام بچه محل خوبی خدا سلامتی بده به همه كسانی كه كسالت و ناخوشی دارن . سخت و سست روزگار تا بوده هست و این از مرد یه مرد میسازه . خدا قوت مرد بزرگ سینمای ایران . دوست داریم .

نیازمندی ها