jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۴۱۱۸۰   ۱۴ شهريور ۱۳۹۵  |  ۱۱:۳۱

یک متخصص طب سنتی در گفتگو با جام جم آنلاین :

چرا برخی هرچه می خورند چاق نمی شوند ؟ / 2روش برای کاهش وزن آسان

امروزه افراد بیشتر نگران اضافه وزنشان هستند تا کاهش وزنشان ،در صورتی که این طرز تفکر بسیار غلط است و لاغری هم عوارض خاص خودش را دارد مانند خشکی پوست ، آسیب دیدگی مفاصل و آسیب های روحی و روانی . اضافه وزن هم که همیشه دغدغه افراد بخصوص خانم ها بوده عوارض مربوط به خود را دارد. در رابطه با درمان سریع و راحت افزایش و کاهش وزن با یک متخصص طب سنتی به گفت و گو نشسته ایم .

چرا برخی هرچه می خورند چاق نمی شوند ؟ / 2روش برای کاهش وزن آسان

نفیسه حسینی یکتا متخصص طب سنتی و رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران در گفت و گو با جام جم آنلاین در رابطه با علاقه مردم به تنظیم وزن ایده آل بیان کرد : مهم ترین و ابتدایی ترین مسئله در درمان چاقی و لاغری تشخیص علت آن است .به عبارتی 10 فرد لاغر اندام را تصور کنید ، علت لاغری این 10 نفر یک مسئله نیست . افرادی که اضافه وزن دارند هم همینطور، لزوما علت افزایش وزن در همه پرخوری نیست و علل مختلفی پشت چاقی و لاغری افراد پنهان است .

به گفته او تشخیص علت چاقی و لاغری افرادی که تصمیم به کاهش و افزایش وزن دارند بسیار حائز اهمیت است . هنگامی که علت را متوجه شدیم آنگاه می توان یک الگوب درمانی مناسب که بخشی از ان رژیم غذایی است را برای فرد طراحی کرد .

وی در ادامه افزود :فردی که لاغر است علت های مختلفی در آن دخیل است ابتدا باید بررسی کنیم که آیا وزن فرد مورد نظر نسبت به وزن ایده آل واقعا کم است ، سپس با شرح حال دقیقی که از فرد می گیریم علل کمبود وزن او را بررسی می کنیم . از جمله علت هایی که وجود دارد مربوط به تغذیه فرد است بدین معنی که فرد به اندازه کافی غذا نمی خورد یا فرد زیاد غذا می خورد ولی غذاهایی مصرف می کند که از ارزش غذایی پایینی برخوردار است ویا گاهی ممکن است فرد غذاهای سالم و مفیدی استفاده می کند ولی یک سوء مزاجی در بدن یا عضوی از بدن اتفاق افتاده که جذب غذا را مختل کرده است .

این کارشناس تاکید کرد: مطمئنا شما هم دیده اید کسانی را که هرچه غذا می خورند و باز هم چاق نمی شوند ،این افراد گاهی 3 برابر افراد دیگر غذا می خورند اما باز در وزنشان تغییری مشاهده نمی شود .این افراد ممکن است دچار یک سوء مزاج شده اند که دچار اختلال در جذب غذا ایجاد شده است ولی گاهی این عوامل هم دخیل نیستند و فرد از نظر فعالیت بالایی و ورزشی که انجام می دهد غذای مناسبی دریافت نمی کند .

حسینی یکتا متذکر شد: نکته قابل ذکر این است که شرایط روحی و جسمی فرد را هم باید مدنظر قرار داد چراکه ممکن است او هیچ مشکلی در تغذیه و جذب غذا نداشته باشد و فقط از نظر روحی و روانی (غم زیاد، نگرانی ، استرس، اضطراب و...) تحت فشار بوده و باعث کاهش وزن و تحلیل زیاد در بدنش شود، پس با پیدا کردن منشاء اصلی لاغری درمان مناسب را برای فرد در نظر می گیریم .

افرادی که قصد افزایش وزن و رسیدن به تناسب اندام را دارند توصیه می شوند مصرف انواع حلیم، کله پاچه، خوراک گوشت بره و گوساله توصیه می شود.علاوه بر این ها مصرف شیربرنج و فرنی و شیر بادام و خوردن پسته، فندق، بادام و گنجاندن میوه‌های شیرین به سبد غذایی عوامل موثر در افزایش وزن افراد لاغر است .

رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران اظهار کرد: فردی که لاغر است برای افزایش وزن در ابتدا باید رطوبت دریافت کند معمولا افراد لاغر دارای خشکی مزاج هستند .مثلا این افراد باید طوری حمام روند که به قول معروف حمام رطوبت دهنده باشد و پس از استحمام از روغن های رطوبت دهنده مانند روغن بنفشه و بادام استفاده کنند .میزان ورزششان را اعتدال بخشند و از غذاهایی با ارزش غذایی بالا استفاده کنند و حتی میزان خوابشان روی وزنشان نیز تاثیر دارد و باید خواب کافی داشته باشند همه این عوامل به فرد کمک می کند تا افزایش وزن آرامی را تجربه کنند .

این متخصص طب سنتی در رابطه با چاقی بیان کرد : در مورد چاقی هم علت های افزایش وزن حرف اول را میزند و باید مزاج فرد تشخیص داده شود و بررسی کنیم درشت هیکلی افراد در اثر عضله و گوشت است یا خیر چربی تجمع یافته باعث چاقی او شده است .افرادی هستند که می گویند ما در جوانی اندام لاغری داشتیم ولی با افزایش سن دچار افزایش وزن هم شدیم ،اکثر این افراد دچار چاقی های موضعی در ناحیه کمربند لگنی و شکم هستند .

به گفته او این افراد اکثرا دارای سوء مزاج های سرد و تر هستند که باعث تجمع چربی در نواحی از بدنشان شده است این افراد برعکس افراد لاغر نباید زیاد رطوبت دریافت کنند و هنگامی که به حمام می روند باید شرایطی باشد که رطوبت از دست بدهد، سونا های خشک برای این افراد توصیه می شود به طور کلی برای این افراد باید روش هایی را مدنظر قرار دهیم که تعریق مناسبی در فرد بوجود آورد سپس غذایش را کم کند که به 2 روش امکان.پذیر است یا از غذاهایی که ارزش غذایی پایین دارند استفاده کند که می تواند حجم زیادی از غذای با ارزش غذایی کم.را استفاده کندو یا غذایی که ارزش غذایی مناسبی دارد با حجم.کم.بخورد ، فعالیتشان را بیشتر کنند و کمتر بخوابند و مهم تر ازهمه در طول روز ( خواب ظهر ) هرگز نخوابند .

بیتا نوروزی - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها