jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۳۶۲۰۴ ۰۲ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

همه دولت‌ها با وعده تأمین مسکن به قدرت می‌رسند، اما بعد از روی کار آمدن به این بخش خیلی توجه نمی‌کنند و اقدامات سطحی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. زمانی که وزارت مسکن و شهرسازی درحال ادغام با وزارت راه و ترابری بود، یک اعلام خطر کردیم؛ بخش مسکن آن‌قدر وسیع است که باید به صورت مستقل فعالیت کند، اما دولت وقت آن را با وزارتخانه‌ای ادغام کرد که خود نیازمند سیاست‌های کلان بود.

دولت‌ها تاکنون مسکن را یک موضوع بسیار فرعی پنداشته و برای این بخش بسیار مهم اهمیت زیادی قائل نبوده‌اند. طرح‌هایی مانند مسکن اجتماعی، مسکن ویژه، مسکن دولتی و طرح‌هایی از این قبیل مسلما زمانی باید مطرح شود که مردم آن کشور دغدغه مسکن نداشته باشند و تعداد اندکی نیاز به تأمین مسکن داشته باشند. اکنون خانوارهای متوسط کشور نیز با مشکل مسکن روبه‌رو هستند و این کاهش قدرت خرید باعث شده تا حاشیه‌نشینی شهرها نیز افزایش زیادی داشته باشد. بخش مسکن اکنون 60 درصد اقتصاد کشور را شامل می‌شود و با تحریک این بخش می‌توان اقتصاد را از رکود نجات داد، اما زمانی که بحث مسکن اجتماعی مطرح می‌شود، همه معادلات اقتصادی را برهم می‌زند. طرح‌هایی که از سوی برخی دولت‌ها عنوان می‌شود، برای کشورهای توسعه‌یافته مناسب است و در ایران که بیشتر خانوارها با مشکل مسکن دست و پنجه نرم می‌کنند، جایی ندارد. وقتی در یک کشور همه مردم مسکن استیجاری یا تملکی دارند، دولت برای افرادی را که توانایی تهیه مسکن ندارند، برنامه‌ها و اقداماتی انجام می‌دهد، اما دولت ایران اکنون طرحی را رونمایی کرده که همه متقاضیان آن 50 هزار نفر هستند، درحالی که حداقل چند میلیون نفر مشکل مسکن دارند. برای برنامه‌ریزی در حوزه مسکن باید سه رکن اساسی که شامل تأمین منابع، زیرساخت‌ها و فناوری ساخت و مصالح مدرن و همچنین بخش نرم‌افزاری را که شامل قوانین است، در نظر داشته باشیم تا تولید مسکن به حجم انبوه برسد و قیمت آن در بازار کاهش یابد.

دکتر بیت‌الله ستاریان

کارشناس مسکن

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر