jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۳۳۳۵۶   ۲۶ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

نتایج تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد که 44 درصد از زنان مالزیایی به‌دلیل بارداری شغل خود را از دست داده‌اند، از ترفیع آنها چشم‌پوشی شده، تنزیل پست داده شده‌اند و یا این‌که قرارداد آنها به صورت مشروط تمدید شده است.

به گزارش ایرنا، تحقیق از 222 زن کارمند مالزیایی که نتایج آن روز دوشنبه در تارنمای روزنامه «استار» منتشر شد، نشان می‌دهد 49 نفر از شرکت‌کنندگان در این تحقیق، از باردار شدن با احتمال از دست دادن شغل و یا کنار گذاشته شدن از جریان اصلی کار هراس دارند و 31 درصد دیگر اعلام کردند به دلیل ترس از دست دادن شغل و همچنین ارتقای شغلی از باردار شدن چشم پوشی کرده‌اند. براساس این تحقیق، بی‌فایده دانستن یک پست، انکار ارتقای شغلی، طولانی کردن دوره کار آزمایشی، تنزیل موقعیت و ممانعت از ادامه همکاری پنج روشی است که کارفرمایان علیه زنان باردار در مالزی اعمال می‌کنند. «سومیترا ویسواناتان» مدیر اجرایی سازمان کمک به زنان در مالزی با استناد به قانون اساسی این کشور که در آن بر ممانعت از تبعیض علیه زنان اشاره شده و تبعیض جنسیتی را مورد مخالفت قرار داده است، گفت: یک زن باید در انتخاب زمان بچه‌دار شدن خود آزاد باشد. او نباید از بابت بچه‌دار بودن نسبت به از دست دادن شغل خود هراس داشته باشد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد کارفرمایان مالزیایی هنگام مصاحبه شغلی سوالات تبعیض‌آمیزی از زنان پرسیده و درخواست 40 درصد از زنانی که برنامه‌ای برای باردار شدن داشته اند، رد شده است. در حالی که میزان بیکار شدن زنان باردار در مالزی بالاست، اما تنها رقم بسیار پایینی از این افراد (13 درصد) علیه کارفرمایان خود شکایت می‌کنند که برخی از آنها توانسته اند با استناد به قانون اساسی، کارفرمایان خود را محکوم کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر