jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۹۲۹۶۶۲   ۱۷ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۸:۱۵

قیمت ۶ گروه کالایی افزایش یافت

گزارش بانک مرکزی از ارزانی و گرانی مواد غذایی

بانک مرکزی با اعلام تغییرات نرخ مواد غذایی در هفته منتهی به ۸ مردادماه امسال، از افزایش قیمت ۶ گروه کالایی خبر داد.

گزارش بانک مرکزی از ارزانی و گرانی مواد غذایی

به گزارش جام جم آنلاین از بانک مرکزی، آمار بانک مرکزی از خُرده فروشی ۱۱ گروه مواد خوراکی در هفته منتهی به هشتم مرداد در تهران نشان می دهد قیمت ۶ گروه کالایی از جمله گوشت مرغ تازه نسبت به هفته پیش از آن افزایش، دو گروه کالایی دیگر کاهش و سه گروه نیز ثابت مانده است.

بر این اساس، قیمت تخم مرغ ۱۳.۲ درصد، برنج ۱.۸ درصد، حبوب ۲.۴ درصد، گوشت مرغ ۱۰.۹ درصد، قند و شکر ۵.۳ درصد و چای ۰.۱ درصد نسبت به هفته پیش از آن افزایش یافته است، اما گروه میوه های تازه هفت درصد، سبزی های تازه ۱.۹ درصد و روغن نباتی ۰.۱ درصد کاهش یافتند.

لبنیات و تخم مرغ

برپایه این گزارش، در گروه لبنیات، بهای پنیر غیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل به میزان ۰.۱ درصد کاهش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ نیز به میزان ۱۳.۲ درصد افزایش داشت و شانه ای ۸۳ هزار تا ۱۰۵ هزار ریال فروخته شد.

برنج و حبوب

همچنین در این هفته در گروه برنج قیمت انواع برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب ۱.۸ درصد و ۲.۷ درصد افزایش یافت و بهای برنج وارداتی غیرتایلندی ثابت بود.

علاوه براین در گروه حبوب قیمت لوبیا سفید به میزان ۲.۳ درصد کاهش، اما بهای سایر اقلام این گروه بین ۱.۷ درصد تا ۴.۳ درصد افزایش داشت.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

براساس این بررسی در هفته یاد شده در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با میوه فروشی های سیار متفاوت بودند و به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه شد.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه کرده که در گروه میوه های تازه قیمت موز برابر ۰.۲ درصد افزایش داشت، اما بهای سایر اقلام این گروه بین ۳.۸ تا ۱۳.۲ درصد کاهش یافت. گروه سبزی های تازه نیز، قیمت خیار به میزان ۰.۹ درصد و بادنجان ۱.۱ درصد افزایش داشتند، بهای سایر اقلام این گروه بین ۱.۵ تا ۹ درصد افت داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغییر بود و بهای گوشت مرغ تازه به میزان ۱۰.۹ درصد افزایش یافت.
بر اساس نرخ های اعلامی، هر کیلوگرم مرغ در هفته دوم مرداد در میادین شهرداری تهران بین ۷۱ هزار و ۸۰۰ تا ۷۳ هزار ریال فروخته شد، اما قیمت عرضه در سطح شهر تهران ۸۳ هزار و ۱۸۰ ریال بود.

قند و شکر، چای و روغن نباتی

بانک مرکزی افزوده است، در هفته مورد بررسی قیمت قند به میزان ۵.۴ درصد، شکر ۵.۲ درصد، چای خارجی۰.۱ درصد افزایش یافت، اما بهای روغن نباتی مایع بالغ بر ۰.۱ درصد کاهش داشت و قمیت روغن نباتی جامد ثابت بود.

تغییرات سالانه

بر پایه اعلام بانک مرکزی، در یکساله منتهی به هشتم مردادماه، گروه لبنیات ۳.۵ درصد، تخم مرغ ۱۴.۷ درصد، برنج ۴۴.۹ درصد، حبوب ۳۳.۱ درصد، میوه های تازه ۴.۴ درصد، گوشت قرمز ۰.۷ درصد، گوشت مرغ ۳۸.۲ درصد، قند و شکر ۴۵.۹ درصد و چای ۱۴.۶ درصد افزایش قیمت داشته اند؛ قیمت گروه سبزی های تازه ۳.۶ درصد و و روغن نباتی ۱.۲ درصد کاهش را تجربه کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر